Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryby dobre na zdrowie! Trzeba je często jeść

/IB/
Doktor Katarzyna Krekora – Wollny, specjalista chorób wewnętrznych: - Ryby najlepiej łączyć z ziołami (koperkiem, estragonem, miętą, zieloną pietruszką, oregano, majerankiem, plasterkami cytryny) i grillować lub piec w folii bez dodatku tłuszczu.
Doktor Katarzyna Krekora – Wollny, specjalista chorób wewnętrznych: - Ryby najlepiej łączyć z ziołami (koperkiem, estragonem, miętą, zieloną pietruszką, oregano, majerankiem, plasterkami cytryny) i grillować lub piec w folii bez dodatku tłuszczu.
Doktor Katarzyna Krekora - Wollny, specjalista chorób wewnętrznych, ekspert programu "Zmień się na zdrowie" zachęca do jedzenia ryb. - Co najmniej raz w tygodniu warto zjeść danie rybne, żeby dłużej cieszyć się zdrowiem - mówi.

Ryby są źródłem dobrze przyswajalnego białka, bardzo rzadko powodują alergie (uczulają najczęściej owoce morza, głównie skorupiaki - krewetki, homary, małże). Gatunki morskie są źródłem dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega - 3, które poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego, zapobiegają miażdżycy i nadciśnieniu tętniczemu, chronią przed zawałem serca. - Najzdrowsze są ryby z zimnych mórz północnych, ponieważ zawierają najwięcej kwasów tłuszczowych omega - 3, na przykład łosoś, śledź, mintaj, dorsz, kergulena, morszczuk, halibut, ale polecam również kosmopolityczną makrelę, piklingi, solę. Z uwagi na większą zawartość tranu te ryby są nieco bardzie kaloryczne od gatunków występujących w morzach cieplejszych, ale to zdrowe kwasy tłuszczowe - mówi dr Katarzyna Krekora - Wollny.

Jeśli chodzi o ryby z mórz cieplejszych warte polecenia są tuńczyki i marliny, które mają chudsze mięso. - Najważniejsze, żebyśmy wybierali do konsumpcji świeże ryby, takie, które trafiają na stół bezpośrednio po odłowieniu - podkreśla lekarz. Z tego względu obecnie nad Bałtykiem najlepiej jeść śledzie, a nad jeziorami - sieje, sielawy, sandacze, leszcze, sumy, szczupaki, okonie. W przypadku tych gatunków mamy gwarancję, że są świeże i nie z hodowli. O miejscowe, dziko żyjące i odławiane w okolicy gatunki najlepiej pytać w gospodarstwach agroturystycznych. - Oczywiście ryby hodowlane takie jak pstrąg, troć i karp też są zdrowe, ale te, które żyją dziko mają bardziej wartościowe mięso. Nie polecam spożywania ryb z chowu klatkowego, hodowanych w ujściu rzek, gdzie zbierają się różne zanieczyszczenia. Do takich ryb należą np. panga i łosoś o bardzo mocno wybarwionym pomarańczowo mięsie.

Będąc nad Bałtykiem trudno nie spróbować świeżo wysmażonej flądry, ale tej ryby lekarze nie polecają małym dzieciom i kobietom w ciąży. - Flądra jest rybą spędzającą całe życie przy dnie morskim. Niestety, nasz Bałtyk jest bardzo brudny, na dnie zalega mnóstwo wraków statków, są odpady paliwa, metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze. Jeśli w mięsie ryby skumulują się te substancje, zjedzenie ich na pewno nie wyjdzie nam na zdrowie - mówi dr Krekora - Wollny.

Warte polecenia są również gatunki egzotyczne, takie jak płaszczka, ryba - miecz, płetwa rekina, okoń nilowy czy owoce morza - ośmiorniczki i nasz rodzimy węgorz odławiany w jeziorach, mimo że bardzo tłusty, zawiera ważne dla układu krążenia kwasy omega - 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie