MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynamy prawybory "Echa Dnia". Kto wygra w powiecie włoszczowskim

Rafał BANASZEK [email protected]
Od wczoraj znamy już wszystkie oficjalne nazwiska kandydatów na najważniejsze urzędy w gminach. Rozpoczynamy prawybory "Echa Dnia".

Zasady głosowania w prawyborach "Echa Dnia"

Zasady głosowania w prawyborach "Echa Dnia"

Zagłosuj na kandydata, który Twoim zdaniem najlepiej będzie sprawował swoją funkcję. Głosujemy poprzez SMS-y. Jeśli chcesz zagłosować, wyślij SMS pod numer 71466: na kandydata do Rady Miasta i Gminy we Włoszczowie - o treści TLW.WL(spacja)imię i nazwisko kandydata; Rady Gminy w Radkowie - o treści TLW.RA(spacja)imię i nazwisko; Rady Gminy w Krasocinie - o treści TLW.KR(spacja)imię i nazwisko; Rady Gminy w Seceminie - o treści TLW.SE(spacja)imię i nazwisko; Rady Gminy w Moskorzewie - o treści TLW.MO(spacja)imię i nazwisko; Rady Gminy w Kluczewsku - o treści TLW.KL(spacja)imię i nazwisko.
Jeśli chcesz zagłosować na kandydata do Rady Powiatu Włoszczowskiego, wyślij SMS pod numer 71466 o treści: EDRP.imię i nazwisko. Jeśli chcesz zagłosować na kandydata do sejmiku wojewódzkiego, wyślij SMS pod numer 71466 o treści: EDRS.imię i nazwisko. Jeśli chcesz zagłosować na kandydata na burmistrza Włoszczowy, wyślij SMS o treści: EDPB.imię i nazwisko. Jeśli chcesz zagłosować na kandydata na wójta, wyślij SMS o treści: EDPW.imię i nazwisko.
Codziennie będziemy zamieszczać klasyfikację, czołówki ze zdjęciami. Klasyfikacja jest wyślwietlana on line na WWW.ECHODNIA.EU/WYBORY w zakładce danej gminy. Koszt sms-a 1,22 +VAT

UWAGA! W TREŚĆ SMS-A WPISUJEMY NAZWISKO KANDYDATA Z LIST OPUBLIKOWANYCH W NASZYM PORTALU WWW.ECHODNIA.EU/WYBORY. JEŚLI KANDYDAT MA DWA IMIONA LUB NAZWISKO DWUCZŁONOWE WPISUJEMY JE W TAKIEJ FORMIE (NP: JAN STANISŁAW KOWALSKI)

Wybory samorządowe 2010. KANDYDACI, SONDAŻE, WYNIKI

Na burmistrza gminy Włoszczowa startuje pięć osób, w tym - co jest największą niespodzianką - powraca poseł Bartłomiej Dorywalski. O mandacie wójta marzy aż 13 mieszkańców powiatu. W każdej gminie dotychczasowi wójtowie mają rywali. Zapowiada się bardzo ciekawa walka.

Od kilku dni znamy też wszystkie nazwiska osób, które 21 listopada wystartują w wyborach samorządowych do rad gmin i powiatu. We Włoszczowie zapowiada się prawdziwy bój samorządowy, wojna o Włoszczowę i to nie tylko między partiami politycznymi, ale również stowarzyszeniami.
O jeden mandat radnego miejskiego walczy ponad 10 osób. Do powiatu jeszcze więcej, bo 13! Na trzecim miejscu jest, co ciekawe, czwarta pod względem liczby mieszkańców gmina Secemin. Na jedno miejsce jest tutaj ponad czterech chętnych. Co najmniej trzy osoby będą ubiegać się o jeden mandat w gminach Moskorzew i Krasocin. Po dwóch kandydatów będzie przypadało na jedno miejsce w Radkowie i Kluczewsku.

KTO NA BURMISTRZA?

Z ubiegania się o mandat burmistrza Włoszczowy zrezygnowało wiele osób, które jeszcze pół roku temu wskazywano jako potencjalnych kandydatów. Nie będzie więc wicestarosty Zbigniewa Krzyśka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którego miejsce zajął partyjny kolega, radny powiatowy Krzysztof Malinowski. Zrezygnował też radny miejski Grzegorz Dziubek z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W jego miejsce wszedł sekretarz powiatu Sławomir Owczarek, związany wcześniej z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, obecnie bezpartyjny.

Platforma Obywatelska, tak jak zapowiadaliśmy, z dwóch swoich kandydatów wybrała jednego. Zrezygnowano z radnego miejskiego Andrzeja Kiedrzynka na rzecz nauczyciela Jacka Stolarskiego. Nie będzie startował też kolejny radny miejski Lech Budzynowski z Prawa i Sprawiedliwości. PiS generalnie miał problem z wyborem kandydata. Proponowano kilku osobom start w wyborach, między innymi dyrektorowi Ośrodka Pomocy Społecznej Dariuszowi Czechowskiemu czy dyrektorowi "Czarnieckiego" Markowi Ledwochowi. W ostatniej chwili, kilka minut przed godziną 24 w środę zarejestrował się… poseł Bartłomiej Dorywalski, który pół roku temu odszedł z gminy do Sejmu, a teraz chce wrócić z Warszawy do Włoszczowy. Co ciekawe, wystawił go nie komitet Prawa i Sprawiedliwości, tylko Komitet Porozumienie Prawicy, który skupia w swoich szeregach ludzi z PiS i nie tylko.

Swoją kandydaturę wycofał radny powiatowy Krzysztof Solecki. Postanowił on kandydować na radnego sejmiku województwa z ramienia Porozumienia Samorządowego. - W sejmiku brakuje reprezentanta powiatu włoszczowskiego i przez to mamy za mało przychodów z zewnątrz, bo nie ma się kto za nami wstawić. Włoszczowa jest poszkodowana. Chcę wykorzystać swoje ponad 20-letnie doświadczenie w samorządzie i pomóc naszemu powiatowi - podkreśla radny Solecki.

Prawda jest taka, że Krzysztof Solecki nie mógł startować na burmistrza Włoszczowy. Wymagane jest do tego złożenie w gminie listy kandydatów komitetu w co najmniej połowie okręgów wyborczych. A Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Włoszczowskiej, któremu Solecki szefuje, nie złożyło żadnej listy do gminy Włoszczowa. I to go wykluczyło z kandydowania o urząd burmistrza. Poza tym kandydowanie do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego nie przeszkadza w kandydowaniu na burmistrza Włoszczowy.
Stowarzyszenie Włoszczowa - Stop Podziałom też myślało o wystawieniu jednego z dwóch swoich kandydatów: radnego miejskiego Stanisława Wójcika, ewentualnie emerytowanego policjanta Jerzego Wiśniewskiego. W rzeczywistości kandydatem na burmistrza został prezes tej organizacji, znany przedsiębiorca Leszek Kotulski. Do walki o mandat burmistrza namawiano też usilnie szefa włoszczowskiej Solidarności Jacka Sienkiewicza, ale się nie zgodził.

Serwis wyborczy "Echa Dnia"

Serwis wyborczy "Echa Dnia"

Na portalu WWW.ECHODNIA.EU działa specjalny serwis wyborczy. Prezentujemy w nim wszystkich kandydatów do wszystkich szczebli samorządów! Znajdziecie tam Państwo wszystkie potrzebne podczas wyborów informacje, przeczytacie też o swoich kandydatach. Można prowadzić dyskusje na forum. Odbędzie się też debata o przyszłości Włoszczowy z udziałem wszystkich kandydatów.

KTO NA WÓJTA?

Bardzo ciekawie zapowiada się również rywalizacja o urząd wójta w pięciu gminach wiejskich. Wszyscy dotychczasowi włodarze gmin ubiegają się o reelekcję. Wszyscy będą mieli rywali, niektórzy dawnych znajomych, inni zupełnie nowych. O wójtostwo w największej i najbogatszej gminie w powiecie włoszczowskim - Krasocinie - ubiega się ponownie dwóch starych rywali: obecny włodarz Józef Siwek, który od 19 lat szefuje gminie oraz Ireneusz Gliściński, instruktor muzyki i organista kościelny.
Obaj nie należą do żadnej partii politycznej. Rewanż może być bardzo ciekawy, zwłaszcza że w 2006 roku Gliściński przegrał z Siwkiem niewielką różnicą 260 głosów. Ten wynik był wielkim zaskoczeniem dla wójta Siwka, pewnego swojej kolejnej wygranej. Duża część społeczeństwa gminy dała wówczas wyraźny sygnał, że chce zmian.

O piątą kadencję będzie się ubiegał wójt Kluczewska Kazimierz Nowak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który rządzi tam od 16 lat. I temu doświadczonemu samorządowcowi może poważnie zagrozić młody członek Prawa i Sprawiedliwości Rafał Pałka, który jest dyrektorem Biura Poselskiego Bartłomieja Dorywalskiego we Włoszczowie. Przed czterema laty nieznany w gminie Kluczewsko, 31-letni wówczas Rafał Pałka zdobył ponad 37 procent poparcia, a znany wszystkim Kazimierz Nowak otrzymał ponad 50 procent głosów. Taki wynik też był sporym zaskoczeniem.

W gminie Secemin jest w tym roku rekordowa liczba chętnych na wójta. Dotychczasowy bezpartyjny włodarz Józef Bujak cztery lata temu startował sam. Zdobył wówczas prawie 72 procent głosów poparcia. - Lepiej, żeby był ktoś inny, to byłoby jakieś porównanie - mówił w ubiegłym roku Bujak. I… "wykrakał" sobie, gdyż za niecały miesiąc będzie się musiał zmierzyć z trzema konkurentami. Pierwszym z nich jest doświadczony samorządowiec Sławomir Krzysztofik - członek Prawa i Sprawiedliwości. Drugi to nauczyciel Stanisław Gwiazda. O fotel wójta walczy też rolnik Krzysztof Marek. Dwaj ostatni panowie nie należą do żadnej partii politycznej.

Ciekawie będzie też na pewno w gminie Moskorzew. Najmłodszy z wójtów, Jarosław Klimek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej zmierzy się w tym roku nie z jednym, tylko z dwoma bezpartyjnymi rywalami. Jednym z nich jest podwładny wójta, sekretarz gminy Moskorzew Tadeusz Barczyński, a drugim - rolnik Andrzej Walasek.

Wydawało się, że najdłuższy stażem wójt gminy Radków Stanisław Herej - 22 lata kierowania gminą - będzie w tym roku również sam na giełdzie wyborczej. Jednak znalazł się przeciwnik. Jest nim strażnik miejski Artur Pawlusiński. Przypomnijmy, że w wyborach w 2006 roku Herej jako jedyny kandydat otrzymał od społeczeństwa mandat zaufania w postaci aż 86 procent głosów poparcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie