Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrójny festiwal w Bogorii

Marcin JAROSZ [email protected]
Jadwiga Pietras nie narzekała na brak chętnych. Jej bigos z cukini i placki o nazwie józefy rozeszły się błyskawicznie.
Jadwiga Pietras nie narzekała na brak chętnych. Jej bigos z cukini i placki o nazwie józefy rozeszły się błyskawicznie. Marcin Jarosz
Bogoria jest ekologiczną stolicą województwa. Tłumy bawiły się na dożynkach gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich dożynkach ekologicznych.

Bardzo atrakcyjny był program imprez towarzyszących Świętu Plonów w Bogorii.
Pierwszy weekend września jest od kilku lat zarezerwowany na dożynki powiatowe i wojewódzkie dożynki ekologiczne, których gospodarzem od początku, czyli od pięciu lat jest Bogoria.

GMINA, POWIAT I WOJEWÓDZTWO

W niedzielę była piękna pogoda, mnóstwo gości i wiele atrakcji. Prowadzący gospodarstwa ekologiczne skorzystali z możliwości pokazania, że ekologiczne znaczy smaczne, zdrowe, ale również tradycyjne.
Święto Plonów rozpoczęło się mszą świętą, którą w samo południe odprawiono w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Później dożynkowy korowód udał się na plac przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bogorii. Uczestnicy niedzielnego święta mieli okazję obejrzeć nie tylko wieńce przygotowane przez sołectwa gminy Bogoria, ale również wieńce, które reprezentowały wszystkie gminy w konkursie powiatowym.

W gminnym konkursie na najpiękniejszy wieniec wygrały Moszyny, natomiast wieniec z gminy Połaniec, przygotowany przez sołectwo Tursko Małe/Tursko Małe Kolonia będzie reprezentowało nasz powiat na konkursie wojewódzkim.

EKOLOGICZNE ŚWIĘTO PO RAZ PIĄTY

Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło o godzinie 14. Kto nie miał ochoty na dość długie przemowy zapraszanych na scenę gości ten mógł obejrzeć i zasmakować w ekologii. Pod dostatkiem było i jedzenia, i napitku, a każdy z gospodarzy zachęcał do wizyty na własnym stoisku. Wśród owoców królowały śliwki, jabłka i maliny. Na stoisku Konrada Lipińskiego z małej wsi można było na przykład spróbować jak smakuje "Poranna rosa" - malina, która ma owoce lekko żółtawe i rozpoczyna owocowanie od końca sierpnia.

Jadwiga i Mirosław Pietrasowie z Wolicy w gminie Bogoria częstowali swoich gości między innymi bigosem z cukini oraz józefami. - To takie małe placuszki. Robi się je z mąki, zsiadłego mleka oraz odrobiny sody oczyszczonej i soli - zdradza przepis Jadwiga Pietras. Kto chciał na stoisku Pietrasów mógł też spróbować rześkiej i rozgrzewającej nalewki w mięty.

CIEKAWE SMAKI

Każdy z wystawców przygotował produkty nie tylko do konsumpcji, ale i na sprzedaż. Chętnych nie brakowało, bo po skosztowaniu pysznego miodu, lub konfitury ręka sama wędrowała do portfela. Obok miejscowych, swoje produkty pokazali również gospodarstwo rolne działające w ramach Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej.

Na tym stoisku można było kupić wiele znakomitych przetworów pod szyldu Spiżarnia Prababuni. - Wszystko jest robione tradycyjnymi metodami - mówi Ewelina Kołek, która prezentowała ofertę na stoisku. - Wśród smaków, które w tym roku sprzedają się najlepiej, są oczywiście "ogórki dziadunia", dużo chętnych jest na buraczki z cukinią. Mamy też nowość, mus agrestowy - mówi pani Ewelina.

KONKURSY, WYSTĘPY I KONCERT

W niedzielę wybrano i nagrodzono laureatów konkursów. W konkursie na najpiękniejszą zagrodę wygrał Robert Bochenek z Wiśniowej. Jury wybrało też najlepsze gospodarstwo ekologiczne w gminie Bogoria. Tytuł ten otrzymał Konrad Lipiński.

Uczestnicy niedzielnej zabawy mogli też obejrzeć kilka ciekawych występów na scenie. Świetny koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa. Wieczorem na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, zespół Baciary. Występ podhalańskiej formacji zgromadził pod scena tłum widzów.

EKOLOGIA OD KUCHNI

Wczoraj ekologiczną produkcje można było obejrzeć od kuchni. Pomogła w tym z pewnością wizyta w gospodarstwie Doroty i Waldemara Wójcików w Wysokach Dużych. Gospodarze zaprosili wszystkich chętnych do siebie na piknik ekologiczny. Święto w Bogorii stało się również okazją do dyskusji na temat przyszłości gospodarstw ekologicznych i trudności, z jakimi, na co dzień borykają się ich właściciele. Między innymi o tych kwestiach dyskutowano na konferencji "Marka produktu lokalnego w kontekście promocji małe ojczyzny". Zorganizowała ją Lokalna Grupa Działania Białe Ługi i Wyższa Szkoła Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach.

Dziś ostatni dzień ekologicznego święta w Bogorii. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Już od godziny 9.30 rozpocznie się program "Młodość bez nałogów", w ramach którego odbędzie się trzecia edycja Świętokrzyskiego Biegu po Zdrowie o puchar wójta gminy Bogoria oraz uliczny plener malarski dla dużych i małych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie