Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina Wacława Wątroby, żołnierza wyklętego z Ostrowca Świętokrzyskiego poznała dawne komunistyczne więzienie w Kielcach

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W marcu 2024 roku Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej mieszczący się w dawnym więzieniu kieleckim zwiedziła Anna Jędrzejewska, siostrzenica Wacława Wątroby ps. “Srogi” – członka antykomunistycznej Organizacji Podziemnej „Błyskawica” z Ostrowca Świętokrzyskiego.
W marcu 2024 roku Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej mieszczący się w dawnym więzieniu kieleckim zwiedziła Anna Jędrzejewska, siostrzenica Wacława Wątroby ps. “Srogi” – członka antykomunistycznej Organizacji Podziemnej „Błyskawica” z Ostrowca Świętokrzyskiego. OMPiO
W marcu 2024 roku Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej mieszczący się w dawnym więzieniu kieleckim zwiedziła Anna Jędrzejewska, siostrzenica Wacława Wątroby ps. “Srogi” – członka antykomunistycznej Organizacji Podziemnej „Błyskawica” z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wacław Wątroba "Srogi" (1925-1952) urodzony w Szewnej wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach na sesji wyjazdowej w Ostrowcu Św. z 26 lutego 1952 r. został skazany razem ze Stanisławem Staroniem i Marianem Krzyszkowskim na karę śmierci. Egzekucję wykonano 11 czerwca 1952 r. w więzieniu UB w Kielcach. “Srogi” został pochowany na cmentarzu „Piaski” w Kielcach w nieznanym miejscu.

Szczątki Wacława Wątroby zostały odnalezione dopiero w czerwcu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. 8 marca 2023 r. w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar terroru komunistycznego. Wśród ogłoszonych 20 nazwisk osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane był Wacław Wątroba.

Rodzina przez wiele lat nie wiedziała, co się stało z Wacławem Wątrobą po wyroku. Domyślano się, że został wywieziony do ZSRS na Syberię.

Pani Anna [Jędrzejewska] niedawno odnalazła niezwykłe dokumenty ukryte przez jej Babcię, które przyniosła do naszego ośrodka. Był to ostatni list napisany przez Wacława z kieleckiego więzienia do matki z 2 marca 1952 r. Drugi dokument to oficjalne pismo z więzienia w Kielcach do Urzędu Stanu Cywilnego z 12 czerwca 1952 r. powiadamiające, że dnia 11 czerwca 1952 r. o godz. 21.20 zmarł więzień Wątroba Wacław. Była to kopia dla rodziny zmarłego, w której nawet jednym słowem nie wspomniano o egzekucji. Widocznie babcia p. Anny, a matka Wacława, chcąc chronić rodzinę, wolała smutną prawdę o tragicznych losach jej syna pozostawić dla siebie

- przekazał Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Źródło: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie