MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pińczowscy strażacy apeluj: nie pływajmy po alkoholu

Agata Chrobot
Jak udzielić pierwszej pomocy i co zrobić w sytuacji podtopienia - uczyli strażacy z Pińczowa 9 lipca. Na terenie siedziby klubu Kon-Tiki przeprowadzili zajęcia w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2017”.
Jak udzielić pierwszej pomocy i co zrobić w sytuacji podtopienia - uczyli strażacy z Pińczowa 9 lipca. Na terenie siedziby klubu Kon-Tiki przeprowadzili zajęcia w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2017”. KP PSP Pińczów
Jak co roku strażacy z powiatu pińczowskiego apelują do dzieci, młodzieży, ich rodziców, ale przede wszystkim - do opiekunów wycieczek i kolonii, o przestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku.

ZOBACZ TAKŻE:
Las w Kuźni Raciborskiej po trąbie powietrznej

(Źródło: dziennikzachodni.pl)

Nie tylko wypoczynek...

Lato trwa w najlepsze, a z nim kolejny sezon wakacyjny. Lipiec oraz sierpień to nie tylko czas wypoczynku dla dzieci i młodzieży, ale również okres intensywnej pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo najmłodszych podczas turnusów wypoczynkowych i nie tylko.

Przypominamy, że zarządca obiektu, na terenie którego prowadzona jest forma wypoczynku powinien uzyskać pozytywną opinię właściwego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej co do warunków bezpieczeństwa pożarowego. Ponadto przez cały czas turnusu organizator wypoczynku sprawuje pieczę nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa pożarowego wśród najmłodszych.

Bezpieczne wczasy nad wodą

Bardzo popularną forma wypoczynku wśród młodzieży szkolnej są „wczasy nad wodą”. Pamiętajmy, iż zdrowy rozsądek niejednokrotnie jest gwarantem zapewnienia bezpieczeństwa wśród wypoczywających.

- Jest kilka zasad, do których powinniśmy się stosować podczas wypoczynku nad wodą. Przede wszystkim korzystajmy z kąpieliska tylko w miejscach wyznaczonych do tego, stosując się do zaleceń ratownika lub nadzorcy akwenu wodnego. Niedopuszczalne są skoki do wody na tak zwaną „główkę”. Grozi to poważnymi wypadkami, skaczmy na basenach, gdzie woda jest przejrzysta, a nie, gdy wybieramy się nad zalew. Ponadto: wypływajmy tylko do takiego miejsca, z którego na pewno wrócimy do brzegu, kiedy mamy pewność, że starczy nam sił na powrót do brzegu - mówił kapitan Paweł Obważanek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie.

Dodatkowo strażacy apelują, aby nie wchodzić do wody tuż po zakończeniu opalania - może to grozić szokiem termicznym, a także nie wchodźmy do wody bezpośrednio po jedzeniu. - Korzystając ze sprzętu wodnego, upewnijmy się, że jest on sprawny i że jesteśmy właściwie zabezpieczeni na wodzie - dodaje Paweł Obważanek.

Rozsądek to podstawa

Pamiętajmy jednak o tym, że bardzo wiele zależy od zdrowego rozsądku opiekunów i samej młodzieży - apelują strażacy.
-Należy za wszelką cenę wystrzegać się spożywania alkoholu i nie wchodzić do wody będąc pod jego wpływem - mówi Paweł Obważanek.

Ważne jest także, aby rodzice, którzy zabierają dzieci nad wodę nie spuszczali ich z oczu. Wbrew temu co czasami pokazywane jest na filmach – dzieci toną po cichu, tym samym nie słyszymy ich krzyków, czy innych użytkowników kąpieliska. Do tragedii dochodzi w ułamkach sekundy. Jeśli wybieramy się z małymi dziećmi nad wodę pilnujmy ich na każdym kroku. Jeśli dzieci są większe i noszą na przykład łańcuszki czy kolczyki dopilnujmy, żeby przed wejściem do wody je zdjęły.

Wakacje bez pożaru

Podczas wakacji często przebywamy na łonie natury. Uważajmy na to, aby zawsze przestrzegać przepisów przeciwpożarowych, które szczegółową mówią o tym, jak obchodzić się z ogniem na obszarach podatnych na wystąpienie pożaru. Uważajmy szczególnie w lesie, na łąkach, zwłaszcza w okresie suszy.

Oto kilka ogólnych porad na temat bezpieczeństwa pożarowego: nie rozniecamy ognia w miejscach do tego nieprzeznaczonych, przestrzegamy zakazów, na przykład wejścia do lasu, nie blokujemy dojazdów pożarowych dla jednostek straży pożarnej, jeśli spędzaliśmy czas przy ognisku, nawet w miejscu do tego wyznaczonym, pamiętajmy o dokładnym dogaszeniu ognia i nie pozostawiajmy śmieci w jego pobliżu.

Przypominamy, ze palenie tytoniu w lasach jest zabronione. Nieprzestrzeganie powyższych wskazań grozi mandatem, a nawet odpowiedzialnością karną.

- W czerwcu tego roku w utonęły 54 osoby, w tym dzieci i młodzież. Apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i pamiętajmy o tej liczbie. Zwykle wystarczy zdrowy rozsądek i rozwaga, aby uniknąć tragedii - mówił kapitan Paweł Obważanek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie.

Strażacy szkolą

Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2017” prowadzą spotkania z najmłodszymi przekazując cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa. Funkcjonariusze w niedzielę, 9 lipca poprowadzili zajęcia wśród dzieci i młodzieży wypoczywających nad Zalewem Pińczowskim na terenie siedziby klubu Kon-Tiki.

W ramach prelekcji, poza pokazem sprzętu pożarniczego strażacy omówili, a następnie przećwiczyli z dziećmi podstawowe zasady zachowania w sytuacji zagrożenia oraz udzielania pierwszej pomocy. Tu w szczególności poruszono tematykę bezpieczeństwa nad wodą i pomocy osobom po podtopieniu.

- Jak zwykle mamy nadzieję, że to co przekazujemy dzieciom w ramach zajęć z pierwszej pomocy nigdy im się nie przyda, ale również wierzymy, że jeśli już nastąpi sytuacja niebezpieczna, to dzięki takim prelekcjom będą potrafiły prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie się zachować - podsumował kapitan Paweł Obważanek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie