MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont siedziby teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Odwiedziliśmy zupełnie nowe wnętrza. Zobacz zdjęcia i wideo

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wideo
od 12 lat
Elewacja modernizowanego zabytkowego teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach od dawna jest już niemal ukończona. We wtorek dyrektor teatru Michał Kotański zaprosił do wnętrza budynku by pokazać jak bardzo zaawansowane są prace. Teatr zostanie oddany przez budowlańców pod koniec września 2024 roku.

Remont siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach

W pomieszczeniach po obu stronach bram układane są posadzki, oficyny wokół dziedzińca, tak jak front teatru lśnią bielą. Scena kameralna, którą będzie można otwierać na dziedziniec wykorzystując jako plenerową jest niemal gotowa podobnie jak większość wnętrz w dawnych oficynach.

Zobacz galerię zdjęć z wyremontowanego teatru imienia Żeromskiego w Kielcach

Na aktorów czekają garderoby, te zbiorowe i indywidualne, pokoje hotelowe. W niektórych pozostawiono ceglane ściany, to świadkowie przeszłości. Do dawnych lat nawiązuje też wystrój miejsca do odpoczynku dla aktorów – zdobią go oryginalne kolumny, które podpierały balkony w sali teatralnej. Na poziomie pierwszego piętra można obejść wokół wszystkie teatralne budynki docierając do wyjścia na scenę. Na tym piętrze mieszczą się także dwie sale prób, zaplecze dla makijażystek, fryzjera.

Dzisiejsze foyer po usunięciu centralnego filara i pomieszczeń nad nim robi wrażenie bardzo przestronnego. Na suficie umieszczono ozdobny plafon z którego zwisać będzie imponujących rozmiarów żyrandol.

Cały czas trwają intensywne prace na zapleczu sceny. Dzisiaj, gdy jest puste widać jego rozmiar i głębokość - elementy scenografii można schować pod sceną, odsunąć je na bok, twórcy będą mieli wiele możliwości.

Na najniższym poziomie, 10 metrów pod dziedzińcem znajdują się magazyny, studio nagrań. Pod ziemią ukryto także garderoby połączone ze sceną kameralną, pomieszczenia techniczne. Piwnice są również pod budynkami od ulicy Sienkiewicza, w części po dawnej kawiarni Dziurka zachowano dawne sklepienia, ale wykonano też podziemne przejście pod bramą.

- Wykonanie tych piwnic była najtrudniejsze – przyznaje dyrektor. Ze względu na kamienice, które znajdują się wokół, na grunt, to był najdłużej trwający etap budowy.

Na widowni, która także zmienia swój wygląd powoli wracają elementy poprzedniego wyposażenia. Nad sceną umieszczono ozdobną belkę z błyszczącym złotem cytatem z Horacego. Odkrycie pod warstwami farby fragmentów napisu było nie lada zaskoczeniem dla konserwatora.

Na głównej klatce schodowej ponownie zamontowano oryginalne żeliwne schody, na ściany powróciły też boazerie, teraz mają jednak o wiele bardziej przyjemny, groszkowy kolor. - Tak był oryginalnie w chwili otwarcia hotelu – podkreśla dyrektor.

Goście teatru będą mogli także podziwiać niezwykły widok roztaczający się z dobudowanego zaplecza sceny – to ta najbardziej wystająca i intrygująca przechodniów część teatru. Zostanie ona wykorzystana jako taras widokowy.

Zobaczcie jak wyglądają z drona nadbudowy na dachu teatru

Na otwarcie wyremontowanej siedziby teatru przyjdzie jeszcze poczekać, stanie się to 27 września 2024 roku, pierwsza premiera w nowym miejscu „Baśń o wężowym sercu” zapowiadana jest na koniec października 2024 roku.

Zobacz galerię zdjęć z wyremontowanego teatru imienia Żeromskiego w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie