MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pojazd sprzed 5500 lat... w prezencie w Odonowie (WIDEO)

Adam Ligiecki
Replikę słynnej "wazy z Bronocic" prezentował podczas konferencji naukowej w Odonowie archeolog, doktor Krzysztof Tunia.
Replikę słynnej "wazy z Bronocic" prezentował podczas konferencji naukowej w Odonowie archeolog, doktor Krzysztof Tunia. Adam Ligiecki
Po raz kolejny wróciła słynna "waza z Bronocic". O sensacyjnym znalezisku archeologów, którzy odkryli rysunek najstarszego pojazdu kołowego na świecie, mówiono także podczas październikowej konferencji naukowej w Odonowie koło Kazimierzy Wielkiej.

A to za sprawą Marka Krupy, sekretarza powiatu kazimierskiego i regionalisty, który na wszelkie sposoby stara się promować to niezwykłe odkrycie. Na forum w Dworze Odonów nie przyszedł z pustymi rękami. Miał z sobą "wazę z Bronocic" - oczywiście repliki, które wręczył w prezencie uczestnikom konferencji.

- Głos wtedy straciłem praktycznie, bo wszystkim musiałem mówić, co to za "skorupa". Nikt nie wiedział, a to wyjątkowe odkrycie polsko-amerykańskie - Marek Krupa przekonywał doktor Jolantę Doschek z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Owa "skorupa" to ceramiczna waza z dekoracją, który to rysunek interpretowany jest jako najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego. Jej wiek szacuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą. Wazę odkryto podczas wykopalisk archeologicznych, jakie były prowadzone w połowie lat 70. ubiegłego wieku na wzgórzu bronocickim, na prawym brzegu Nidzicy. Ekspedycją kierowali: Janusz Kruk z krakowskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Sarunas Milisauskas ze State University of New York z Buffalo w Stanach Zjednoczonych.

- Jest element, który przypomina jakiś układ architektoniczny, urbanistyczny. Dwie drogi, jakieś działki, pola. I wóz ciągniony przez woły. Na końcach - elementy przełożenia napędu - opisywał ornament na replice wazy Marek Krupa. Kopie słynnej "skorupy z Bronocic" przekazał w prezencie uczestnikom konferencji międzynarodowej konferencji w Odonowie. Tę z numerem "001" otrzymał znany archeolog doktor Krzysztof Tunia z Krakowa, który dokonał wielu cennych odkryć także w regionie Ponidzia.

Bronocice (obecnie powiat pińczowski) to wieś leżąca w centrum historycznym Polski. Podczas polsko-amerykańskich badań archeologicznych, prowadzonych w latach 1974-1980, odkryto tu wielką osadę neolityczną. Datowanie kości zwierzęcych, znalezionych w Bronocicach wykonano w Laboratorium Radiowęgla w Groningen, w Holandii. Uzyskano dla nich datę: 3635-3370 przed Chrystusem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie