Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport po majowych ulewach w powiecie pińczowskim. Z żywiołem walczyło ponad 600 strażaków, było 100 interwencji [SZCZEGÓŁY, ZDJĘCIA]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
W miejscowości Kostrzeszyn doszło do uszkodzenia budynku mieszkalnego w wyniku osunięcia się gruntu. Wszystko przez nawalny deszcz.
W miejscowości Kostrzeszyn doszło do uszkodzenia budynku mieszkalnego w wyniku osunięcia się gruntu. Wszystko przez nawalny deszcz. KP PSP Pińczów, OSP Kopernia
Nad powiatem pińczowskim w maju przeszły ulewne deszcze. Z ich skutkami strażacy walczyli jeszcze kilka dni po ulewie, która miała miejsce w czwartek 23 maja. Do poniedziałku, 27 maja - było aż 100 interwencji, a z żywiołem walczyło ponad 600 strażaków. Poniżej szczegóły sprawozdania strażackiego.

Poprosiliśmy oficera prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie o podsumowanie interwencji, które miały miejsce od 23 maja do 27 maja.

- W tym okresie mieliśmy równo 100 interwencji. Brało w nich udział 137 zastępów, czyli 607 strażaków - to liczba połączonych sił strażaków ochotników i zawodowych. Najwięcej interwencji mieliśmy w gminie Pińczów i w gminie Złota. Do poważnych podtopień doszło w miejscowościach: Stara Zagość, Nowa Zagość, Wola Zagojska. Działania strażaków we wspominanych zdarzeniach polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia, wypompowywaniu wody z zalanych obiektów i pomieszczeń oraz zabezpieczeniu budynków przed zalaniem. W tym celu wykonywano specjalne opaski z worków wypełnionych piaskiem. Strażacy wspomagali także czynności mające na celu udrożnienie obiektów hydrotechnicznych, co ułatwiało ujście dużej ilości wody do rzek. Wzywaliśmy pracowników urzędów gmin i starostwa powiatowego, którzy decydowali o użyciu koparek, gdy sytuacja wymagała udrożnienia miejsca, którędy przepływała woda - informuje Mateusz Tarka.

Podczas tych 100 interwencji zagrożone były 84 budynki mieszkalne. W miejscowości Kostrzeszyn, gmina Złota wskutek osunięcia gruntu uszkodzeniu uległ budynek mieszkalny. Tam strażacy przy użyciu stempli dokonali jego stabilizacji, jednak ze względu na uszkodzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zakaz jego użytkowania. Na miejsce przybył wójt gminy Złota, Tadeusz Sułek, który zobowiązał się do zapewnienia lokum zastępczego dla mieszkańca zniszczonego budynku.

Na podsumowanie strat i zniszczeń po nawalnych deszczach i podtopieniach w powiecie pińczowskim jeszcze jest za wcześnie. W gminach powoływane są dopiero komisje do szacowania strat. Na wnioski mieszkańców członkowie komisji dopiero będą pracować w terenie i na tej podstawie będzie można podać dokładne dane.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie