Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebrani w skóry zwierząt szukali krzemienia w Wierzbicy. Zrobią z niego narzędzia

Mateusz Bolechowski [email protected]
Jan Janiec uczestnikom wyprawy opowiadał ciekawostki geologiczne na temat minerałów występujących nad Kamienną.
Jan Janiec uczestnikom wyprawy opowiadał ciekawostki geologiczne na temat minerałów występujących nad Kamienną. Fot. Jan Włodarczyk
Członkowie stowarzyszenia Praosada Rydno ruszyli po krzemień w okolice Wierzbicy. Ciekawy eksperyment archeologiczny zakończył się sukcesem

3 dni

3 dni

14, 15, 16 maja na terenie rezerwatu Rydno będzie trwał piknik archeologiczny, na miejscu będzie można poznać życie ludzi sprzed tysięcy lat, nad rzeką Kamienną stanie paleolityczna wioska.

W ostatni weekend trzydzieści osób, w tym kilka w strojach ze zwierzęcych skór, ruszyło na wyprawę po krzemień czekoladowy. Zdobyty surowiec posłuży do wyrobu narzędzi paleolitycznych. Zostaną one wykonane podczas pikniku archeologicznego Rydno.

W sobotę odbył się interesujący eksperyment naukowy. Członkowie stowarzyszenia Praosada Rydno zorganizowali wyprawę po krzemień czekoladowy w okolice Wierzbicy. Przypomnijmy, na terenie dzisiejszego rezerwatu Rydno nad rzeką Kamienną przed tysiącami lat istniała duża osada ludu paleolitycznego. Było to centrum handlowe, ściągające ludy z dużej odległości. Jak wykazały badania, mieszkańcy Rydna wykonywali narzędzia z krzemienia czekoladowego, po który udawali się w okolice Wierzbicy i Orońska. Postanowiono przynajmniej w części naśladować pierwszych skarżyszczan.

Kamień znaleziony

Wyprawa ruszyła z Rydna, jej uczestnicy, w tym trójka przebrana w stroje ze skór zwierząt, przeszli ośmiokilometrową trasę do Grzybowej Góry. Po drodze członkowie Praosady opowiadali o życiu ludzi z epoki paleolitu, ciekawy wykład o geologii dał Jan Janiec, sekretarz miasta w Skarżysku - Kamiennej. - Po drodze znaleźliśmy wiele śladów działalności bobrów, atmosfera była bardzo dobra. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że skóra z dzika nie bardzo nadaje się do noszenia, bo obciera ciało. Podobną naukę wyniosłem z faktu, że rzemienie butów przylegały mi do ciała, co też skończyło się obtarciem. Wiemy już, że trzeba dokonać poprawek w naszych strojach - mówi Paweł Rzuchowski, prezes stowarzyszenia. Z Grzybowej Góry busem wędrowcy przejechali pod Wierzbicę, by tam szukać krzemieni.

Po dotarciu w okolice Wierzbicy przyszedł czas na zbieranie krzemieni czekoladowych.
(fot. Fot. Jan Włodarczyk)

Zrobią użytek

Jak się okazało, na polach krzemieni czekoladowych było naprawdę wiele, uzbierano ich tyle, że czwórka mężczyzn z trudem niosła je w prymitywnym nosidle z kijów i skóry jelenia. Krzemienie zostaną wykorzystane podczas odbywającego się w dniach 14 - 16 maja pikniku archeologicznego Rydno. - Witold Migal z Muzeum Archeologicznego w Warszawie będzie demonstrował sposoby obróbki krzemienia - wyjaśnia Paweł Rzuchowski. Sobotnia wyprawa była zapowiedzią pikniku, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Nad Kamienną w okolicach młynu w Michałowie stanie paleolityczna wioska, przez trzy dni będą prowadzone wykłady na temat archeologii, geologii i rezerwatu Rydno. Każdy będzie mógł spróbować potraw kuchni paleolitycznej, spróbować swoich sił w wykonywaniu narzędzi z kamienia i gliny, w programie są obrzędy szamańskie, inscenizacja pogrzebu wojownika, pokazy rozpalania ognia dawnymi metodami i mnóstwo innych atrakcji. Co ważne, udział w pikniku jest darmowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie