Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po ulewnych deszczach. Stany alarmowe utrzymują się na Wiśle w Świętokrzyskiem [RAPORT NA BIEŻĄCO]

elezem
Poniedziałek jest siódmym dniem walki ze skutkami potężnych opadów deszczu. Fala kulminacyjna przeszła w nocy z poniedziałku na wtorek przez Zawichost bez większych problemów. Poziom wody niemal na całym biegu Wisły przez Świętokrzyskie się obniża, nie doszło też do przesiąków w wale przeciwpowodziowym. W poniedziałek walczą z wielką wodą dwie gminy powiaty opatowskiego - Trałów i Ożarów. U nas raport na bieżąco.

CZYTAJ TEŻ: Dramatycznie na Wiśle. Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia. Sprawdź stan wody (MAPA)

Zalane pola i drogi, wciąż pod wodą jest też bulwar Piłsudskiego w Sandomierzu - jedno a bardziej urokliwych miejsc w mieście. Ale woda opada a wały na świętokrzyskim odcinku Wisły też spełniły swe zadanie - zatrzymały wodę przed rozlaniem się na newralgicznych terenach.

W powiecie buskim wały wciąż są monitorowane. - Będzie tak jeszcze przez długi czas, dopóki nie będziemy pewni, że woda nam nie zagraża - wyjaśniał Artur Brachowicz, komendanta powiatowy buskiej straży pożarnej.

Z kolei w powiecie staszowskim trwa nadal pompowanie wody z wciąż zamkniętych śluz w gminach Połaniec i gminie Osiek. - W niektórych miejscach śluzy się już otworzyły, co oznacza, że poziom wody gwałtownie maleje. Wieczorem w poniedziałek będziemy podejmować decyzję o tym, czy pompowanie będzie nadal konieczne - wyjaśniał Grzegorz Rajca ze staszowskiej straży pożarnej.

Sytuacja się też normuje w powiecie sandomierskim. Tam wciąż trwa monitoring wałów w Zawichoście, ale działają tam już tylko zastępcy Ochotniczej Straży Pożarnej. - Woda w Zawichoście sukcesywnie się obniża, w porównaniu z wieczorem w niedzielę, w stosunku do poniedziałkowego ranka woda spadła o 30 centymetrów, w Sandomierzu odnotowaliśmy spadek o 50 centymetrów a w gminie Łoniów aż o 80 centymetrów - wyjaśniał Andrzej Włodarczyk.

Jak dodawał, umocnienia z worków między innymi w Zawichoście pozostaną na swym miejscu co najmniej przez kilkanaście kolejnych dni. - Rzeka będzie obniżała się do stanu ostrzegawczego, a potem wróci do swego koryta. Dopiero gdy będziemy mieli informacje, że zagrożenie powodziowe całkowicie minie wtedy będziemy mogli usunąć worki z piaskiem - wyjaśniał sandomierski strażak.

Woda powoli odpływa z zalanych bulwarów Piłsudskiego w Sandomierzu. - Zobaczymy jaki będzie stan bulwarów po tym, jak woda całkowicie zejdzie. Zniszczenia mogą być spore i trzeba będzie włożyć dużo pracy aby doprowadzić teren do odpowiedniego stanu - mówili sandomierscy strażacy.

Od godziny 6 rano w niedzielę rano trwała walka o tak zwany wał letni w miejscowości Sulejów w gminie Tarłów w powiecie opatowskim . - Było tam kilka przesiąknięcia, ale udało nam się je zlikwidować. Ułożyliśmy tam około siedmiu tysięcy worków z piaskiem. Woda, która zdążyła przedostać się przez wał podtopiła budynek gospodarczy i domek letni. Dobra wiadomość jest taka, że woda opada, więc nie powinna być już zagrożeniem - tłumaczył Sylwester Kochanowicz z opatowskiej straży pożarnej.

Z ciekawostek powodziowych jest jedna pozytywna informacja - strażakom z Opatowa udało się uratować małą sarenkę, którą porwał nurt Wisły. - Sarna została wyłowiona z Wisły i przekazana najpierw do lekarza weterynarii a potem do mini-zoo w Opatowie.

Aktualny stan wody w Wiśle podajemy na bieżąco. ZOBACZ TU Dramatycznie na Wiśle. Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia. Sprawdź stan wody (MAPA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie