Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ponad 90 ochotników stawiło się na kieleckiej Bukówce. Rozpoczęło się szkolenie przyszłych żołnierzy. Zobacz zdjęcia i film

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 25 listopada w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce, rozpoczął się kolejny turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło ponad 90 ochotników, którzy przez najbliższe tygodnie wezmą udział w szkoleniu podstawowym, które zakończy się egzaminami i przysięgą wojskową.

Ponad 90 ochotników stawiło się na kieleckiej Bukówce. Rozpoczęło się szkolenie przyszłych żołnierzy

W sobotę, 25 listopada w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozpoczęło się szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Szkolenie potrwa 16 dni, a weźmie w nim udział około 90 ochotników z całej Polski.

Zobacz zdjęcia z kieleckiej Bukówki

Zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne w ramach szkolenia podstawowego musieli dopełnić niezbędnych formalności, na przykład wypełnić dokumenty, pobrać mundury, odbyć szkolenie z BHP i zaliczyć test sprawności fizycznej. W sobotę ochotnicy otrzymali karabinki MSBS GROT, z którymi nie będą rozstawać się aż do ostatniego dnia szkolenia. Przez następne dni będą ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej - poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Na czas szkolenia ochotnicy zostaną zakwaterowani w 102 blp w Sandomierzu, tam również będą korzystali z obiektów szkoleniowych. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tak zwana „pętla taktyczna”. Ukoronowaniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 9 grudnia o godzinie 10:00 na „Placu Wolności” w Kielcach.

- Jestem tutaj, ponieważ pasjonuje mnie wojsko. Należę do stowarzyszenia zajmującego się rekonstrukcją walk historycznych. Z zawodu jestem ratownikiem medycznym i chce poszerzyć swoje horyzonty nie tylko o medycynę cywilną, ale i medycynę pola walki. Chcę też sprawdzić się w boju i zobaczyć, czy to jest dla mnie. Jak mi się spodoba to może pójdę w wojsko zawodowe – powiedział Kacper z Tarnobrzega szeregowy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

W 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej obecnie jest ponad 2000 żołnierzy.

-W województwie świętokrzyskim nie brakuje ochotników do pełnienia służby w naszej brygadzie. Cieszę się, że wśród naszego społeczeństwa służba na rzecz lokalnej społeczności jest popularna i coraz więcej ochotników trafia do nas na szkolenia - podkreślił pułkownik Sławomir Machniewicz dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga odbędzie się 9 grudnia na Placu Wolności w Kielcach. Obecnie 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej liczy blisko 2 tysiące żołnierzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie