Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w Starachowicach miało kosztować 100 tysięcy, ale udało się sporo zaoszczędzić

(sts)
Archiwum UM Starachowice.
Według pierwszych szacunków referendum lokalne w Starachowicach w sprawie budowy instalacji odzysku energii, tak zwanej spalarni śmieci, miało kosztować budżet miasta 100 tysięcy złotych. Ile ostatecznie kosztowało?

- Od początku starałem się zminimalizować koszty i takie zadanie otrzymali pracownicy urzędu odpowiedzialni za jego przygotowanie - mówi prezydent Marek Materek. - Ostatecznie udało się zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Na koszty związane z przeprowadzeniem referendum złożyły się: diety członków Miejskiej Komisji Referendalnej oraz Obwodowych Komisji Referendalnych, wynagrodzenia oraz umowy-zlecenia dla osób obsługujących głosowanie, wydatki na usługi transportowe, druk obwieszczeń, kart, zakup parawanów, materiałów kancelaryjnych i inne wydatki rzeczowe - tłumaczy Iwona Tamiołło, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Starachowice.

Prezydent Miasta zobowiązał pracowników do minimalizacji kosztów. - Dzięki wprowadzonym oszczędnościom udało nam się obniżyć wydatki na organizację głosowania referendalnego z pierwotnie zakładanej kwoty około 100 tysięcy złotych do 65 744 złotych - dodaje Iwona Tamiołło.

Oszczędności uzyskano dzięki obniżeniu diet pobieranych przez osoby zasiadające w Obwodowych Komisjach Referendalnych, ich wysokość została ustalona na 50 procent pełnej kwoty wynagrodzenia, co dało oszczędność w wysokości 22 920 złotych.

Ponad 14 tysięcy złotych zaoszczędzono zmniejszając liczbę członków Okręgowych Komisji Referendalnych z 10 do 6 osób. Uchwałę w tej sprawie podjęła Miejska Komisja do spraw Referendum.

- Nie ponosiliśmy kosztów związanych z zakupem pieczęci dla komisji referendalnych wykorzystując te, które pozostały z poprzedniego referendum i które spełniały wymogi ustawowe. Nie ponosiliśmy również kosztów związanych z transportem na głosowanie osób niepełnosprawnych, ponieważ nie zgłoszono takiego zapotrzebowania - tłumaczy rzeczniczka urzędu.

Referendum, które odbyło się 8 września ostatecznie było nieważne, bowiem wzięło w nim odział zaledwie 12 procent mieszkańców. Wymagane minimum, to było 30 procent.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie