Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozostałości fabryk i koszarów w Kielcach pod ochroną konserwatora [ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Tak z drona wygląda stara dzielnica fabryczna w Kielcach
Tak z drona wygląda stara dzielnica fabryczna w Kielcach Dawid Łukasik
Wojewódzki Konserwator Zabytków zamierza włączyć do wojewódzkiej ewidencji zabytków „historyczny zespół urbanistyczny i budowlany przydworcowej dzielnicy fabrycznej i koszarowej w Kielcach, w rejonie ulic Mielczarskiego, Jagiellońskiej, Piekoszowskiej i 1 Maja w Kielcach”. Historia tego terenu jest bardzo ciekawa. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia i cenne pozostałości dawnych zabytków.

To spory obszar, ale jego sercem jest teren między ulicami Chałubińskiego, Grochową, Mielczarskiego i Jagiellońską. To tu mieściły się dawne koszary, fabryka mebli giętych "Henryków". Do naszych czasów dotrwało niewiele świadków dawnej przemysłowo-koszarowej historii tego miejsca. Z pewnością należą do nich hale po Kieleckim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych, oddział „Prestal”.

Teren jest w większości w rękach prywatnych, przez lata znikały z niego kolejne obiekty. Niestety nie powstał plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, chociaż od lat mówiono o potrzebie stworzenia drugiego centrum Kielc po zachodniej stronie torów - centrum oferującego mieszkańcom usługi, będącego miejscem integracji.

Dzisiaj, kiedy inwestorzy mają konkretne plany i chcą wznieść kilka wieżowców, to miasto będzie dostosowywać się do ich żądań - przygotowywać decyzje o warunkach zabudowy. Wpis do ewidencji zabytków nie jest jednoznaczny z wpisem do rejestru zabytków, ale będzie obowiązek informowania o pracach prowadzonych na tym terenie. Konserwator może zlecić wtedy dodatkowe badania, zażądać sporządzenia dokumentacji obiektów wyburzanych.

Na początek konserwator zleci opracowanie tak zwanej białej karty tego terenu, wymaga ono kwerendy oraz oględziny tego, co zostało po dawnej zabudowie.

Zespół koszar carskich wzniesiono w 1900 roku, budynki z czerwonej cegły wyróżniała ciekawa ornamentyka. Niestety, większość z nich została rozebrana w 2000 roku, a w 2012 miasto zezwoliło na rozbiórkę ostatniej oficerskiej kamienicy. Dzisiaj w miejscu koszar znajduje się dworzec busów a charakterystycznym budyneczkiem z 1900 roku.

Fabryka Mebli Henryków nosiła imię swego właściciela Henryka Nowaka, który przed I wojną światową był najbogatszym obywatelem Kielc. Wytwarzano w niej meble gięte, w czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli na terenie Henrykowa obóz pracy, wytwarzano tu koła, powozy dla wojska.

Hale po Kieleckim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych, oddział „Prestal” z lat 50. ubiegłego wieku to budynki o ciekawym kształcie, wykonane z cegły, z dużymi oknami. Kiedyś produkowano w nich betonowe prefabrykaty.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie