Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez gminę Gowarczów przebiega 16-kilometrowy odcinek "Piekielnego szlaku". Jego otwarcie było okazją do zabawy w Kamiennej Woli

Marzena KĄDZIELA
Tajemnniczy głaz w Kamiennej Woli zdobyli mali mieszkańcy wioski
Tajemnniczy głaz w Kamiennej Woli zdobyli mali mieszkańcy wioski Marzena Kądziela
Koncert zespołu "Bębnowianka" i gowarczowskich wokalistek, pyszna grochówka i kiełbaska, przecięcie wstęgi i zabawa pod gwiazdami były elementami niedzielnego festynu w Kamiennej Woli z okazji otwarcia odcinka "Piekielnego szlaku".
Festyn w Kamiennej Woli

Otwarcie "Piekielnego Szlaku" w Kamiennej Woli

Wicewójt Gowarczowa Barbara Panek przypomniała że „Piekielny szlak” to jedno z zadań, jakie realizuje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „U Źródeł”
Wicewójt Gowarczowa Barbara Panek przypomniała że „Piekielny szlak” to jedno z zadań, jakie realizuje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „U Źródeł” wspólnie z samorządami gmin powiatu koneckiego, skarżyskiego i opoczyńskiego Marzena Kądziela

Wicewójt Gowarczowa Barbara Panek przypomniała że "Piekielny szlak" to jedno z zadań, jakie realizuje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "U Źródeł" wspólnie z samorządami gmin powiatu koneckiego, skarżyskiego i opoczyńskiego
(fot. Marzena Kądziela)

Wicewójt Gowarczowa Barbara Panek przypomniała że "Piekielny szlak" to jedno z zadań, jakie realizuje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "U Źródeł" wspólnie z samorządami gmin powiatu koneckiego, skarżyskiego i opoczyńskiego. - Pomysłodawcy zauważyli, że na obszarze działania LGD znajdują się atrakcyjne, charakterystyczne elementy geologiczne posiadające w swych nazwach "piekielne" określenia m.in. rezerwaty: Skałki Piekło pod Niekłaniem, Piekło Dalejowskie z Bramą Piekielną, Piekło Szkuckie, Piekło Gatniki czy Diabla Góra, które stały się jednocześnie węzłami "Piekielnego szlaku" - mówiła. - Dlatego główną ideą jego powstania jest połączenie tych miejsc oznakowanym szlakiem pieszym, z miejscami do wypoczynku, mapami i drogowskazami.

Dzięki unijnemu projektowi mieszkańcy Kamiennej Woli zyskali miejsce, w którym mogą organizować integracyjne spotkania
Dzięki unijnemu projektowi mieszkańcy Kamiennej Woli zyskali miejsce, w którym mogą organizować integracyjne spotkania Marzena Kądziela

Dzięki unijnemu projektowi mieszkańcy Kamiennej Woli zyskali miejsce, w którym mogą organizować integracyjne spotkania
(fot. Marzena Kądziela)

DOBRA WSPÓŁPRACA GMIN

Wójt Tomasz Słoka dodał, że realizacja wspólnego zadania kilku gmin przebiegała sprawnie, a jej efektem jest pierwszy produkt turystyczny w gminie Gowarczów, jakim jest zarówno wytyczony 16-kilometrowy szlak jak i miejsce odpoczynku w Kamiennej Woli ze stołami, ławami, kręgiem przy ognisku, koszami na śmieci.

- Cały szlak ma 225 km podzielonych na dziewięć odcinków przebiegających przez gminy: Końskie, Gowarczów, Smyków, Stąporków i Ruda Maleniecka w powiecie koneckim, w powiecie skarżyskim przez gminę Bliżyn, natomiast w powiecie opoczyńskim przez gminy: Żarnów, Paradyż i Białaczów - informował wójt. - Jego wytyczenie, oznakowanie i wybudowanie infrastruktury towarzyszącej (łącznie 39 miejsc odpoczynku) jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, działanie 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" i kosztowało około 800 tysięcy złotych.
Festyn uświetnił koncert zespołu "Bębnowianka"
Festyn uświetnił koncert zespołu "Bębnowianka" Marzena KĄDZIELA

Festyn uświetnił koncert zespołu "Bębnowianka"
(fot. Marzena KĄDZIELA)

ZABAWA PRZY PIEKIELNYM GŁAZIE

Miejsce na otwarcie gowarczowskiego odcinka szlaku wybrano w Kamiennej Woli nieprzypadkowo, bowiem na łące, tuż za wsią, można podziwiać ogromny głaz, który według starych podań ustawiły jakieś nieczyste siły. Szlak tak poprowadzono, by turyści mogli pomnik przyrody nieożywionej podziwiać.

Symboliczną wstęgę otwierając "Piekielny szlak w Kamiennej Woli" przecinali wójt Tomasz Słoka, wicewójt Barbara Panek, prezes LGD "U Źródeł" Emilia Kupis, przedstawicielka firmy wykonującej miejsce odpoczynku Joanna Wędzikowska oraz sołtys Kamiennej Woli Tomasz Młynarczyk. - Dzięki turystycznej inwestycji mieszkańcy naszej miejscowości zyskali piękne miejsce, w którym możemy organizować różne imprezy integracyjne - cieszył się sołtys.

Podczas uroczystości zespół z Bębnowa, "Bębnowianka" nie tylko śpiewał, ale i prezentować piękne nowe stroje. Wystąpiła też młodzież współpracująca z Centrum Kultury w Gowarczowie. Była grochówka i pieczone kiełbasy, a na koniec zabawa pod gwiazdami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie