MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla sołectw z powiatu kieleckiego [LISTA]

Mateusz Kołodziej
Mateusz Kołodziej
Na stroje ludowe dla kół gospodyń wiejskich, czy mundury dla druhów. Na wyposażenie kuchni i sprzęt do nauki gotowania, ale też na doposażenie siłowni zewnętrznych i placów zabaw. Już w środę, podczas uroczystej gali 55 sołectw z terenu powiatu kieleckiego otrzyma pieniądze w ramach "Programu dla sołectw". Wręczenie dofinansowań nastąpi w środę, 1 sierpnia o godzinie 12 w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

Ogłoszony na początku czerwca przez zarząd powiatu w Kielcach pilotażowy konkurs na realizację pomysłowych i ciekawych inicjatyw "Program dla sołectw" cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wnioski napłynęły ze wszystkich 19 gmin powiatu kieleckiego.

- Starostwo Powiatowe w Kiecach dało szansę każdej małej wspólnocie, jaką jest sołectwo – mówi inicjator akcji, starosta kielecki Michał Godowski. - Każdy mógł uczestniczyć w programie i sięgnąć po dotacje, które mogą wpłynąć na podniesienie poziomu życia lokalnej społeczności.

Jak wyjaśnia starosta, „Program dla sołectw" powstał w związku z licznymi prośbami sołtysów, przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń czy strażaków-ochotników. – Członkowie tych organizacji niemal codziennie zwracali się do nas o wsparcie finansowe na różnego rodzaju inicjatywy lokalne. Stąd postanowiliśmy zorganizować konkurs, w ramach którego chcieliśmy wesprzeć najlepsze pomysły. Beneficjentem grantów jest sołectwo, zaś za wniosek i formalności odpowiedzialna jest gmina – mówi starosta.

Do Starostwa Powiatowego w Kielcach wpłynęło blisko 130 wniosków. - W ramach Konkursu gminy składały wnioski o pomoc dla poszczególnych sołectw, które w pierwszej kolejności podlegały ocenie formalnej dokonywanej przez Zespół ds. Współpracy i Rozwoju Gospodarczego Powiatu, a następnie ocenie merytorycznej dokonywanej przez Komisję Konkursową. Ostatecznie komisja postanowiła nagrodzić 55 najciekawszych inicjatyw – dodaje starosta. – Okazało się, że sołectwa mają olbrzymi potencjał do wykorzystania. Aby móc w pełni go realizować, konieczna jest współpraca i chwytanie szans, jakie stwarzają dodatkowe środki finansowe. Warto doceniać i nagradzać zaangażowanie i aktywność w rozwój lokalnych społeczności.

Wicestarosta Zenon Janus dodaje: - Doceniliśmy pomysłowość i oryginalność zaprezentowanych w projektach działań, ich skuteczność oraz użyteczność. Liczyło się także zaangażowanie społeczności. Okazało się, że najwięcej wniosków dotyczyło dofinansowania do zakupu strojów ludowych, galowych, doposażenia świetlic czy placów zabaw.

Wiele wniosków nie przeszło oceny formalnej. Najczęściej pojawiającymi się błędami były braki podpisów, pieczątek czy zgód na przetwarzanie danych osobowych. Kolejnymi błędami były zakresy działań w ramach dotacji, które w sporej części wniosków były niezgodne z regulaminem Konkursu.

- Mam nadzieję, że dzięki przekazanej przez nas kwocie w sołectwach będą organizowane ciekawe inicjatywy, które nie tylko zintegrują społeczność lokalną, ale też poprawią jej bezpieczeństwo – mówi starosta.

10 tysięcy przekazano dla gmin Masłów, Miedziana Góra, Pierzchnica, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk – po 5 tys. zł otrzymają dwa sołectwa w każdej gminie. 15 tys. dla trzech sołectw otrzymają Bieliny, Bodzentyn, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Mniów, Nowa Słupia i Piekoszów, zaś 20 tys. zł dla czterech sołectw przekazano w gminach Chęciny, Chmielnik, Morawica i Raków.

Wyniki ogłoszonego w czerwcu konkursu „Programu dla sołectw”:

Gmina Bieliny: Bieliny Poduchowne, Huta Stara, Makoszyn

Bodzentyn: Leśna, Dąbrowa Górna, Wola Szczygiełkowa

Chęciny: Tokarnia, Wolica, Bolmin, Łukowa

Chmielnik: Suliszów, Holendry, Cicierze, Lipy

Daleszyce: Widełki, Szczecno, Sieraków

Górno: Leszczyny, Bęczków, Skorzeszyce,

Łagów: Łagów, Nowa Zbelutka, Sadków

Łopuszno: Czałczyn, Ruda Zajączkowska, Gnieździska

Masłów: Mąchocice Scholasteria, Ciekoty,

Miedziana Góra: Ćmińsk Kościelny, Miedziana Góra:

Mniów: Lisie Jamy, Wólka Kłucka, Malmurzyn

Morawica: Brzeziny, Morawica, Lisów, Nida

Nowa Słupia: Paprocice, Rudki, Serwis,

Piekoszów: Podzamcze, Łaziska, Zajączków

Pierzchnica: Brody, Skrzelczyce.

Raków: Szumsko, Mędrów, Nowa Huta, Raków

Sitkówka Nowiny: Bolechowice, Szewce – Zawada,

Strawczyn: Strawczyn, Strawczynek

Zagnańsk: Jaworze, Samsonów

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Powstanie polskie TGV? W trzy godziny z Gdańska do Krakowa

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie