Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwacze skarbów pojawią się w gminie Dwikozy

Małgorzata PŁAZA
Pierwsza w powiecie sandomierskim ścieżka questingowa powstała na terenie gminy Dwikozy. Będą tam również atrakcje dla miłośników geocachingu, czyli poszukiwaczy skarbów.

Questing to turystyka z zagadkami, zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, umożliwiająca odkrywanie w atrakcyjny sposób dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Cieszy się ona coraz większą popularnością.

W ramach realizowanego od ubiegłego roku projektu "Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem" pod Sandomierzem opracowane zostały dwie takie ścieżki. Pierwsza, już gotowa, wytyczona została w Starym Garbowie, a dotyczy historii - wywodzącego się z tej miejscowości słynnego rycerza Zawiszy Czarnego. Początek ma przy szkole podstawowej, a koniec przy Izbie Pamięci, nieopodal pomnika Zawiszy.

Opiekunem ścieżki jest Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, które zaangażowało się między innymi w przygotowanie terenu.

Druga ścieżka powstaje w Górach Pieprzowych. Poprowadzona została ciekawą i niestandardową trasą. Zaczyna się i kończy obok gospodarstwa agroturystycznego - Willa "Dzika Róża".

- W tym wypadku stawiamy na walory krajobrazowe i przyrodnicze Gór Pieprzowych. Z treści przygotowanej ulotki można się dowiedzieć między innymi, jakie rośliny występują na terenie Pieprzówek, są również informacje na temat fauny - mówi Wojciech Zych z Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, koordynator projektu.

Ścieżka po Pieprzówkach już niebawem będzie gotowa. Jej twórcy są na etapie ostatnich uzgodnień formalnych.

Ulotki dotyczące obu ścieżek z wierszowaną treścią, zgodnie z zasadą questingu, zawierają zagadki. Zwieńczeniem trasy będzie oczywiście odnalezienie skarbu - skrzynki z niespodziankami.

Planowane jest utworzenie jeszcze jednej ścieżki, prawdopodobnie w Nowych Kicharach.

Na poszukiwaczy skarbów będzie czekać w okolicach Dwikóz jeszcze jedna atrakcja - geocaching. To gra terenowa dla użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu skarbów ukrytych przez innych uczestników gry. Owe skarby to odpowiednio zabezpieczone pojemniki zawierające drobne przedmioty oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia.

- Zasada zabawy jest taka, że jeśli ktoś zabiera jakiś przedmiot ze skrzynki, zostawia w zamian inny, wraz z wpisem w księdze - wyjaśnia Wojciech Zych.

Skrzyneczki będą ukryte w kilku miejscach, przy zabytkowej baszcie Nowych Kicharach, przy wielowiekowym dębie w Czerminie, w Pieprzówkach i prawdopodobnie w Garbowie.

Ścieżka geocachingowa jest tworzona we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną i oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystycznego-Krajoznawczego.

Dodatkowo planowane jest wykonanie oznakowania atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie gminy Dwikozy.

Wszystkie działania mają oczywiście wymiar promocyjny. - Chcemy promować gminę Dwikozy i jej walory. Nasze działania mają przyciągnąć turystów i przyczynić się do rozwoju gminy - mówi Wojciech Zych.

Walory gminy, szczególnie te przyrodnicze, ma promować również program "Maja w ogrodzie", nakręcony w okolicach Dwikóz. Zostanie on pokazany w stacji TVN prawdopodobnie na początku zimy.

Projekt "Gmina Dwikozy z partnerstwie ze środowiskiem" ma wymiar również proekologiczny. Chodzi o zachęcenie mieszkańców do dbałości o środowisko naturalne i swoje otoczenie. To także ma się przyczynić się do rozwoju gminy poprzez turystykę.

Najpierw w szkołach została przeprowadzona akcja edukacyjna, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Były między innymi pogadanki, wycieczki po terenie oraz nasadzenia drzew i krzewów. Odbyło się również wspólne sprzątanie gminy Dwikozy. Mieszkańcy mogli pozbyć się śmieci, także starych, niepotrzebnych sprzętów, dzięki podstawionym w różnych miejscowościach kontenerom.

Elementem projektu było też gotowanie zupy pomidorowej w czasie Wojewódzkiego Święta Pomidora, połączone z biciem krajowego rekordu. Rekord padł.

Realizacja projektu "Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem" potrwa do połowy września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie