Policzą ptaki i zwierzęta na lotnisku w Obicach

  Policzą ptaki i zwierzęta na lotnisku w Obicach

  /ATA/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rozstrzygnięto przetarg na zbadanie flory i fauny na terenie przewidzianym pod budowę lotniska w Obicach pod Kielcami. Policzeniem zwierząt i roślin zajmie się firma Ekovert z Wrocławia.
  Na przetarg wpłynęło aż 8 ofert, dwie z nich odrzucono, jedna dotarła po terminie a druga nie spełniała wymogów formalnych. Z pozostałych wybrano najtańszą, choć tak nie musiało się stać.

  - O wyborze firmy nie decydowała wyłącznie cena, ważnym kryterium była także metodyka badań zaproponowana przez firmę. Tak się złożyło, że najtańszy oferent chce zastosować odpowiadający nam sposób przeprowadzenia prac - przyznaje Ryszard Maciek, prezes Portu Lotniczego Kielce. - Szkoda, że firmy z naszego regionu nie przedstawiły odpowiedniej oferty. Jedna z nich była aż o blisko 50 tysięcy złotych droższa od zwycięskiej.

  Miasto wyda na zbadanie flory i fauny na terenie przyszłego lotniska 123 tysiące złotych.
  - Czekamy 10 dni czy nie będzie odwołań od wyników przetargu. Jeśli nie wpłyną to jak najszybciej popiszemy umowę. Te prace można rozpocząć o każdej porze roku, ale wczesna wiosna jest najlepszym okresem. Liczenie gatunków zwierząt i roślin będzie prowadzone przez cały rok - dodaje prezes.

  Badania obejmą przede wszystkim teren planowanego portu, ale ptaki muszą być policzone także na obszarze odległym do 9 kilometrów. Obserwatorzy muszą przeprowadzić aż 35 sesji.

  Zbadanie stanu flory i fauny jest konieczne, aby ubiegać się o decyzję środowiskową dla lotniska. Poprzednie liczenie roślin i zwierząt żyjących na terenie przyszłego portu było przeprowadzone w 2007 roku. Stan gatunkowy i liczebny roślin i zwierząt mógł się zmienić od tego czasu, a poza tym stary dokument nie spełnia obecnych wymogów, ponieważ w międzyczasie zmieniły się przepisy.

  Poprzednia decyzja środowiskowa została odrzucona przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ponieważ uznano, że dotyczy ono dwóch inwestycji budowa lotniska oraz eksploatacji kruszywa, w miejscu, w którym ma powstać port.

  Nowe dokumenty są przygotowywane dla mniejszego lotniska. W obecnej wersji pas dla samolotów ma mieć 2500 metrów długości, wcześniej planowano 2800 metrów. Ograniczono też zaplecze cargo i terminal pasażerski. Taka wersja pozwoli obniżyć koszty budowy z 630 milionów złotych do 376 milionów złotych.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018