Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz pierwszy w Kielcach: Święto Placu Moniuszki. Wystąpią gwiazdy Renata Drozd i Magdalena Idzik. Wstęp wolny, dla każdego śpiewnik

Lid
Kieleckie Centrum Kultury zaprasza w sobotę na Święto Placu Moniuszki. Chór Fermata i Ewa Robak zachęcać będą gości do wspólnego śpiewania pieśni patrona tego miejsca. Wystąpią gwiazdy Renata Drozd i Magdalena Idzik. Wstęp wolny, dla wszystkich widzów darmowe śpiewniki.

- Pomysł by w Roku Moniuszki uczcić patrona placu, przy którym znajduje się Kieleckie Centrum Kultury pojawił się niedawno - mówi Jarosław Łysek pełniący obowiązki dyrektora tej placówki. - Zapragnęliśmy wykorzystać Rok Moniuszkowski by propagować jego twórczość. I tak narodziło się Święto Placu Moniuszki.

W jego organizację włączyły się także inne instytucje mieszczące się przy Moniuszki 2b: Kielecki Teatr Tańca i TVP Kielce .

Z okazji tego święta w sobotę 14 września o godzinie 18 na plenerowej scenie odbędzie się koncert „Pieśni Moniuszki”. Zagra Orkiestra Kameralna Polish Camerata a zaśpiewają: Renata Drozd i Magdalena Idzik. Zapewne wielu kielczan pamięta, że śpiewały one w przygotowanej przez Kieleckie Centrum Kultury przed laty operze Moniuszki „Straszny dwór”.

- Będzie okazja by powspominać to wydarzenie, bo wykorzystamy fragmenty scenografii z tej opery - dodaje Jarosław Łysek.

W koncercie udział wezmą także chóry Fermata i Antidotum z udziałem Macieja Parkity (bas) i grającego na fortepianie Andrzeja Ślązaka a prowadząca Ewa Robak zachęcać będzie publiczność do wspólnego wykonania pieśni.

- Przygotowaliśmy śpiewnik, który rozdamy widzom – mówi dyrektor. - Liczymy, że nasza wierna publiczność i tym razem nie zawiedzie. Pieśni z muzyką Stanisława Moniuszki zabrzmią w niezwykle ciekawych interpretacjach i aranżacjach. Będzie można usłyszeć (a także i zaśpiewać!): „Kum i kuma”, „Postój piękna gołąbeczko”, „Pieśń wieczorna”, „Przylecieli sokołowie”.

Święto to także dobra okazja do przypomnienia historii miejsca. Stanisław Moniuszko patronem placu został po II wojnie światowej. Wcześniej był to Plac Aleksandra, a jeszcze wcześniej świętego Leonarda. Pierwszy, stojący tu XVI wieczny drewniany kościółek został zburzony. W końcu XVIII wieku, biskup Kajetan Sołtyk, postanowił zbudować w tym miejscu klasztor, przytułek, szpital, którym miały zarządzać siostry Miłosierdzia z Krakowa. Budowa nigdy nie została ukończona, a w 1816 roku, kiedy Kielce zastały stolicą województwa krakowskiego, w budynku ulokowano władze, potem przeniesione je do Pałacu Biskupów Krakowskich.

Nazwa Plac Aleksandra pochodzi z początków XIX wieku od cara Aleksandra , wtedy bowiem Kielce były pod zaborem rosyjskim. Do II wojny światowej tym budynkiem zarządzało wojsko. Po wojnie budynek, już mocno zniszczony, mieścił izbę dziecka, były tam też magazyny milicji obywatelskiej. W latach 70. ubiegłego wieku rozebrano go by wznieść Kieleckie Centrum Kultury. Ta instytucja kultury zainaugurowała działalność w styczniu 1996 roku.

- W kolejnych edycjach, bo święto chcemy obchodzić każdego roku do udziału zaprosimy wszystkich sąsiadów z placu Moniuszki. Ten rok poświęcony Stanisławowi Moniuszce wydaje nam się idealnym początkiem, Śpiewajmy razem, bawmy się i cieszmy – bo dobrze jest być razem, w dobrym miejscu, pod dobrym adresem – mówi Jarosław Łysek.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie