Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijanym kierowcom prawo jazdy czas zabrać na zawsze

Michał NOSAL [email protected]
Sejm opowiedział się za zaostrzeniem kar wobec pijanych kierowców, którzy doprowadzą do wypadku. Pijany kierowca, który spowoduje śmiertelny wypadek, na zawsze traciłby prawo jazdy - to najważniejsza za zmian w kodeksie karnym, jakie przegłosował Sejm. Nowe przepisy miałyby wejść w życie latem tego roku.

Nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm opowiedział się za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców i znowelizował kodeks karny.

MOŻE ZACZNĄ MYŚLEĆ

Zgodnie z propozycją przyjętą przez posłów, kierowca, który po pijanemu spowodował wypadek śmiertelny (lub taki, w którym ktoś doznał - jak to określa kodeks - "ciężkiego uszczerbku na zdrowiu") dożywotnio traciłby prawo jazdy. Sąd w pewnych przypadkach miałby możliwość odstąpienia od orzekania takiego zakazu. Kierowcy, który był już karany za jazdę po pijanemu i zostałby na niej przyłapany po raz kolejny, groziłaby kara do pięciu lat więzienia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie latem tego roku.

- Pomysł z dożywotnim odbieraniem prawa jazdy jest bardzo dobry. Może wreszcie kierowcy zaczną myśleć - ocenia Roman Pewniak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. - Kara musi być uciążliwa. W przeciwnym razie nie skutkuje. Dlaczego Polacy na zachodzie potrafią jeździć zgodnie przepisami? Bo obawiają się surowych kar.

21 SKAZANYCH

W Sądzie Okręgowym w Kielcach trwa dopiero zestawianie statystyk za poprzedni rok. Są dane z roku 2008. Wtedy, za spowodowanie wypadku, w którym ktoś zginął, lub został ciężko okaleczony, skazanych zostało w województwie świętokrzyskim 21 osób. Za jazdę po alkoholu w 2008 roku skazanych zostało 2707 osób.

Sędzia Marcin Chałoński z Sądu Okręgowego w Kielcach krytycznie ocenia projekt zmian w kodeksie. - Jako sędzia jestem przeciwny zaostrzaniu kar. Były zaostrzane już nie raz, a liczba pijanych nie maleje, tylko rośnie. Nie sądzę także, aby właściwe było nakazywanie sądom obligatoryjnego orzekania dożywotniej utraty prawa jazdy - mówi.

BĘDĄ KOMBINOWAĆ?

Przykład tego jak zmiana wysokości kary wpływa na zachowania kierowców mieliśmy kilka lat temu. Od połowy grudnia 2000 roku zgodnie z polskim kodeksem osoba, która prowadzi pojazd mając w wydychanym powietrzu ponad pół promila alkoholu, popełnia przestępstwo. W 2000 roku, ostatnim przed wprowadzeniem nowych kar, pijani spowodowali w świętokrzyskiem 280 wypadków i zabili 44 osoby. Rok później mieli się na baczności. Spowodowali o ponad 60 wypadków mniej, zabili też mniej o 11 osób. Później jakby zapomnieli o grożącej karze. Rok 2002 statystykami dorównywał 2000.

- Polacy będą kombinować. Kierowca, któremu sąd odbierze prawo jazdy, załatwi sobie fałszywkę, albo będzie jeździł bez dokumentu - podejrzewają policjanci w nieoficjalnych rozmowach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie