Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik bitwy na Zwierzyńcu w gminie Włoszczowa w nowej odsłonie. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Tak wygląda pomnik po solidnej metamorfozie.
Tak wygląda pomnik po solidnej metamorfozie. UG Włoszczowa
Teren wokół pomnika upamiętniającego bitwę partyzantów z Niemcami na Zwierzyńcu koło Włoszczowy w marcu 1944 roku został uporządkowany. Pomnik teraz prezentuje się bardzo dobrze. Za kilka dni, 21 marca, odbędzie się tutaj patriotyczna uroczystość.

- Obelisk w lasach za Ludwinowem, już na granicy gminy Włoszczowa, jest symbolem walk zbrojnego podziemia z niemieckim okupantem. Stanął nieopodal gajówki, gdzie 19 marca 1944 roku doszło do bitwy, która była pokłosiem akcji zbrojnej, przeprowadzonej dzień wcześniej na terenie Włoszczowy, przez kilka plutonów Armii Krajowej, między innymi konfiskaty artykułów z niemieckich magazynów, zniszczenia akt gminy i powiatu oraz urządzeń telefonicznych, a także zlikwidowania konfidentów. Opanowanie Włoszczowy przez oddziały Armii Krajowej zakończyło się sukcesem. Partyzanci bez strat własnych ukryli się w okolicznych lasach. Pluton podporucznika Zenona Siudy „Wolta” oddalił się w rejon gajówki Zwierzyniec, gdzie zatrzymał się na odpoczynek. Niestety Niemcy zaskoczyli partyzantów - opowiada Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Podczas walki zginęło 11 partyzantów, w tym dowódca plutonu, 4 zostało ciężko rannych. Niemcy, po kilku dniach, kazali pochować ciała na Cmentarzu Żydowskim we Włoszczowie, skąd w 1945 roku ekshumowano je i przeniesiono na włoszczowski cmentarz parafialny. 18 marca1984 roku została ufundowana tablica pamiątkowa ku czci poległych żołnierzy Armii Krajowej i przekazana pod opiekę uczniów Szkoły Podstawowej imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy.

- Przy okazji rocznicowych obchodów uczniowie odwiedzali też Zwierzyniec. Płonęły znicze, pomnik zdobiły kwiaty. Czasem zaglądają tu turyści, albo leśnicy (teren jest własnością Nadleśnictwa w Koniecpolu) - dodaje Iwona Boratyn.

W niedzielę, 21 marca Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła" oraz organizacje niepodległościowe chcą w tym miejscu nie tylko przypomnieć partyzancką bitwę, ale też próbę zrzutu w lasy włoszczowskie pierwszych cichociemnych w lutym 1941 roku.

- Ze względu na pandemię będzie to bardziej rocznicowe spotkanie, aniżeli uroczystość - wyjaśnia Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła". Szczegółowy program podajemy w galerii.

Za uporządkowanie terenu wokół pomnika zabrali się gmina, Szkoła Podstawowa w Czarncy oraz Nadleśnictwo w Koniecpolu. - Poprosiłem pana nadleśniczego Zbigniewa Matyśkiewicza o pomoc i dzięki temu postała taka drewniana kładka - pokazuje burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Otoczenie pomnika odżyło dzięki porządkom.

Pomnik jest fundacją Zarządu Koła Miejsko -Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych we Włoszczowie.

W galerii zobacz zdjęcia, jak pomnik i teren wokół niego wygląda teraz, po solidnej metamorfozie, a jak wyglądał przed uporządkowaniem. Również w galerii program uroczystości 21 marca

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie