Po 75. latach Brygada Świętokrzyska nadal wzbudza emocje. Poznaj całą prawdę o tej jednostce

Tomasz TrepkaZaktualizowano 
Święto zakończenia II wojny światowej w Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Na pierwszym planie dowódca Antoni Szacki pseudonim Bohun-Dąbrowski
Święto zakończenia II wojny światowej w Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Na pierwszym planie dowódca Antoni Szacki pseudonim Bohun-Dąbrowski archiwum
Latem 1944 roku na Kielecczyźnie doszło do koncentracji oddziałów partyzanckich Narodowych Sił Zbrojnych. W jej wyniku powstała Brygada Świętokrzyska. Była ona jedną z największych i najdłużej istniejących jednostek partyzanckich na okupowanych ziemiach polskich. Do dziś jest ona oskarżana o jawną kolaborację z Niemcami.

Czy słusznie? Warto poznać podstawowe fakty dotyczące tej jednostki. Dodajemy ,że ostatnie dni to wielka awantura wokół Brygady. Patronat nad uroczystościami przyjął prezydent Polski Andrzej Duda czy wywołał sprzeciw wielu środowisk.

My bez emocji, ocen -przypominamy krótko historię Brygady Świętokrzyskiej.

Na czele jednostki stanął pułkownik Antoni Szacki „Bohun-Dąbrowski”. W jej skład weszły oddziały z Kielecczyzny, Lubelszczyzny i Małopolski. Brygada składała się między innymi z dwóch pułków piechoty – 202 pułku piechoty Ziemi Sandomierskiej i 204 pułku piechoty Ziemi Kieleckiej. W momencie powstania liczyła ponad 800 żołnierzy.

Rząbiec i inne bitwy
Do jednej z pierwszych walk stoczonych przeciwko Niemcom na Kielecczyźnie doszło w okolicach Kurzelowa, obecnie w powiecie włoszczowskim. Zakończyło się one pełnym sukcesem narodowców. „Akcja ta przyniosła w sumie zdobycz w postaci: 300 karabinów oraz 1500 naboi i 7500 sztuk amunicji. To pozwoliło uzbroić prawie wszystkich żołnierzy brygady” – wspominał pułkownik Szacki „Bohun-Dąbrowski”. Do kolejnych starć przeciwko Niemcom i komunistom doszło na terenie dzisiejszych powiatów jędrzejowskiego, kieleckiego, koneckiego i włoszczowskiego - między innymi pod Raszkowem, Fanisławicami, Zagnańskiem oraz w Radoszycach.

Do najsłynniejszej bitwy stoczonej przez Brygadę Świętokrzyską należała jednak potyczka pod Rząbcem w dzisiejszym powiecie włoszczowskim we wrześniu 1944 roku, która doczekała się ekranizacji. To wówczas udało się „rozbić” grupy Armii Ludowej pod dowództwem Tadeusza Grochala „Tadka” oraz sowieckich dywersantów dowodzonych przez Iwana Karawajewa. Do kolejnej walki doszło pod Cacowem w powiecie jędrzejowskim.

Wraz z przesuwającym się frontem Brygada Świętokrzyska znajdowała się w bardzo trudnym położeniu. Według większości historyków pozostanie w kraju oznaczało dla jej żołnierzy nieuchronną śmierć z rąk bolszewików. Jedynym rozwiązaniem stało się opuszczenie ziem polskich, podążając w stronę znajdujących się na zachodzie – wojsk amerykańskich.

Akcja w obozie w Holiszowie
W maju 1945 roku Brygada Świętokrzyska, po uzyskaniu operacyjnego zwierzchnictwa amerykańskiego, ponownie wzięła udział w walkach przeciwko Niemcom, wyzwalając obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie. Udało się wtedy uratować przed śmiercią blisko 1000 kobiet, w tym wiele Polek oraz Żydówek.

W Polsce rządzonej przez Sowietów oskarżano ich o wszystko, co najgorsze

Po II wojnie światowej w Polsce rządzonej przez Sowietów Brygada Świętokrzyska stała się synonimem zdrady narodowej i wielokrotnie oskarżano ją o współpracę z Niemcami. Władze w Warszawie wpisały jej żołnierzy oraz dowódcę „krwawego Bohuna” na listę zbrodniarzy wojennych. Żądano ich ekstradycji do Polski „ludowej”. Jednak bezskutecznie. Historycy zajmujący się podziemiem narodowym nie mają wątpliwości, że dowody były skrzętnie fabrykowane, co potwierdzają uniewinniające wyroki żołnierzy Brygady na zachodzie Europy.

Jednocześnie w kraju rozpoczęto masowe represje wobec żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, a operacyjne rozpracowanie środowisk związanych z podziemiem narodowym trwało do 1989 roku. Dowódca brygady, pułkownik Antoni Szacki „Bohun-Dąbrowski” przyznał: „W każdym razie mogę stwierdzić, że mam spokojne sumienie i że nic takiego nie zrobiłem, co byłoby na korzyść Niemców”.

Upamiętnią Brygadę Świętokrzyską
Uroczystości powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie kieleckim rozpoczną się w sobotę 10 sierpnia o godzinie 7 od startu rajdu pieszego szlakiem Brygady spod dębu „Bartek” w Zagnańsku. O godzinie 14 zaplanowano start rajdu rowerowego. O 20 w Lasocinie (plac „Nad Stawkiem”) w gminie Łopuszno rozpocznie się ognisko patriotyczne połączone z projekcjami filmów: „Brygada Świętokrzyska” oraz „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”. W niedzielę 11 sierpnia o godzinie 16 w Lasocinie rozpocznie się msza polowa. Około 17.30 nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę pomnika Brygady Świętokrzyskiej. Tego same dnia przewidziano również występy artystyczne, wykład historyka oraz pokaz sprzętu bojowego 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Czy nie oceniamy zbyt pochopnie?
Po latach wybory jakie dokonywali dowódcy i żołnierze Brygady Świętokrzyskiej wydaje się ,że są osądzane dość pochopnie. Brygada Świętokrzyska powstała wtedy kiedy wiadomo było jaki los niesie Polakom "wyzwolenie" czyli nowa okupacja - tym razem Sowiecka. Dla wielu Polaków był to taki sam wróg jak Niemcy, większość tych żołnierzy walczyła więc z użyciem wszelkich środków i metod o wolną Ojczyznę.

Powstała w sierpniu 1944 na Kielecczyźnie roku Brygada Świętokrzyska musiała umiejętnie lawirować między swastyką a sierpem i młotem. Tymczasowe zawieszenia broni między Niemcami, sowietami i Polakami nie były czymś całkiem nowym. Podobne działania podejmowała przecież walcząca na Kresach Wschodnich Armia Krajowa. Historycy zajmujący się dziejami Brygady podkreślają jednoznacznie, że nie ma żadnych dowodów na kolaborację z Niemcami, a wszelkie oskarżenia są jedynie powielaniem komunistycznej propagandy

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – nowy kodeks drogowy

Źródło: vivi24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 51

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jedno pytanie do pytającego o gestapowca.., kim był twój "dzieduszka"..?

komsomolcem, czy pionierem..........

G
Gość
2019-08-10T17:44:03 02:00, Gość:

Jedno pytanie do obrońców BŚ.

Jak nazywał się gestapowiec z Radomia który szedł na czele brygady?

Jakoś na F....Haupsturmfuhrer Paul Fuchs tak nazywal sie ten oficer lacznikowy.

G
Gość

Koniec blisko,zbliżają się wyzwoliciele. Pomiędzy podziemiem a aliantami Niemcy. Gdzieś na wschodzie zapadło się pod ziemię kilkadziesiąt tysięcy oficerów. Zawieramy deal z wrogiem,aby ratować życie. Pojawia się niemiecki oficer łącznikowy . Narodowcy kolaboruja z Niemcami !!! Wiadomo prawica. A teraz przywróćmy proporcje. Tajne poligony czołgowe,. pomóc wojskowa, transporty surowców do czerwca1941. Apel miedzynarodowki do komunistów niemieckich by pomogli wygrać wybory NSDAP, a socjaliści je przegrali. Sojusz, i wspólna okupacja Polski przez 2 lata. Współpraca przez dwa lata wojny!!! No tak ale ten oficer lacznikowy...

G
Gość

Jedno pytanie do obrońców BŚ.

Jak nazywał się gestapowiec z Radomia który szedł na czele brygady?

Jakoś na F....

A
Anegdota
2019-08-10T12:26:50 02:00, Gość:

Zwracam się do wszystkich którzy komentują na ten temat brygady świętokrzyskiej, trzeba być bezstronnym i zapoznać się z faktami a nie z historią pisaną na potrzeby współcześnie rządzących. Fakty ,brygada nie była w składzie armii krajowej,brygada kolaborowała z Niemcami bo była uzbrojona i wyposażona przez Niemców , rząd londyński nie uznawał jej przywódców bo działali sprzecznie z założeniami armii krajowej.bardzo dużo Polaków,rodzimych mieszkańców z terenów na których przebywał nsz było mordowanych bo chcieli się uczyć i brali ziemię do uprawy z reformy rolnej. Czy za to należy ich honorować i uznawać za bohaterów, ja mówię ,, NIE,,

Badałeś dokumenty z archiwów niemieckich, brytyjskich i amerykańskich? Konspiracyjny ruch ludowy tez uznasz za niegodny bo nie scalil się z AK? AK tez zawieszala walki z Niemcami i ukraińskimi nacjonalistami na Kresach Wschodnich, dogadujac się z okupantem? Idąc Twoim tokiem rozumowania to tez musiała być kolaboracja.

G
Gość
2019-08-09T23:52:08 02:00, Tutejszy:

Cytat z ED : - "Brygada Świętokrzyska nadal wzbudza emocje"...

Ale chyba tylko wśród "kałmuków" z Moskwy lub germańskich "skur -synów" oraz UB-ckich "szabasowych elit" w Polsce po 1944 roku... Naprawdę, to tak trudne do zrozumienia ???

Tyle jadu ile wylewasz na innych to może w przyszłości być przyczyną że jak zejdziesz z tego świata to nawet robaki nie będą chciały się tobą zająć

G
Gość

Zwracam się do wszystkich którzy komentują na ten temat brygady świętokrzyskiej, trzeba być bezstronnym i zapoznać się z faktami a nie z historią pisaną na potrzeby współcześnie rządzących. Fakty ,brygada nie była w składzie armii krajowej,brygada kolaborowała z Niemcami bo była uzbrojona i wyposażona przez Niemców , rząd londyński nie uznawał jej przywódców bo działali sprzecznie z założeniami armii krajowej.bardzo dużo Polaków,rodzimych mieszkańców z terenów na których przebywał nsz było mordowanych bo chcieli się uczyć i brali ziemię do uprawy z reformy rolnej. Czy za to należy ich honorować i uznawać za bohaterów, ja mówię ,, NIE,,

G
Gość
2019-08-10T09:43:40 02:00, Gość:

ileż na tym forum nienawiści!!! A zapewne większość agresywnych i nienawistnych wpisów pochodzi od ogolonych na łyso siedzących w czarnych t-shirtach z napisami Bóg, Honor i Ojczyzna.

Całą tę falę nienawiści wywołali wzywający do pokoju, akceptacji, tolerancji i równości politycy z panem od spalonej budki pod ambasadą rosyjską w Warszawie i stwierdzeniem o państwie teoretycznym.

G
Gość

ileż na tym forum nienawiści!!! A zapewne większość agresywnych i nienawistnych wpisów pochodzi od ogolonych na łyso siedzących w czarnych t-shirtach z napisami Bóg, Honor i Ojczyzna.

T
Tutejszy

Cytat z ED : - "Brygada Świętokrzyska nadal wzbudza emocje"...

Ale chyba tylko wśród "kałmuków" z Moskwy lub germańskich "skur -synów" oraz UB-ckich "szabasowych elit" w Polsce po 1944 roku... Naprawdę, to tak trudne do zrozumienia ???

T
Tutejszy
2019-08-09T12:40:41 02:00, florren:

DLACZEGO ECHO KŁAMIE!!!

rygada Świętokrzyska NSZ – oddział zbrojny Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ-ZJ[2]) jawnie kolaborujący z Niemcami. Nie podporządkował się rozkazowi scalenia z Armią Krajową, działający w okresie od połowy sierpnia 1944 do połowy sierpnia 1945. Utworzony decyzją Rady Politycznej NSZ-Zachód 10 sierpnia 1944; od jesieni 1944 r. będący w kontakcie z szefem gestapo dystryktu Radom Haupsturmführerem Paulem Fuchsem za pośrednictwem agenta gestapo Huberta Jury; następnie, od początku styczniowej ofensywy Armii Czerwonej w 1945, Brygada posiadała niemieckich oficerów łącznikowych, zaopatrzenie i dostawy amunicji oraz dyslokowała się według rozkazów niemieckiego dowództwa.

2019-08-09T15:05:47 02:00, Gość:

A dlaczego nie napiszesz o tych " bohaterach" z AL którzy mieli oficerów łącznikowych rosyjskich , oficerów AL , którzy współpracowali z NKWD i mordowali Polaków . Ci to bohaterowie . Prawda ? To nie była kolaboracja.

Bo głupim się urodził i głupie wychowanie otrzymał ten idiota - troll z Petersburga... : ((

T
Tutejszy
2019-08-09T22:12:52 02:00, Gość:

Z bandytow i kolaborantow pisiory robia bohaterow.Takie nastaly czasy.Troche za wczesnie bo jeszcze zyja ludzie ,ktorzy pamietaja te 1944r.

Czyli co ? NSZ "robił porządek" z twoimi bolszewickimi dziadami ? A jaka w Petersburgu dziś pogoda ? Odpowiednią ilością wazeliny wysmarowałeś już dupę waszego nowoczesnego "cara" ???

J
Jontek
2019-08-09T16:05:01 02:00, Polak i katolik:

Cześć i chwała bohaterom Narodowych Sił Zbrojnych, walczących z niemieckimi nazistami, jeszcze gorszą od nich sowiecką swołoczą oraz najgorszymi z nich wszystkich bandytami z AL.

Dominik Europośle - to TY ?

G
Gość

Z bandytow i kolaborantow pisiory robia bohaterow.Takie nastaly czasy.Troche za wczesnie bo jeszcze zyja ludzie ,ktorzy pamietaja te 1944r.

T
Tutejszy
2019-08-09T12:54:01 02:00, maria:

Trepka a czemu nie piszesz, że zastępcą dowódcy był oficer uznany za dezertera z AK i skazany przez Rząd Londyński na śmierć ! A dlaczego nie piszesz, że broń dostarczyli im hitlerowcy ?

Oto wpis następnego idioty-trolla z Petersburga. Nie "karmcie" więc swoimi wpisami kolejnego idioty ze stajni Putlera.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3