Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik w Michniowie zawiera błędy. Historycy postanowili ich nie poprawiać

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Pomnik na zbiorowej mogile w Michniowie, zbudowany w 1945 roku, zawiera błędy. Ale postanowiono nie zmieniać napisów.
Pomnik na zbiorowej mogile w Michniowie, zbudowany w 1945 roku, zawiera błędy. Ale postanowiono nie zmieniać napisów. autor
Bliscy zamordowanych w 1943 roku michniowian odkryli błąd na pomniku postawionym w 1945 roku. Powiadomili o tym pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej. Jak się okazuje, nieścisłości jest więcej.

W czwartek przypadała 75 rocznica pacyfikacji Michniowa. Przypomnijmy, w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy zamordowali 204 osoby, w tym 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci. Najmłodsze miało dziewięć dni. Po masakrze i spaleniu wsi okupanci dopiero kilka dni później zgodzili się na pochowanie ciał, często zwęglonych zwłok ludzi spalonych żywcem. Grób kazali zaorać i zabronili powrotu do wsi, odbudowania domów, a nawet uprawy pól. Za pomoc tym, którzy przeżyli, groziły surowe kary.

Michniowianie się nie poddali. Zaraz po wojnie wrócili do rodzinnej wsi. Już w 1945 roku na zbiorowej mogile (ofiary ludobójstwa wciąż tam spoczywają) postawiono pomnik z czerwonego piaskowca, na którym znalazły się nazwiska zamordowanych. Okazuje się, że zawiera ona błędy.

W uroczystościach wzięła udział garstka tych, którzy przeżyli pacyfikację. pracownikom Muzeum Wsi Kieleckiej, które opiekuje się michniowskim Mauzoleum, wskazali nieścisłości. - Jest nazwisko Gustawa Grabińska, w rzeczywistości zginął Gustaw Grabiński - mówili.

"Wiadomo, że chodziło o mężczyznę" - przyznaje Stanisław Krogulec, prezes Fundacji Pomnik - Mauzoleum, mieszkaniec Michniowa. Ewa Kołomańska, historyk, potwierdza, że przy wykuwaniu nazwisk zabitych doszło do pomyłki. Zresztą, nie jednej. "Na pomniku znalazło się także nazwisko Rynkowski, ten człowiek zginął rzeczywiście, ale nie podczas pacyfikacji, ale w Auschwitz. Brakuje nazwiska mieszkanki Suchedniowa, którą wówczas zabito, ale pochowano ją w rodzinnym mieście. Umieszczono też Stefana Obarę, michniowianina, który zginął w 1944 roku, był partyzantem Armii Krajowej" - wylicza Ewa Kołomańska.

Podczas renowacji pomnika postanowiono go nie zmieniać. Pozostaje symbolem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Nowelizacja ustawy o IPN - o co chodzi?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie