Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas kwest w powiecie sandomierskim zebrano blisko 28 tysięcy!

Małgorzata Płaza
Na terenie powiatu sandomierskiego organizowano wiele kwest. Wyniki zbiórki były bardzo dobre, mimo ,że pogoda w tym roku wyjątkowo nie sprzyjała. W sumie w czterech kwestach zebrano 27 881 złotych.

Sandomierz
14.728 złotych zebrano podczas kwesty, zorganizowanej już po raz 24. przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego. To wynik o ponad tysiąc złotych lepszy od ubiegłorocznego.

Kwesta trwała pięć dni. Była prowadzona na trzech sandomierskich nekropoliach przez około 250 wolontariuszy.

Sandomierzanie, jak mówili wolontariusze, są hojni. Wiele osób wrzucało datki, podkreślając, że jest to wyraz pamięci o zmarłych i przejaw troski o zabytki.

Darczyńcy otrzymywali znaczek kwesty i ulotkę z informacjami, jakie prace udało się wykonać dzięki poprzednim akcjom.

Na cmentarzu katedralnym, jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, znajduje się aż 320 zabytkowych nagrobków. Dzięki kwestom i dotacjom pozyskiwanym przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego ponad sto z nich udało się odnowić. Na prace konserwatorskie czekają kolejne. Na najbliższe dwa lata do renowacji wytypowano siedem zabytków.

Sulisławice

Kwesta prowadzona w Sulisławicach przyniosła 4500 złotych. Zbiórka zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Sanktuarium Maryjnego trwała dwa dni - w niedzielę, 30 października i we wtorek, 1 listopada. W dniu Wszystkich Świętych skróciła ją fatalna pogoda.

Jak informuje Kazimierz Szostak, prezes stowarzyszenia, zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na odtworzenie koron znajdujących się na obrazie Matki Boskiej Sulisławskiej. Oryginalne zostały skradzione w czasie II wojny światowej.

Klimontów

W Klimontowie w czasie jednodniowej zbiórki przeprowadzonej 1 listopada zebrano 4460 złotych.

- Niekorzystna aura sprawiła, że zebraliśmy nieco mniejszą kwotę niż w ubiegłym, rekordowym roku – informuje Andrzej Borycki z Towarzystwa Przyjaciół Klimontowa.

W 16. już kweście uczestniczyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Klimontowa i Stowarzyszenia „Wspólne Dobro”, gimnazjaliści, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz zuchy z podstawówki. Jak podkreślił Andrzej Borycki, chętnych do kwestowania jest coraz więcej.

Dzięki kwestom udało się już odnowić kilkanaście nagrobków z drugiej połowy XIX wieku. Teraz trwają prace wykończeniowe przy trzech kolejnych obiektach.

Goźlice

4.193 złotych - takim wynikiem zakończyła się kwesta zorganizowana przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”. Wolontariusze, wśród nich członkowie stowarzyszenia, uczniowie i strażacy, zbierali pieniądze na cmentarzu parafialnym w Goźlicach w niedzielę i we wtorek.

Fundusze zostaną przeznaczone na dokończenie remontu największego nagrobka znajdującego się na tej nekropolii - rodziny Gadomskich. Zabytek pochodzi z 1858 roku. Prace przy tym neogotyckim grobowcu rozpoczęły się dwa lata temu. Do zrobienia zostało jeszcze między innymi ogrodzenie. Odtworzony zostanie oryginalny, kuty, zdobiony łańcuch. Prace mają być wykonane do wiosny przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie