Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica rzezi wołyńskiej w Kielcach. Msza i przemarsz

Tomasz Trepka
Obóz Narodowo-Radykalny, wspólnie z Rodzinami Katyńskimi oraz Fundacją “Odzyskajmy Naszą Historię”, zorganizowały w poniedziałek 11 lipca w Kielcach uroczyste upamiętnienie ofiar zbrodni dokonanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów oraz jej zbrojne ramię - Ukraińską Powstańczą Armię. Początek obchodów 73. rocznicy tak zwanej krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku kiedy zginęło na Wołyniu najwięcej Polaków rozpoczęła msza święta w kieleckiej Bazylice Katedralnej, upamiętniająca ofiary zbrodni wołyńskiej.

Mordy ogarnęły cały Wołyń
Księża z kieleckiej Bazyliki Katedralnej rozpoczęli od przywitania i podziękowania zgromadzonym za przybycie. Przypominając, że było to straszne ludobójstwo, mające na celu wytarcie pamięci o Polakach na ziemiach ukraińskich. Podkreślono, że było to początek oczyszczania naszych Kresów Wschodnich, nie tylko z osób mówiących po polsku, ale także wszystkich tych którzy mieli polskie korzenie.

- Oprócz bojówek użyto także chłopów ukraińskich, których wmawiano, że wszystko co złe związane jest z polskim panowaniem na ziemiach ukraińskich. Operowano przy tym hasłami “wyrżnąć lachów aż do siódmego pokolenia”. Była to eksterminacja polskich obywateli, prowadzona w zorganizowany sposób, z różnym natężeniem, w różnych okresach. Akcji towarzyszyła także ohydna propaganda – mówiąca o wymordowaniu wszystkich Polaków na Wołyniu. Ukraińcy rzucali się na swoich sąsiadów i przyjaciół – zakończyli przemawiający podczas mszy świętej księża.

Maksymilian Kolbe - patron młodzieży narodowej
Swoje krótkie przemówienie wygłosił także ksiądz profesor Stefan Radziszewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Władze niespecjalnie przejmują się osobami z nizin społecznych. W imię różnych poprawności, decydują co wolno i kiedy trzeba coś powiedzieć. Kiedy przychodzi rocznica, wydają różne odezwy i listy. Wszystkie te dokumenty zapewne szczere, mają jedną wadę - są jedynie na papierze, za chwilę ich nie ma. Żałuję, że tak późno dowiedziałem się o tej mszy, i co ważne jedynie przypadkowo. Ale musiałem tu być by się pomodlić. Muszę nadmienić jeszcze jedną sprawę. Gratuluję młodzieży narodowej, że jej patronem został nieprzeciętny Maksymilian Maria Kolbe. Zginął bowiem w niemieckim obozie, a niektóre środowiska ciągle widzą w nim antysemitę. - zakończył ksiądz profesor.
Następnie uczestnicy przemaszerowali z placu Najświętszej Maryi Panny przez katedrą w Kielcach na Cmentarz Partyzancki.

Fakty
Zbrodnia wołyńska była antypolską czystką etniczną, mającej charakter ludobójstwa. Przeprowadzona została przez ukraińskich nacjonalistów, którymi kierował Stefan Bandera. Swoim zasięgiem wyszła jednak poza Wołyń i objęła także województwa - lwowskie, tarnopolskie oraz stanisławowskie, stanowiące przed wybuchem wojny część Drugiej Rzeczpospolitej.
Obecnie sprawą zbrodni wołyńskiej zajmuje się przede wszystkim Instytut Pamięci Narodowej. Prokuratorzy pionu śledczego tej instytucji wszczęli już 32 śledztwa w sprawie zamordowania przez Ukraińców, obywateli polskich. Kwalifikowane są one jako zbrodnia ludobójstwa.

Według wyliczeń polskich badaczy, trwająca od przełomu lat 1942-1943 do połowy roku 1945 zbrodnia wołyńska pochłonęła około 100 tysięcy Polaków - 40–60 tysięcy na Wołyniu, 30-40 tysięcy w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysiące na ziemiach dzisiejszej Polski, z czego do 2 tysięcy w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego. Następnych co najmniej 485 tys. Polaków partyzantka ukraińska zmusiła pod groźbą śmierci do ucieczki na teren Polski centralnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie