Prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Kronig zapowiada: - Nie zorganizuję wyborów prezydenckich w mieście

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Udostępnij:
Coraz więcej wątpliwości budzi sprawa zorganizowania majowych wyborów prezydenckich. Rząd konsekwentnie obstaje przy tym, by się odbyły, mimo panującej w Polsce epidemii. Organizacja głosowania spada na barki lokalnych samorządów. W powiecie skarżyskim jako pierwszy do sprawy odniósł się prezydent Skarżyska - Kamiennej Konrad Kronig.

Wystosował list do Adama Michcika, dyrektora Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach, treść pisma otrzymały również Związek Miast Polskich i Państwowa Komisja Wyborcza w Warszawie.

Oto stanowisko prezydenta:

"W związku z ogłoszeniem stanu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie kraju i zagrożeniem zdrowia i życia mieszkańców informuję, że nie jestem w stanie zorganizować wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. w sposób bezpieczny zarówno dla wyborców, członków obwodowych komisji wyborczych jak i pracowników Urzędu wyznaczonych do obsługi wyborów.

Większość lokali wyborczych zlokalizowana jest w placówkach oświatowych gminnych i powiatowych, instytucjach kultury. Decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia placówki te zostały zamknięte co najmniej do 10 kwietnia 2020 r. z możliwością przedłużenia. Co więcej w jednej z placówek oświatowych zgodnie z wytycznymi wojewody utworzony został punkt kwarantanny zbiorowej. Ponadto na terenie miasta znajdują się cztery obwody odrębne zlokalizowane w szpitalach i domach pomocy społecznej – obowiązuje w nich całkowity zakaz wstępu aż do odwołania. Zorganizowanie w nich siedzib obwodowych komisji wyborczych zapewniających bezpieczeństwo członkom komisji i pensjonariuszom jest praktycznie niemożliwe.

Z informacji uzyskanych od pełnomocników komitetów wyborczych wynika, że bardzo trudno będzie powołać odpowiednią liczbę członków obwodowych komisji wyborczych. W większości osoby deklarujące chęć pracy w komisji w chwili obecnej wycofują swoją gotowość. Ewentualne przeszkolenie członków OKW przy założeniu, że jednocześnie nie może przebywać ze sobą więcej niż 2 osoby staje się problematyczne.

W celu zabezpieczenia wyborców przed zakażeniem należy wyposażyć ich w maski i rękawice jednorazowe. Zakładając 50% frekwencję potrzebujemy ok. 19.000 masek i rękawic. Należy do tego doliczyć środki ochrony dla komisji oraz płyny dezynfekujące. Obecnie, zalecane środki ochrony są nie do zdobycia.

W tym stanie rzeczy jako osoba odpowiedzialna za zdrowie mieszkańców mojego miasta nie widzę żadnych możliwości przeprowadzenia wyborów w ustalonym terminie."

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie