Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierzchnica wkrótce będzie miastem. Zobacz ją z drona (WIDEO)

imo,sw
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Wśród pięciu miast, które mają otrzymać prawa miejskie znalazła się Pierzchnica. Zobaczcie jak wygląda z lotu ptaka. Zmianę statusu komentują też mieszkańcy.

Projekt rozporządzenia został teraz skierowany do uzgodnień międzyresortowych. W praktyce jest to już tylko formalność - 1 stycznia 2019 roku Pierzchnica powinna zostać miastem.

- Nie da się ukryć, że mieszkańcy potrzebują tej zmiany w poczuciu historycznej sprawiedliwości. W końcu Pierzchnica przez ponad 500 lat była miastem. A myślę, że mamy się, czym pochwalić. Działa u nas znana w całym regionie mleczarnia, Fundacja Rozwoju Regionu Pierzchnica, posiadająca fundusz pożyczkowy i ogromny kapitał - 25 milionów - w obrocie, z którego korzystają mieszkańcy całego województwa. Pierzchnica ma typową klasyczną miasteczkową zabudowę, ale też nowoczesne osiedla jednorodzinne. Myślę, że zmiana będzie impulsem do dalszego rozwoju - komentuje Stanisław Strąk, wójt gminy Pierzchnica.

Do tej zmiany z entuzjazmem podchodzą mieszkańcy Pierzchnicy. Tu w konsultacjach, które przeprowadzono w ubiegłym roku za przywróceniem praw miejskich opowiedziało się 80 procent mieszkańców. Ci mają nadzieję, że zmiana nazwy przyniesie i inne zmiany, przyczyni się do zwiększenia liczby miejsc pracy.

- Dzisiaj nie mamy się za bardzo, czym pochwalić, bo brakuje tu zakładów. Młodzi wyjeżdżają na studia i uciekają. Szukają pracy. Jak nie powstaną zakłady, to się nie zmieni nic, poza nazwą. Oby było inaczej - mówi Jan Michalski, mieszkaniec Pierzchnicy od urodzenia.

Andrzej Dutkiewicz, którego spotkaliśmy na rynku w Pierzchnicy, przyznał, że Pierzchnica ma ciekawe miejsca do zaoferowania, ale brakuje ich promocji. - Możemy pochwalić się zabytkowymi piwnicami, średniowiecznym zamkiem w Maleszowej... Jeśli będzie bardziej słychać o Pierzchnicy, to cała gmina na tym zyska - mówi.

Najstarsze dzieje Pierzchnicy udokumentowane są dopiero w XIV wiek. Z 1336 roku pochodzi informacja, że wieś parafialna zwana Pierśnicą opłaciła 3 skojce świętopietrza. Osada otrzymała prawa miejskie po 1359 roku, a przed 1397 rokiem, kiedy to zanotowano imię Pietrasza, wójta pierzchnickiego. 1512 roku król Zygmunt Stary na prośbę mieszkańców Pierzchnicy nadał tej osadzie prawo magdeburskie w związku z utratą przywileju na założenie miasta.

Zabudowa Pierzchnicy w latach 1510-1533 nie przekraczała 50 posiadłości, a co za tym idzie, taka była też liczba rodzin mieszczańskich.Pomimo iż uprawa roli była według wszelkiego prawdopodobieństwa, głównym źródłem dochodu mieszkańców, niektórzy trudnili się rzemiosłem lub handlem. W roku 1564 wykazano 4 piekarzy, 3 rzemieślników, zaś w 1569 roku nadto 1 szewca, gorzelnika i młyn należący do króla.

Po powstaniu styczniowym Pierzchnica podupadła i w 1869 roku straciła prawa miejskie . Ostatnim burmistrzem był Andrzej Klejn w latach 1846-1869.

Gmina Pierzchnica jako samorządna jednostka administracyjna została utworzona w 1927 roku jako gmina powiatu stopnickiego. W tej chwili Pierzchnicę zamieszkuje około 1100 mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie