Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polak leczy się sam, chętnie sięga po leki przeciwbólowe.

Opr. /KAK/
Dostępność leków wydawanych bez recepty, a także liczne serwisy internetowe doradzające w kwestiach zdrowia sprawiły, że w ostatnich latach wzrosła liczba Polaków leczących się bez konsultacji z lekarzem. Okazuje się, że Polacy co roku kupują około... 2 miliardy leków uśmierzających ból.

Według raportu "Polski konsument OTC", aż 70 procent ankietowanych zwalcza dzięki środkom przeciwbólowym niektóre dolegliwości. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że tego typu medykamenty, łagodząc jedne dolegliwości, przyczyniają się do innych. Zapominamy też o naturalnych sposobach lecznictwa, które niejednokrotnie są o wiele skuteczniejsze i wbrew pozorom zdrowsze niż przeciwbólowe pigułki.

Z porad zdrowotnych, które można znaleźć w sieci korzysta już 88 procent internautów, przekładając tym samym to źródło informacji ponad lekarzy czy farmaceutów. Dodatkowo przeciętny Polak zażywa średnio 4 tabletki dziennie, a kupuje 34 opakowania leków w ciągu roku. Takie statystyki plasują nasz kraj w czołówce Europy pod względem liczby sprzedawanych farmaceutyków. A przecież przyjmowanie dużej ilości lekarstw bez konsultacji z lekarzem może być bardzo ryzykowne.

Kiedy dotyka nas ból warto zastanowić się czy leki są naprawdę niezbędne. W bardzo wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie naturalnych sposób leczenia. Ziołolecznictwo, aromaterapia czy balneologia to tylko niektóre z metod medycyny alternatywnej, które warto rozważyć, zanim zaczniemy nagminnie sięgać po tabletki. Niedoceniane w dobie środków przeciwbólowych lecznicze właściwości wód podziemnych i borowin wracają jednak do łask i coraz częściej wykorzystywane są w zabiegach oferowanych przez ośrodki typu Medical Spa.

W świętokrzyskim, na przykład w Medical Spa Malinowe Hotele w Solcu Zdroju, stosuje się terapię przeciwbólową solanką siarczkową, wydobywaną ze źródła "Malina" w Solcu Zdroju, która charakteryzuje się najsilniejszą na świecie zawartością substancji aktywnych.

- Woda siarczkowa ma zastosowanie wielokierunkowe. Działa zarówno miejscowo, jak i pozytywnie wpływa na kondycję całego organizmu. Łagodnie złuszcza naskórek, a następnie stymuluje procesy odnowy, ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, a także wpływa na mikrokrążenie, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry. Przede wszystkim działa jednak przeciwbólowo przy zwyrodnieniach stawów i kręgosłupa - wyjaśnia dr n. med. Marek Grabski, lekarz i ekspert Malinowych Hoteli. - Kąpiele wykazują działanie przeciwzapalne, uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęków oraz poprawa ruchomości stawów. Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie również w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie