Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poświęcenie nowego sztandaru Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kazimierzy Wielkiej. Zastąpi sztandar ufundowany jeszcze przed wojną

Zdzisław Pilarski
W sobotę 19 października, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego miało miejsce poświęcenie nowego sztandaru Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kazimierzy Wielkiej.

Koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił Duszpasterz Krajowy Rzemiosła Polskiego ksiądz kanonik Krzysztof Rusiecki. Obecne były delegacje zaprzyjaźnionych cechów świętokrzyskich ze sztandarami oraz lokalni włodarze: starosta kazimierski Jan Nowak i burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch.

Kapelana rzemieślników wspomagali księża z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego – ksiądz proboszcz Janusz Mularz i wikariusz ksiądz Marian Pozierak.

Nowy sztandar zastąpił dotychczasowy, zabytkowy, udekorowany Złotym Medalem imienia Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego", a ufundowany w 1932 roku dla ówczesnego Cechu Rzemieślników Chrześcijan w Kazimierzy Wielkiej.
Cech Rzemieślników Chrześcijan powołany został w roku 1932. Ufundowany wówczas sztandar przetrwał szczęśliwie zawieruchę wojenną dzięki rodzinie państwa Rusieckich, którzy zabezpieczyli go i na czas wojny ukryli w kościele.
Po reaktywacji Cechu, który przyjął nazwę Cech Rzemieślników, Kupców i Przedsiębiorców, sztandar „wrócił do swoich" i wielokrotnie uczestniczył w ważnych cechowych wydarzeniach oraz podczas uroczystości państwowych.

Najważniejszym wydarzeniem w historii „nowego" Cechu była decyzja o budowie Domu Rzemiosła. Na pozyskanej na ten cel od gminy działce, położonej w centrum Kazimierzy Wielkiej, 18 lipca 2004 roku wmurowano akt erekcyjny pod przyszły obiekt. I mimo, że niewiele osób wierzyło w powodzenie tej decyzji, na przekór malkontentom, kazimierscy rzemieślnicy równo sześć lat po wmurowaniu aktu erekcyjnego, uroczyście otworzyli w 2010 roku Dom Rzemiosła na kazimierskim rynku.

Podczas sobotniej uroczystości poświęcenia sztandaru zaproszeni goście podkreślali olbrzymi wkład kazimierskich rzemieślników w powstanie Domu Rzemiosła, który pięknieje z dnia na dzień. Duża zasługa w tym Zarządu Cechu w składzie: Starszy Cechu Tadeusz Piotrowski, zastępcy - Teresa Ochenduszka i Krzysztof Mucha oraz Honorowego Starszego Cechu - kawalera Szabli Kilińskiego - Krzysztofa Olszyckiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To najpopularniejsze pułapki języka polskiego



Czy matura z języka polskiego jest trudna?

10 gadżetów dla modnego przedszkolaka


Ile pamiętasz z podstawówki? Quiz


Gdzie studiować, żeby zarabiać?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie