Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace remontowe przy dworku w Chocimowie w gminie Kunów idą pełną parą. Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Dworek w Chocimowie odzyska dawny blask. Zabytek przechodzi teraz gruntowny remont. Zobacz na kolejnych zdjęciach co jest robione
Dworek w Chocimowie odzyska dawny blask. Zabytek przechodzi teraz gruntowny remont. Zobacz na kolejnych zdjęciach co jest robione Lech Łodej/facebook
Dworek w Chocimowie w gminie Kunów odzyska dawny blask. Zabytek przechodzi teraz gruntowny remont. Zobacz co jest robione

Dworek w Chocimowie odzyska dawną świetność

Kompletna wymiana poszycia dachowego, okien, elewacji oraz nowa instalacja wodno – kanalizacyjna. Zostaną także wyremontowane balkony i tarasy. To między innymi zaplanowano w ramach prac remontowo – renowacyjnych zabytkowego dworku w gminie Kunów, w Chocimowie.

Zdjęcia prezentujące postęp prac zamieścił w mediach społecznościowych burmistrz Kunowa Lech Łodej.
„Dworek w Chocimowie przechodzi kompleksową renowację. Roboty idą pełną parą” – napisał burmistrz.

Pieniądze na remont zabytku samorząd kunowski otrzymał między innymi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków czy konkursu Nasz Zabytek. Dzięki pozyskanym środkom uda się odnowić tę dziewiętnastowieczną perełkę architektury.

Zobacz galerię zdjęć z dworku w Chocimowie

Dworek w Chocimowie to miejsce wyjątkowe nie tylko z powodu toczącego się tam życia kulturalnego, odbywają się tutaj spotkania mieszkańców oraz zajęcia integracyjne, ale także historii, w której pojawiają się znane nazwiska: Popiel, Ośniałowski, Jasieński czy Gombrowicz.

Powstał w 1868 roku i należał do rodziny Popielów. Później trafił w ręce rodziny Ośniałowskich, która była spokrewniona z Gombrowiczami. W dworze przebywał także Ksawery Jasieński. Do 2008 roku w budynku funkcjonowała szkoła.

Dziś zabytek zmienia swój wygląd a burmistrz Kunowa, Lech Łodej podkreśla, że to ważne miejsce na mapie gminy.

- Cieszę się, że uda się odrestaurować ten piękny obiekt, który poprzedniej władzy, na szczęście, nie udało się sprzedać. Dworek zmieni swój wygląd

– zapewnia burmistrz.

Dzięki pozyskanym, z różnych źródeł środkom finansowym, zostanie zmieniony dach oraz okna, wykonana zostanie także nowa elewacja, balkony i tarasy.

- Dworek został wpisany na listę zabytków, wcześniej na listę zabytków był wpisany piękny park podworski z lipami, który zasługuje także na konserwację i opiekę – mówi burmistrz. - Ten dworek jest wykorzystywany, przyjeżdżają goście, współpracujemy ze szkołami w Ostrowcu Świętokrzyskim i warto wykonywać takie zadania, bo służą one mieszkańcom gminy – zauważa Lech Łodej.

Już wcześniej udało się pozyskać pieniądze na remont budynku. Odnowione zostały wówczas cztery pomieszczenia. Przypomnieć należy, że w budynku swoje miejsce ma Uniwersytet Ludowy, Świetlica Środowiskowa dla dzieci, jest także Izba Pamięci zaaranżowana przez Brygadę Polskich Drużyn Strzeleckich.

Zobacz galerię zdjęć z dworku w Chocimowie

Burmistrz Kunowa Lech Łodej starał się o kolejne pieniądze z różnych źródeł finansowania, po to, by stworzyć w Chocimowie miejsce, które jednocześnie będzie przypominało o bogatej historii i tradycji oraz stanie się dla mieszkańców nowoczesnym centrum spotkań.

- Bez mieszkańców tej gminy nie udałoby się nic zrobić. 1 milion złotych pozyskało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów z panią prezes Barbarą Domagałą z Narodowego Instytutu Wolności. Później kolejne pieniądze z fundacji „Most The Most” w ramach programu „Nasz zabytek”. Tutaj także 1 milion złotych dostaliśmy. Nasz zabytek zdobył uznanie fundacji jako jedyny z województwa świętokrzyskiego. No i też pieniądze z Polskiego Ładu, tutaj bardzo dużo pomógł nam poseł Andrzej Kryj – podsumowuje burmistrz.

Remont dworku będzie kosztował ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych. Efekt prac powinniśmy zobaczyć pod koniec października 2024 roku.

Dworek w Chocimowie należał kiedyś do rodziny Ośniałowskich, to jedna z najpiękniejszych budowli w powiecie ostrowieckim.

Rezydencja powstała w 1868 roku, na wzgórzu, w otoczeniu znacznie starszego parku. Dworek pierwotnie był własnością rodziny Popielów, do których wówczas należał Chocimów.

W 1902 roku Antoni Popiel sprzedał go Mieczysławowi Cichowskiemu, a ten oddał go w 1906 roku córce Marii Weronice i jej mężowi Gustawowi Antoniemu Władysławowi Ośniałowskiemu. Była to rodzina w Chocimowie szanowana i lubiana. Ośniałowscy żyli z tego, co zebrali z pól i wyhodowali. Do ludzi, którzy u nich pracowali, odnosili się z szacunkiem. Urodzony w Chocimowie Marian Ośniałowski to niemal zapomniany poeta, jednak w swojej rodzinnej miejscowości jest upamiętniony tablicą, zamieszczoną na ścianie dworku.

W 1942 roku Niemcy wysiedlili Ośniałowskich i przejęli cały majątek. Do czasu zakończenia wojny w dworku mieścił się posterunek żandarmerii. Po wojnie w 1946 roku odbyła się parcelacja ziemi. Dobra należące przed wojną do dziedzica Ośniałowskiego zostały podzielone między mieszkańców Chocimowa i pobliskich wiosek. Dworek został przejęty przez władze samorządowe i przeznaczony na placówkę oświatową. Cenne pamiątki, obrazy i meble w niewielkiej części zostały przejęte przez muzea w Kielcach i Ostrowcu.
Aż do września 2008 roku w dawnym dworku mieściła się szkoła.

Zobacz galerię zdjęć z dworku w Chocimowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie