Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożary traw w powiecie ostrowieckim. Strażacy znów apelują o rozsądek

Redakcja
Jeden z pożarów, które w ostatnich dniach gasili strażacy i ochotnicy z powiatu ostrowieckiego.
Jeden z pożarów, które w ostatnich dniach gasili strażacy i ochotnicy z powiatu ostrowieckiego. Facebook/Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego
Ostatni tydzień był bardzo pracowity dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Z rzecznikiem prasowym straży Barbarą Majdak rozmawiamy o pladze wypalania traw i niebezpieczeństwach, jakie się z tym wiążą.

Ostatnie, bardzo ciepłe dni znów, jak co roku wypełnione są pożarami traw w powiecie ostrowieckim. Odnotowaliście wiele takich zgłoszeń?
Bardzo dużo. Są takie dni, że do płonących traw wyjeżdżamy kilkanaście razy. W ubiegłym roku na terenie powiatu mieliśmy aż 198 pożarów traw. W tym roku zanotowaliśmy 45 takich zdarzeń, w ciągu zaledwie kilku dni. W całej Polsce w ubiegłym roku odnotowano 125 tysięcy 892 pożarów, z czego 38 tysięcy 634 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Stanowiło to 32 procent wszystkich odnotowanych pożarów. Najwięcej pożarów w roku ubiegłym odnotowano w marcu i kwietniu. W ich wyniku w 2017 roku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych. To zjawisko na masową skalę powtarza się co roku. Co roku także apelujemy o rozwagę i wstrzymanie się wypalania nieużytków. Niestety proceder trwa.

Kilka dni temu w całym kraju rozpoczęła się kampania „Stop pożarom traw”. Na czym będą polegać działania straży w tym zakresie?
W Bydgoszczy zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczną „Stop pożarom traw”. To już kolejna edycja kampanii Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem tegorocznej kampanii jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz jak ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy. Średni czas gaszenia takiego pożaru to 47 minut. Ostrowieccy strażacy wpisując się ogólnopolską kampanię społeczną „Stop pożarom traw” na terenie naszego powiatu prowadzą zorganizowane działanie informacyjne mające na celu ograniczenie rosnącego zjawiska pożarów traw, łąk i pozostałości roślinnych. Jak co roku chcąc dotrzeć z przesłaniem do jak największej liczby osób podjęliśmy między innymi współprace z lokalnymi mediami. Współpraca ta przekłada się na szereg wystąpień informacyjnych dotyczących bieżącej sytuacji pożarowej oraz apeli z podaniem zgubnych skutków procederu i ich wpływie na zagrożone życie ludzkie oraz środowisko.

Trafiacie także do najmłodszych mieszkańców powiatu?
Tak, bowiem poprzez dzieci możemy też oddziaływać na ich rodziców. W szkołach Strażacy chcąc edukować młode pokolenie uświadamiali, że ten niechlubny proceder z którym mamy do czynienia wiosną każdego roku nie przynosi żadnych korzyści. Przede wszystkim zagraża życiu, zdrowiu i mieniu innych mieszkańców, środowisku, zwierzętom, przy tym absorbuje służby ratownicze, które w tym czasie mogą być potrzebne w innym miejscu. Takie rozmowy oddziałują na wyobraźnię najmłodszych i mamy nadzieję, że dzięki powstrzymają się od prób „wypalania traw”.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: Koncert Bednarka podczas festiwalu Scena dla Ciebie w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie