Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć lat włoszczowskiej Fundacji Folwark Podzamcze. Zobacz, co już zrobiła [ZDJĘCIA]

Tadeusz Jedliczka
Gonitwa za lisem - I Hubertus Ziemiański na Podzamczu, 2015 rok.
Gonitwa za lisem - I Hubertus Ziemiański na Podzamczu, 2015 rok. Fundacja Folwark Podzamcze
W tym roku Fundacja "Folwark Podzamcze" obchodzi piąte urodziny. Prezes Tadeusz Jedliczka przesłał nam podsumowanie pięcioletniej działalności Fundacji. Prezentujemy również zdjęcia z imprez i wydarzeń, które Fundacja "Folwark Podzamcze" zorganizowała w ciągu pięciu lat swojej działalności. Zobacz - może znajdziesz na nich siebie lub znajomych.

W ciągu pięciu lat istnienia Fundacji udało się zorganizować pięć edycji Hubertusa Ziemiańskiego na Podzamczu oraz 4czteryedycje Terenowego Biegu Zwiadowcy Konnego imienia kapitana Leona Staroszczyka, pseudonim „Smolicz”. Wydarzeń, które z roku na rok gromadzą coraz liczniejszą publiczność i promują lokalną historię i tradycję. Ponadto w ramach Fundacji funkcjonuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej „Marcina”. Członkowie grupy biorą udział w inscenizacjach historycznych oraz aktywnie uczestniczą w lokalnych obchodach uroczystości państwowych wystawiając poczet sztandarowy 74 pułku piechoty Armii Krajowej.

Niestety z powodu panującej pandemii koronawirusa, zarówno Bieg Smolicza jak i Hubertus Ziemiański na Podzamczu zostały w tym roku odwołane. Pomimo trudnej sytuacji, Fundacja „Folwark Podzamcze” nie zaprzestała swojej działalności. 3 września odbyło się zorganizowane przez Fundację spotkanie poświęcone Konradowi Niemojewskiemu, który jako ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wydarzenie to zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej i Nadleśnictwa Włoszczowa, natomiast Patronat Honorowy nad spotkaniem objęli Starosta Włoszczowski oraz Burmistrz Gminy Włoszczowa.

Fundacja „Folwark Podzamcze”, oprócz prowadzenia działań związanych z popularyzowaniem historii Podzamcza i regionu włoszczowskiego, ma również na celu prowadzenie działalności promocyjnej w dziedzinie hodowli zwierząt gospodarskich, a w szczególności ras rodzimych. W związku z tym celem, mając na uwadze drastyczny spadek liczebności koni rasy małopolskiej na terenie Polski południowo-wschodniej, czyli na rdzennych terenach kształtowania tej rasy, Zarząd Fundacji „Folwark Podzamcze” podjął decyzję o konieczności zakupu ogiera małopolskiego, który mógłby zostać udostępniony do stanówki na terenie regionu włoszczowskiego. Z początkiem września pojawiła się oferta sprzedaży ogiera Euroboss (Bok – Eureka po Plaster) urodzonego w 2000 roku.

Z informacji uzyskanych z rejestru ogierów Polskiego Związku Hodowców Koni, wynikało, że Euroboss jest ogierem wytypowanym do krycia klaczy objętych programem ochrony o bardzo wysokiej wartości hodowlanej. Posiada najwyższy indeks ujeżdżeniowy (153,8) wśród ogierów małopolskich, a w sumie 3 miejsce w puli 1578 ogierów na podstawie wartości hodowlanych ogierów trenowanych w latach 1997-2016. Dlatego Fundacja „Folwark Podzamcze” podjęła niezwłoczne działania zmierzającego do zakupu Eurobossa.

Zwrócono się z prośbą do sympatyków Fundacji o wsparcie finansowe tego zamierzenia. Okazało się, że są jeszcze ludzie, którym los polskich koni nie jest obojętny. Aż trudno w to uwierzyć, ale w zaledwie dwa dni udało się zgromadzić pieniądze pozwalające na kupno Eurobossa i już 17 września doszło do zakupu. Wsparcia finansowego udzielili Fundacji prywatni darczyńcy: Joanna Niemojewska, Łukasz Niemojewski, Katarzyna i Karol Kossakowscy, Bożena Chmielewska oraz Krzysztof Jedliczka, natomiast pan Marek Bugajniak nieodpłatnie przetransportował Eurobossa do stajni na Podzamczu. Wszystkim ofiarodawcom i osobom zaangażowanym Fundacja „Folwark Podzamcze” składa serdeczne podziękowania, zarówno w imieniu swoim, jak i w imieniu hodowców koni małopolskich ziemi włoszczowskiej.

Zakup ten otwiera temu ogierowi nową drogę hodowlaną w regionie. Obecnie przygotowywany jest do nowego sezonu i wkrótce będzie dostępny do stanówki. Zarząd Fundacji „Folwark Podzamcze” ma wielką nadzieję, że wysoka wartość hodowlana Eurobossa zostanie przekuta w sukces małopolaków w regionie dając nowe pokolenia koni tej rasy. Nawiązując do słów Sergiusza Niemojewskiego sprzed stu lat „klacz to worek, ogier złoto; włożyć w worek złoto, złoto będzie”, wszystkim hodowcom koni małopolskich w regionie życzymy samych „złotych” źrebiąt po Eurobossie".

Tadeusz Jedliczka

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie