Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pasterz diecezji kieleckiej". Nowa i interesująca wystawa o biskupie Czesławie Kaczmarku

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W czwartek, 14 września w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyło się otwarcie wystawy biograficznej „Czesław Kaczmarek”.
W czwartek, 14 września w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyło się otwarcie wystawy biograficznej „Czesław Kaczmarek”. Tomasz Trepka
70 lat temu, dokładnie 14 września 1953 roku rozpoczął się proces biskupa Czesława Kaczmarka. Przypominając dramatyczne wydarzenie, ale przede wszystkim niezłomną postawę ordynariusza diecezji kieleckiej otwarto interesującą wystawę.

Wystawa przygotowana przez Referat Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach, przybliża najważniejsze wydarzenia z życia Czesława Kaczmarka (1895–1963) – duchownego, duszpasterza polonijnego, prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Płocku, od 1938 r. ordynariusza kieleckiego. Jego pokazowy proces z września 1953 r., a w następstwie aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego, stanowiły apogeum antykościelnej polityki władz w okresie stalinowskim.

Kiedy obejmowałem stanowisko naczelnika Delegatury IPN w Kielcach, mówiłem, że ważnym punktem prac Instytutu będzie popularyzowanie wiedzy o bohaterach z regionu na terenie całej Polski. Biskup Czesław Kaczmarek może nie jest nieznaną postacią w Polsce, ale naszym zadaniem jest to, by postacie znane u nas były znane nie tylko w województwie świętokrzyskim. Jednym z najlepszych rozwiązań to przygotowywanie tego typu prostych i przejrzystych wystaw biografii elementarnych

- powiedział doktor Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

Biskup Czesław Kaczmarek został aresztowany w styczniu 1951 r., wkrótce po zakończeniu tzw. procesu wolbromskiego, podczas którego skazano duchownych podległych jego władzy kościelnej. Podstawą oskarżenia ordynariusza kieleckiego były listy pasterskie, które wydał w początkowym okresie okupacji. Przedstawiano je jako dowód współpracy z Niemcami. Podczas dwuipółletniego aresztowania został poddany brutalnemu śledztwu i zmuszony do złożenia obciążających siebie i innych zeznań. Wokół procesu, przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie, z września 1953 r. została rozpętana potężna kampania propagandowa, a sam biskup został skazany za próbę przewrotu, szpiegostwo i współpracę z Niemcami na 12 lat więzienia. Więziony, a następnie internowany, wolność odzyskał we wrześniu 1956 r. Do Kielc powrócił dopiero w kwietniu 1957 r. Do końca życia był szykanowany przez komunistów.

Kiedy myślimy o księże biskupie Czesławie Kaczmarku, więźniu Polski "ludowej", to myślimy też o tysiącach innych ofiar. Wiele epizodów z życia biskupa jest niezwykle bolesnych i niezrozumiałych, szczególnie dla najmłodszego pokolenia. To, co wydarzyło się w życiu biskupa Kaczmarka mogło wydarzyć się w życiu każdego innego biskupa. To wszystko wpisywało się w dramat ówczesnej Polski, gdzie przede wszystkim zapomniano o człowieku, gdzie potraktowano go bardzo przedmiotowo. Ostatecznie jednak droga biskupa Czesława Kaczmarka również zrodziła owoce dla wolności, prawdy i miłości do bliźniego

- powiedział biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

W wystawie wykorzystano materiały pochodzące z: Archiwum Akt Nowych, Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, Archiwum Diecezjalnego w Płocku, Archiwum Państwowego w Kielcach, Biblioteki Narodowej, Filmoteki Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Urzędu Gminy w Gozdowie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach oraz z publikacji: ksiądz profesor J. Śledzianowski, "Ksiądz Czesław Kaczmarek – biskup kielecki 1895–1963", Kielce 2009 i "Omnia pro Christo Rege. Ksiądz Czesław Kaczmarek – biskup-męczennik", redakcja. ksiądz P. Tkaczyk, Kielce 2008.

Autorem wystawy jest doktor Michał Zawisza z Delegatury IPN w Kielcach.

Otwarciu ekspozycji towarzyszyła prelekcja doktora Tomasza Domańskiego z kieleckiego IPN zatytułowana „Biskup Czesław Kaczmarek. Pasterz diecezji kieleckiej – męczennik komunizmu”.

Wystawa „Czesław Kaczmarek” będzie dostępna do końca października w "Przystanku Historia" IPN przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie