MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rajd Pamięci Legionów 1914 w Kielcach. Wzięli w nim udział licealiści z bogatą wiedzą

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wideo
od 16 lat
Uczniowie z liceum im. Juliusza Słowackiego z Kielc wzięli udział w rajdzie Pamięci Legionów 1914. Od jesieni ubiegłego roku trwają obchody 400-lecia klasztoru na Karczówce. W organizację wydarzeń włączyło się Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genius Loci „Karczówka”, które zaprosiło na tradycyjny Rowerowy Rajd Pamięci Legionów 1914 roku.

Uczniowie z liceum im. Juliusza Słowackiego z Kielc wzięli udział w rajdzie Pamięci Legionów 1914

Rajd upamiętnienia pobyt w Kielcach wojsk polskich, które 13 sierpnia 1914 roku stoczyły pierwszą bitwę z wojskami rosyjskimi na terenie pomiędzy nieistniejącym już folwarkiem Czarnów a klasztorem na Karczówce. Bitwa ta uznawana jest za pierwszą w drodze ku wolności w latach 1914-1920.

O walorach i znaczeniu historii Karczówki i istniejącego na niej klasztoru mówił historyk, prezes Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego Krzysztof Myśliński. To właśnie z Karczówki 12 czerwca 1935 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji sypania ziemi z pól bitewnych na tworzonym wówczas kopcu im. J. Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie, pobrano ziemię z Karczówki. Zrobili to czterej uczniowie gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, którzy sztafetą rowerową zawieźli ją w ozdobnej urnie do Krakowa, stąd symboliczny wymiar Rowerowego Rajdu Pamięci Legionów 1914 roku.

Informacje podawane przez Krzysztofa Myślińskiego pomogły uczniom, którzy już dużo na temat tego miejsca wiedzieli rozwiązanie testu wiedzy o Karczówce przygotowanego przez Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genius Loci „Karczówka”.
Młodzi mogli wspiąć się na wieżę wznoszącą się nad klasztorem i dla wszystkich było to coś zupełnie nowego.

Ks. rektor Karczówki Mariusz Zakrzewski informuje, że centralne obchody jubileuszu 400-lecia odbędą się 17 sierpnia. - Tego dnia o godz. 12 w naszych ogrodach odprawiona zostanie msza święta, której przewodniczyć będzie arcybiskup Tadeusz Wojda – mówi. - Przygotowujemy wiele atrakcji: jarmark średniowieczny, pokazy nawiązujące do historii Karczówki. Trzeba przypominać zwłaszcza młodym pokoleniom o tym co było, trzeba o tym pamiętać, ale również mieć świadomość, że my także tworzymy historię i jesteśmy jej częścią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie