Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukują pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości na Kielecczyźnie

TT
- Nasz apel kierujemy do wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy posiadają w swoich zbiorach przedmioty i dokumenty należące do osób walczących o odzyskanie przez Polskę niepodległości w latach 1914-1921. Lokalne społeczności często miały olbrzymi wpływ na wydarzenia tamtego okresu i na odwrót, wydarzenia wpływały na losy, działalność indywidualnych osób i rodzin – powiedziała Agnieszka Szczerba, kierownik Oddziału Ewidencji, Opracowania i Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Kielcach.

Celem akcji „Archiwa Rodzinne Niepodległej” jest przede wszystkim uchronienie rodzinnych pamiątek przed zapomnieniem i zniszczeniem. – Chodzi nam, by uwrażliwić osoby prywatne na to, co posiadają we własnych domach. Inicjatywa już spotkała się z zainteresowaniem. Jedna z osób zgłosiła się do nas z dokumentami po swoim teściu – dodała Agnieszka Szczerba. Dotyczą one działalności Komitetu Budowy Pomnika Czwórki Legionowej w Kielcach. Między tymi materiałami znajduje się legitymacja odznaczenia z oryginalnym podpisem Józefa Piłsudskiego.

- Każdy z nas ma w swoim domu szafy i szuflady, w których gromadzi pamiątki po przodkach. Są to fotografie, dokumenty urzędowe, listy, informacje o stanie zdrowia, ale i pamiątki z naszego życia typu zaproszenia, pocztówki, ulotki, foldery i inne. Materiały te mają dla nas wartość sentymentalną i często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że mogą mieć również wartość historyczną. Fotografia z wakacji, ulotka, folder czy schowany na pamiątkę bilet mogą kiedyś być niezwykle cenne dla poznania życia codziennego. Z kolei wszelka dokumentacja urzędowa, medyczna, majątkowa, zawodowa w powiązaniu z tą „sentymentalną” częścią domowego archiwum pokaże zależności zachodzące w naszym

życiu. Wielu informacji znajdujących się w domowych archiwach nie znajdziemy w dokumentacji urzędowej. Korespondencja prywatna, dzienniki, pamiętniki stanowią bardzo cenne źródło – powiedziała pracownica Archiwum Państwowego w Kielcach.

- Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej z tych znalezisk przetrwało dla kolejnych pokoleń, a często nie mamy rozeznania, czy dana pamiątka ma jakąś wartość historyczną – dodała Agnieszka Szczerba. Akcja ma również na celu pomóc w tworzeniu archiwum rodzinnego oraz udzielaniu informacji, w jakich warunkach mogą być przechowywane dokumenty. Przy wszystkich archiwach państwowych uruchomiono punkty konsultacyjne projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Również w Archiwum Państwowym w Kielcach i jego oddziale w Sandomierzu pracownicy pomogą ocenić wartość materiałów posłużą wsparciem wszystkim zainteresowanym właściwym przechowywaniem rodzinnych materiałów.

- Osobom, które zdecydują się na przekazanie pamiątek oferujemy wykonanie kopii cyfrowych. Natomiast tym, którym wartość sentymentalna nie pozwala na przekazanie materiałów do archiwum proponujemy udostępnienie nam oryginałów do skopiowania i udostępnienia szerszej rzeszy odbiorców. W miarę możliwości przeprowadzimy zabiegi konserwatorskie na dokumentach przeznaczonych do digitalizacji – wyjaśniła Agnieszka Szczerba z Archiwum Państwowego w Kielcach.

Uzupełnieniem projektu będą warsztaty archiwalne. Podczas nich przedstawiane zostaną kwestie związane z tworzeniem oraz zabezpieczaniem archiwów rodzinnych. Pierwsze z nich odbędą się podczas Europejskich Dni Dziedzictwa 11 września o godz. 12.00. Skierowane będą one do stowarzyszeń współpracujących z Archiwum Państwowym w Kielcach i oddziałem w Sandomierzu. Kolejne warsztaty dla wszystkich chętnych zorganizowane zostaną 6 listopada w kieleckim archiwum o godz. 12.00 i 7 listopada w sandomierskim oddziale również o godz. 12.00.

Podczas warsztatów nauczymy jak uporządkować i opisać rodzinne pamiątki, w jaki sposób ocenić, czy oprócz wartości sentymentalnej nasze pamiątki mają wartość historyczną, jak je zabezpieczyć i jak je przechowywać, jak naprawić, i jak nie zniszczyć ponieważ nadmierna ingerencja może być dla dokumentów szkodliwa. Dlatego jeśli czytelnicy mają w domu świadectwa przeszłości, rodzinne pamiątki, listy, fotografie itd. zapraszamy do Archiwum na warsztaty. Zachęcam do przyniesienia swoich archiwaliów, będziemy mogli wspólnie na nich pracować. Warto zadbać o to, aby je zachować. My pomożemy w tworzeniu

archiwum rodzinnego, a uczestnicy pomogą nam w zachowaniu pamięci o tamtych czasach przekazując nam dokumenty lub udostępniając do skopiowania - dodaje Agnieszka Szczerba.

Wszelkie informacje można uzyskać w punktach konsultacyjnych w archiwach państwowych oraz pod numerami telefonów w Kielcach 41 260 53 11, wewnętrzne: 301, 303, 330, 220, 221 i Sandomierzu 15 832 25 09. Pod tymi numerami można również zgłaszać uczestnictwo w warsztatach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – droga wyprawka

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie