MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicze i agroturystyczne konkursy rozstrzygnięte w Modliszewicach. Poznajcie laureatów

OPRAC.:
Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Gospodarstwo Agroturystyczne Sosnowy Zakątek Justyny Pury z Kluczewska w powiecie włoszczowskim zdobyło I miejsce w konkursie Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne
Gospodarstwo Agroturystyczne Sosnowy Zakątek Justyny Pury z Kluczewska w powiecie włoszczowskim zdobyło I miejsce w konkursie Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne Marzena Kądziela
Laureaci konkursów wiedzą, jak prowadzić gospodarstwa agroturystyczne i rolne, aby były nie tylko piękne ale i bezpieczne. W niedzielę podczas Dni Otwartych Drzwi w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach poznaliśmy laureatów wojewódzkich konkursów.

Trzy wojewódzkie konkursy rozstrzygnięte

Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne.

Celem konkursu jest: podnoszenie świadomości rolników i ich rodzin w zakresie BHP w gospodarstwie, podwyższanie konkurencyjności gospodarstw agroturystycznych i jakości świadczonych usług, upowszechnienie alternatywnych źródeł dochodu wśród rolników i mieszkańców wsi, a także promocja wsi jako atrakcyjnego miejsca do życia i wypoczynku. Tegoroczna edycja konkursu w sposób szczególny zwraca uwagę na to, jak agroturystyka w woj. świętokrzyskim zmieniła się na przestrzeni 20 lat polskiej obecności w UE.

Konkurs Agro Liga 2024.

Organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym – przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie Agro Biznes Klub. Honorowy Patronat nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego i Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Patronat Medialny pełni Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO.

Najlepsze gospodarstwo ekologiczne

Celem konkursu jest promowanie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie najlepszych rozwiązań oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego. 17. edycja wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne zorganizowana została przez ŚODR Modliszewice we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Uczestnikami konkursu mogą być rolnicy, którzy: posiadają aktualny certyfikat rolnictwa ekologicznego lub czerpią dochód z produkcji. Wszystkie gospodarstwa zgłoszone do etapu wojewódzkiego konkursu poddano szczegółowej ocenie. Pod uwa:gę brane były między innymi: asortyment oraz wielkość produkcji, jej jakość, formy promocji, przetwórstwo, różnorodność w gospodarstwie, wykorzystanie starych i lokalnych odmian i ras w produkcji, wpływ sposobu gospodarowania na środowisko, działalność edukacyjna. Gospodarstwa zostały ocenione przez wojewódzką komisję konkursową powołaną przez dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Oto wyniki konkursów:

Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne – XXI edycja

  • I miejsce - Gospodarstwo Agroturystyczne Sosnowy Zakątek, Justyna Pura, Kluczewsko, powiat włoszczowski
  • II miejsce - Gospodarstwo Agroturystyczne Wąkop 6, Izabela Janik Nowa Słupia, powiat kielecki
  • III miejsce - Gospodarstwo Agroturystyczne Głuchowskie Specjały, Marta Warańska Głuchów-Lasy, powiat kielecki

Wyróżnienia:

  • Gospodarstwo Agroturystyczne Robinia, Stanisław Wyroba Skarbka Dolna, powiat ostrowiecki
  • Gospodarstwo Agroturystyczne Winnica Nad Źródłem, Piotr Sołtyk Szerzawy, powiat starachowicki
  • Gospodarstwo Agroturystyczne Przemysław Janowski Ksany, powiat kazimierski

Współorganizatorami konkursu i fundatorami nagród są:
· Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Kielcach,
· Państwowa Inspekcja Pracy — Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach,
· Lokalna Grupa Działania „U ŹRÓDEŁ” w Modliszewicach.

Konkurs: AgroLiga 2024

  • W kategorii Firma Mistrzem Wojewódzkim Konkursu AgroLiga 2024 została Firma Handlowo Usługowa Sikora Sp. z o.o. z miejscowości Bieliny w powiecie kieleckim.
  • W kategorii Rolnik Mistrzem Wojewódzkim Konkursu AgroLiga 2024 został Rafał Gawlik z miejscowości Śladków Mały w powiecie kieleckim,

Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2024 r.

I miejsce Agata Machocka

Pani Agata prowadzi 7-hektarowe gospodarstwo ekologiczne, położone w miejscowości Cisów w powiecie kieleckim, które jest certyfikowane od 2004 r. Gospodarstwo u Machockich to gospodarstwo rodzinne. Głównymi produktami w gospodarstwie są: malina, truskawka, porzeczka czerwona, borówka wysoka oraz duży asortyment warzyw: warzywa korzeniowe, pomidory, papryka, ogórek, dynia, cukinia, fasola szparagowa, koper, kapusta, czosnek, cebula i sałata. Pani Agata w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) prowadzi przetwórstwo własnych płodów rolnych w tym oferuje do sprzedaży m.in.: dżemy owocowe (malinowo - jabłkowe, truskawkowe i malinowe), powidła śliwkowe, soki i syropy malinowe oraz ketchup cukiniowo-pomidorowy, a także susz owocowy. Gospodarstwo na przestrzeni kilku ostatnich lat zdobyło wiele nagród i wyróżnień.

II miejsce Małgorzata Kosno

Pani Małgorzata prowadzi gospodarstwo ekologiczne ,,Wichrowe Eko'' położone w Jędrzejowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest to rodzinne gospodarstwo, które od 2002 roku prowadzi produkcję zgodną z metodami rolnictwa ekologicznego. Na ponad 8 hektarach uprawiane są głównie dynia, maliny oraz zboża. W gospodarstwie rozpoczęto sprzedaż produktów w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Z ekologicznego ziarna we własnym młynie produkowana jest mąka pszenna, mąka pszenna pełnoziarnista, mąka orkiszowa. W ofercie gospodarstwa znajdują się również sezonowe suszone owoce i warzywa wytwarzane na miejscu we własnej suszarni. Od 2024 roku prowadzona jest zagroda edukacyjna w ramach której goszczone są grupy przedszkolne i szkolne. W ramach programu zajęć dzieci zapoznają się z trzema ścieżkami edukacyjnymi Kraina Dyni, Od pola do mąki - mąki ekologiczne, Młody zielarz - domowe wykorzystanie ziół.

III miejsce Piotr Lasek

Pan Piotr jest właścicielem 7-hektarowego gospodarstwa ekologicznego położonego w Kurowie, w gminie Lipnik, w powiecie opatowskim. Gospodarstwo jest jednym z prekursorów i propagatorów rolnictwa ekologicznego w powiecie opatowskim i od 1999 roku prowadzi produkcję metodami ekologicznymi. Głównymi produktami w gospodarstwie są: warzywa korzeniowe (marchew, burak ćwikłowy), dynia, cukinia, kapusta, cebula, jarmuż i ziemniaki. Oprócz warzyw, w gospodarstwie uprawia się rośliny sadownicze w tym morela, czereśnia, wiśnia, jabłoń, grusza oraz jagodowe, przede wszystkim czarna porzeczka.

Wyróżnienie: Beata Gruszka

Pani Beata prowadzi rodzinne 16-hektarowe gospodarstwo, położone w miejscowości Kocina, w gminie Opatowiec (powiat kazimierski), które częściowo znajduje się na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, Otuliny Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, jak również Obszaru NATURA 2000. Produkcja metodami ekologicznymi prowadzona jest od osiemnastu lat. Głównymi produktami w gospodarstwie są: fasola zwykła, wielokwiatowa, babka płesznik, pietruszka naciowa, a także sad jabłoniowy. Przygotowane produkty ekologiczne sprzedawane są do stałych odbiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie