MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odebrali nagrodę „Świadek Historii”

Tomasz Trepka
IPN Oddział Kraków
W poniedziałek, 28 czerwca wręczono nagrody laureatom IX edycji „Świadka Historii”. Wśród nich znalazła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Wyróżnienia przyznano jeszcze w 2020 roku, jednak ze względu na sytuację epidemiczną uroczystość ich wręczenia odłożono.

Jak podkreślono „Radomscy leśnicy łączą dbałość o przyrodę z kultywowaniem dziedzictwa historycznego. Każdego roku są organizatorami lub współorganizatorami uroczystości patriotycznych i religijnych, upamiętniających wydarzenia historyczne, m.in. uroczystości na Wykusie w Górach Świętokrzyskich i w Michniowie. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu prowadziła wiele projektów edukacyjnych, m.in. „Las historii. Czy wiesz, że?” (strona internetowa i aplikacja mobilna poświęcone miejscom pamięci narodowej na terenie 23 nadleśnictw, obejmującym lasy województw świętokrzyskiego i południowej części Mazowsza oraz fragment województwa łódzkiego). Dzięki Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Osadzie leśnej Klepacze otwarto Izbę Partyzancką imienia Generała Antoniego Hedy-Szarego. W zasięgu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu znajduje się ponad 460 obiektów upamiętniających wydarzenia historyczne (cmentarze, mogiły, pomniki, krzyże i inne obiekty z okresu powstania styczniowego, I i II wojen światowych, okresu powojennego, upamiętniające postacie zasłużone, a także inne miejsca historyczne)” – stwierdzono w uzasadnieniu o przyznaniu wyróżnienia.

Uroczystość wręczenia nagród z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, doktora Jarosława Szarka, odbyła się w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Nagroda „Świadek Historii” jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz wspierającym pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej w dziele edukacji historycznej. Jest nadawana w podziękowaniu za trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski w czasach, kiedy historia współczesna przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej była wykorzystywana do celów propagandowych. Tytuły „Świadka Historii” przyznaje kapituła, której przewodniczy prezes IPN. Laureatem może zostać osoba fizyczna, instytucja, stowarzyszenie lub organizacja, jak również osoba nie będąca obywatelem polskim. Nagrodę można przyznać pośmiertnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie