Pogrom kielecki. Dużo pytań, ale odpowiedzi wciąż brak

Tomasz Trepka
Druga część dyskusji w 70 rocznicę tak zwanego pogromu kieleckiego organizowana między innymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się, podobnie jak pierwsza, w Domu Środowisk Twórczych, pałacu Zielińskiego, przy ulicy Zamkowej w Kielcach. Poświęcona była prezentacji dotychczasowych oraz nowych hipotez według obecnego stanu badań – pytań oraz interpretacji dotyczących wydarzeń 4 lipca 1946 roku.

Wzięli w niej udział Grzegorz Berendt (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku), Bożena Szaynok (Uniwersytet Wrocławski) oraz Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki (Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach).

Na samym początku zaprezentowano zgromadzonym film fabularny, zatytułowany „Henio”, poświęcony wydarzeniom pogromowym, oparty na jedynych zarejestrowanych wypowiedziach „porwanego przez Żydów” Henryka Błaszczyka. Jego twórcami są Andrzej Miłosz oraz Piotr Weychert.

Potem odbyła się dyskusja z udziałem naukowców zajmujących się od lat tematyką pogromu. Niestety zabrakło zapowiadanego punktu dotyczącego nowego świadka, którego anonsował od dłuższego czasu Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach.

Pogrom kielecki czy pogrom w Kielcach?
Niejasności i problemy budzi nawet stosowanie terminu „pogrom”. – Niektórzy badacze przyjmują termin „pogrom”, inni z kolei uważają, że jest to termin nieco na wyrost. Pierwszy raz pojawił się on w 1882 roku, użył go pewien dziennikarz w stosunku do wystąpień przeciw ludności żydowskiej w Rosji. Moim zdaniem to, co się wydarzyło w Kielcach w 1946 roku można określać terminem pogromu – powiedziała profesor Bożena Szaynok.

Czytaj też:
Pogrom czy prowokacja kielecka? Ważna dyskusja w Kielcach

- Wolę używać określenia pogrom w Kielcach niż pogrom kielecki – dodał inny prelegent, profesor Grzegorz Berendt.

Propaganda komunistyczna bardzo mocno wpłynęła na postrzeganie pogromu na arenie międzynarodowej. – Na emigracji część osób interesujących się pogromem powielało informacje oraz tezy, które zawarte były w lojalnej wobec władzy „ludowej” prasie oraz wspomnieniach Żydów, którzy mieli taki obraz kieleckiej tragedii, decydując się na wyjazd z Polski. Przez wiele lat nie można było uzyskać dostępu do archiwów, szczególnie to dotyczyło archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dużo zmieniło się po 1989 roku – powiedziała profesor Szaynok. W podobnym tonie wypowiadał się profesor Berendt.

Czy należy wznowić śledztwo umorzone w 2004 roku?
Powinnyśmy się zastanowić dlaczego narracja, która pojawiła się w dwóch tomach wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowanych „Wokół pogromu kieleckiego”, nie przeniknęła do wielu późniejszych publikacji – powiedziała prowadząca dyskusję, doktor Koczwańska-Kalita.

ZOBACZ też:
Prezydent Duda zwiedził wystawę w Kielcach. Zobacz jego wpis

- W wielu miejscach dokumentu uzasadniającego umorzenie śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej pominięto ważne fragmenty źródeł. Autor tego postanowienia nie był w stanie zidentyfikować niektórych osób. Jest to tym bardziej istotne, że były to postacie decyzyjne, mające wpływ na to, co się wówczas działo w okolicach kamienicy przy ulicy Planty 7. Pojawiają się też błędy faktograficzne. Dotarliśmy do dokumentów, które mogą rzucić nowe światło na kwestię zajść z 4 lipca 1946 roku – stwierdził doktor Śmietanka-Kruszelnicki.

Polemika profesor Szaynok z wypowiedziami ministra Piotra Glińskiego
Podobne spostrzeżenia na ten temat miał profesor Bożena Szaynok. - Monografia na temat pogromu została opublikowana bardzo dawno temu w 1992 roku, wyniki śledztwa w 2004. Od tego czasu minęło już dużo czasu, w którym pojawiły się pojedyncze, ważne dokumenty dotyczące pogromu, które nie zostały umiejscowione w wcześniejszej rekonstrukcji wydarzeń z dnia 4 lipca 1946 roku. W ostatnich dekadach bardziej poznaliśmy powojenną rzeczywistość, w której doszło do pogromu. Dowiedzieliśmy się więcej nie tylko na temat społeczności żyjących w cieniu II wojny światowej, ale poszerzyła się nasza wiedza o sytuacji politycznej w Polsce tuz po wojnie. Szczególnie ważną rolę odgrywa tutaj publikacja profesora Marcina Zaremby, który mnóstwo miejsca poświęcił także powojennym relacjom polsko-żydowskim. Nie sądzę jednak, że przygotowanie nowej monografii o pogromie zmieni zasadnicze przyczyny tej tragedii, którymi, w największym stopniu, moim zdaniem, były: antysemityzm i zachowanie władz. - powiedziała profesor Szaynok, dodając także, że nie może się zgodzić z tezami wygłoszonymi przez ministra Glińskiego nazywającego pogrom, kielecką prowokacją, ani z tym, że pogrom mógł zostać spowodowany by odwrócić uwagę od sprawy Katynia.

Apel historyków: pisząc o pogromie nie używajmy uproszczeń
Historycy biorący udział w debacie protestowali i apelowali do osób, które wypowiadają się o pogromie Żydów z lipca 1946 roku, by nie używali skrótów myślowych oraz uproszczeń, które doprowadzają do wielu przeinaczeń – Częstą przyczyną tego jest zwyczajne „naukowe lenistwo”. Pytanie ile osób formułujących nieodpowiedzialne wypowiedzi o pogromie czy polskim antysemityzmie zapoznało się z dwutomową pracą Instytutu Pamięci Narodowej z 2006 oraz 2008 roku – pytał retorycznie profesor Berendt.

Druga część panelu dyskusyjnego kończyła oficjalne obchody upamiętniające pogrom Żydów w Kielcach. Wziął w nich udział między innymi Prezydent Polski, Andrzej Duda.

Wideo

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rotor
11 lipca 2016, 21:12, Gość:

Antysemici to w 1946 otworzyli ogień do bezbronnych Żydów.

Dlaczego zydzi mieli bron. Czy Polacy tez mogli bezkarnie nosic bron tak jak zydzi.W Kielcach byla milicja ,wojsko ,UB ,NKWD. I nikt nic nie zrobil do czasu ,az przyszedl rozkaz dosc. Dlaczego zgineli tylko zydzi przyjezdni z jednej klatki chodowej. Ten budynek posiada dwie klatki w drugiej mieszkaly rodziny miejscowych zydow z UB ,PPR i PPS ,ale im nic sie nie stalo . Dlaczego.

s
sygitoyo

Białek wie lepiej.

Był tam, widział i daje  wiarygodne  świadectwo.

s
simmon
W dniu 15.07.2016 o 08:38, Gość napisał:

Kielczanie przepraszają za swoich mieszkańców, morderców-antysemitów i proszą o wybaczenie.

 


Niestety Kielczanie nie mieli wpływu na to, że mordercy-antysemici się tu zatrzymali. Mogą tylko przepraszać za brak wystarczających sił by pogonić czerwoną swołocz. Poza tym najwyższy czas nie nagradzać takiego towarzystwa wysokimi emeryturami.

G
Gość
W dniu 14.07.2016 o 23:10, Gość napisał:

"Prawda was wyzwoli" te słowa wielkiego Polaka dedykuję wszystkim zakłamanym do szpiku kości lewackim aktywistom.  W Kielcach nie było żadnego "pogromu kieleckiego".

Jak nie było jak był?

Co ty pierdzielisz?

Nie zabili żydów na Plantach?

G
Gość

Kielczanie przepraszają za swoich mieszkańców, morderców-antysemitów i proszą o wybaczenie.

G
Gość

"Prawda was wyzwoli" te słowa wielkiego Polaka dedykuję wszystkim zakłamanym do szpiku kości lewackim aktywistom.

 

W Kielcach nie było żadnego "pogromu kieleckiego".

Był natomiast starannie zaplanowany przez (nielicznych) Rosjan z NKWD i (bardzo licznych) Żydów z UB "pogrom UB-ecki".

Do wiadomości młodszych forumowiczów: około 80% oficerów/przywódców organów MBP i KBW stanowiły w latach 1944-56 właśnie osoby narodowości żydowskiej. Osoby te potwierdziły swoją przynależność etniczną w wypełnionych własnoręcznie kwestionariuszach, z których część zachowała się i jest dostępna w IPN. Ponadto po 1956 roku, a szczególnie w 1968 roku większość z tych fanatycznych oprawców z UB i Informacji Wojskowej wyemigrowała z "komunistycznej" Polski właśnie do "kapitalistycznego" Izraela. Niektórzy zbrodniarze żydowskiego pochodzenia zakotwiczyli się na "demokratycznym" zachodzie, np.: Helena Wolińska w Wielkiej Brytanii, Stefan Michnik (brat Adama) w Szwecji.

Pogrom UB-cki w Kielcach "całkowicie przypadkowo" wydarzył się w kilka dni po dniu, w którym przed trybunałem w Norymberdze rozpoczęły się przesłuchania świadków Zbrodni Wojennej popełnionej przez NKWD w Katyniu. Warto podkreślić, że zeznawali wtedy świadkowie brytyjscy, francuscy, amerykańscy (głównie jeńcy wojenni) oraz lekarze i członkowie Czerwonego Krzyża, na których nie udało się wymusić "politycznie poprawnych zeznań".

 

Zatem konieczne było przykrycie Zbrodni dokonanej na Polakach jakimś szokującym incydentem, a najlepiej Zbrodnią "dokonaną" przez Polaków.

Z perspektywy kilkudziesięciu lat jest szokujące, że komunistyczne władze PRL zazwyczaj ukrywające wszystko co działo się w Polsce, nagłośniły ten w sumie drobny samosąd na wszelkie możliwe sposoby. Wykorzystano w tym celu wszelkie możliwości techniczne oraz wszystkich "zaprzyjaźnionych dziennikarzy" (czyli agentów wpływu) na zachodzie.

Ludziom myślącym proponuję się zastanowić na takimi drobiazgami:

1. zorganizowany natychmiast proces pokazowy relacjonowany na cały świat,

2. wymuszanie na niewinnych Polakach przyznania do winy torturami,

3. wykonane niezwłocznie wyroki śmierci na "sprawcach" pogromu,

4. dziwne zgony w więzieniach osób skazanych na "łagodniejsze wyroki",

5. niezwykle skuteczne represje wobec rodzin "sprawców" pogromu.

G
Gość

A kiedy Żydzi przeproszą za katów z UB ? Żydzi zabili klika tysięcy Polaków , to tak naprawdę pogrom Żydowski na Polakach .

G
Gość
W dniu 13.07.2016 o 21:21, sygitoyo napisał:

Dlaczego pan Dudai na jakiej podstawiepublicznie oświadczył,że strzelaninę rozpoczęli Polacy ?

 

A dlaczego p.Kaczyński wstrzymał ekshumacje w Jedwabnem, gdy tylko zaczęły się odnajdywać naboje?

G
Gość

Przecież nie Chińczycy.

s
sygitoyo

Dlaczego pan Duda

i na jakiej podstawie

publicznie oświadczył,

że strzelaninę rozpoczęli Polacy ?

P
Piotr Karlikowski

Zrodla pochodzace od ludzi masci Jakuba Bermana mowia , ze zbrodnie na Zydach w Kielcach dokonali Polacy bandyci z Armii Krajowej tacy jak z " Popiolu I Diamentu " autora Jerzego Andrzejewskiego czyli tacy bandyci z bandy " Szarego   " Antoniego Hedy . Natomiast  Antoni Heda bedacy jednym z dowodcow Polski podziemnej w 1946-tym Roku na Kielecczyznie podaje wiele faktow swiadczacych o tym , ze tego pogrom dokonali bandyci od bandyty Jakuba Bermana wraz z Sowietami . Wierze w raport Antoniego Hedy , pochodze z rodziny zaplutych karlow reakcji AK od bandy " Szarego " I wiem ze tej zbrodni dokonali bandyci zydobolszewiccy . Piotr Karlikowski

G
Gość

Antysemici to w 1946 otworzyli ogień do bezbronnych Żydów.

A wiedzieli, że są bezbronni, bo sami ich wcześniej rozbroili. 

G
Gość
W dniu 11.07.2016 o 14:06, PL napisał:

wypad czosnkowy durniu

 


O wilku mowa!!! Uderz w stół a odezwą się nożyce antysemickie :D

Jeszcze raz Kielce przepraszają za antysemickiego gościa o nicku PL

P
PL
W dniu 06.07.2016 o 21:44, Gość napisał:

Prawdziwi Kielczanie przepraszają Żydów za antysemickich pogromców.

wypad czosnkowy durniu

G
Gość
W dniu 06.07.2016 o 19:15, Gość napisał:

Przeciętni kielczanie nie mieli broni przeciętni kielczanie nie mieli mundurów przeciętni kielczanie nie mówili po rosyjsku jak większość szturmujących żołnierzy kamienice zamachu na Żydów mogli dokonać ludzie różnych narodowości natomiast na stanowiskach kierowniczych byli Żydzi to oni wydawali rozkazy mordowania Polaków i Żydów Tak więc za pogrom kielecki raczej ubecki odpowiadają Żydzi nie Polacy

 

Kilometr dalej w wiezieniu kieleckim na wzgórzu zamkowym 10 lat po tzw mordzie Żydów , Żydzi z UB zakatowali dziesiątki Kielczan, ale o tym nie wolno mówić..

 

a my będziemy właśnie o tym mówić, ile tysięcy polskich patriotów wymordowali Żydzi z UB/SB ?

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3