Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze od ministra - Wiślica buduje trasę turystyczną

Adam Ligiecki
Wiślica ma już ministerialną promesę i rozpoczyna budowę trasy turystycznej.
Wiślica ma już ministerialną promesę i rozpoczyna budowę trasy turystycznej. Adam Ligiecki
Ponad 708 tysięcy złotych wynosi wartość promesy, jaką otrzymała gmina Wiślica z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pieniądze na udział własny w dużym, wielomilionowym projekcie, w ramach którego utworzona zostanie trasa turystyczna "Przez Pradzieje Chrześcijańskiej Wiślicy".

Ministerialna promesa stanowi formę wsparcia finansowego dla samorządów lokalnych, które realizują inwestycje z dotacjami z funduszy Unii Europejskiego. Całkowity koszt projektu "Tysiącletnia Wiślica - śladami świetności - utworzenie trasy turystycznej "Przez Pradzieje Chrześcijańskiej Wiślicy"" wynosi 5 milionów 267 tysięcy 679 złotych 20 groszy.

Promesa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opiewa na 708 tysięcy 243 złote 54 groszy. Pieniądze te stanowić będą wkład własny gminy Wiślica w realizacji zadania.

To wielki sukces wiślickiego samorządu i burmistrza Jarosława Jaworskiego, który bardzo zabiegał o wsparcie ministra kultury na realizację tego zadania. Trasa turystyczna, która zostanie wybudowana, pozwoli na wyeksponowanie walorów historycznych oraz turystycznych Wiślicy - kolebki chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Harmonogram projektu zakłada utworzenie ścieżki turystycznej o długości 1,8 kilometra. Prowadzić będzie od parkingu przy terenach rekreacyjnych (w sąsiedztwie siedziby Muzeum Narodowego) do grodziska. Stąd, przez popularną Psią Górkę, ulicę Kilińskiego - fundamenty kościoła świętego Marcina do zabytkowego zespołu kolegiackiego.

W ramach prac na grodzisku przewidziane jest prowadzenie prac archeologicznych, odtworzenie elementów obronnych oraz części zabudowy drewnianej. Kolejny element to utworzenie Gminnego Centrum Kultury, z salą konferencyjną i biblioteką w dawnym budynku gimnazjum. Projekt zakłada również oświetlenie grodziska i ścieżki, montaż paneli fotowoltaicznych, monitoringu.

To inwestycja w trzyletnim cyklu finansowania. W pierwszym etapie, do końca 2019 roku, zaplanowano między innymi: przygotowanie dokumentacji projektowej, rekonstrukcję grodziska z odtworzeniem średniowiecznej zabudowy, wyeksponowanie fundamentów kościoła świętego Marcina.

Koszty kwalifikowane pierwszego etapu zadania szacuje się na nieco ponad 1,5 miliona złotych. W etapie drugim (2020 rok) kwalifikowane wydatki wyniosą ponad 1,8 miliona złotych. Zgodnie z harmonogramem, projekt "Tysiącletnia Wiślica" ma zostać zakończony 31 grudnia 2021 roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – uważaj na kartę płatniczą. Rekordowa liczba oszustw

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie