MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierskie obchody 79. rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Uroczystość patriotyczna, upamiętniająca 79. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej odbyła się w Sandomierzu w wojskowej części Cmentarza Katedralnego .
Uroczystość patriotyczna, upamiętniająca 79. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej odbyła się w Sandomierzu w wojskowej części Cmentarza Katedralnego . UM Sandomierza
Uroczystość patriotyczna, upamiętniająca 79. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej odbyła się w Sandomierzu w wojskowej części Cmentarza Katedralnego.

O godzinie 17 przed symboliczną Mogiłą Katyńską oraz Wołyńską odmówiono modlitwę za Sybiraków i ofiary II Wojny Światowej. W obchodach uczestniczyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele środowisk kombatanckich, młodzież i mieszkańcy.

Były przemówienia okolicznościowe, delegacje złożą wiązanki kwiatów. Głos zabrał Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza. - 17 września dzień ten, obchodzony w całej Polsce jako Światowy Dzień Sybiraka, jest przypomnieniem tragicznej historii naszego kraju oraz okrutnych losów setek tysięcy Polaków wywiezionych w tym czasie na daleką Syberię i do Kazachstanu - powiedział Marek Bronkowski.

- Służy on przede wszystkim uczczeniu pamięci zesłańców, którym nie było dane powrócić z syberyjskiej katorgi, ale także przekazaniu prawdy historycznej przez tych, którzy szczęśliwie przeżyli i pragną dać świadectwo tamtych tragicznych wydarzeń. 17 września to po 1 września kolejna, tragiczna data kampanii wrześniowej 1939 roku. Ten dzień jest symbolem zdrady Rosji Radzieckiej. Ciosy zadane ze wschodu i zachodu były dla Polski wielkim wyzwaniem militarnym. Agresja Rosji, która w tajnym pakcie Ribbentrop

- Mołotow zaplanowała zbrojną napaść kilka dni po niemieckiej, była ostatecznym krokiem przesądzającym o klęsce Polski we wrześniu 1939 roku. Agresja Sowietów z 17 września 1939 roku jest przykładem wielkiej niegodziwości, próby wyniszczenia w narodzie tego, co stanowi o jego wartości. Aresztowania i wywózki za wschodnią granicę kwiatu inteligencji polskiej – oficerów, żołnierzy, policjantów, urzędników, ludzi nauki – osób które stanowiły o wielkości naszego narodu były niepowetowaną stratą. Wśród ofiar było wielu wybitnych ludzi z Sandomierszczyzny, wyróżniających się odwagą i walecznością. Dziś jesteśmy tutaj, by wspomnieć takie osoby i oddać hołd ich walce z liczebniejszym i dużo lepiej uzbrojonym wrogiem. Jednak, jak pokazują kolejne dziesięciolecia, aż do 1989 roku robiliśmy wszystko, by nasza polskość przetrwała i zatryumfowała. Czyniliśmy także wszystko, by odbudować wzajemne zaufanie do państw ościennych Polski.

Burmistrz Bronkowski podkreślił, że należy wspominać dziś tych, którzy stracili życie dla naszej Ojczyzny jak i innych państw europejskich. - Pamiętajmy, że bez tej ofiary nie byłoby takiej rzeczywistości jaką możemy cieszyć się dziś

- Nie byłoby wolnej, suwerennej Polski i Europy. Ta pamięć ma wielką wartość i nie dajmy jej zniszczyć - mówił Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza.

Druga część obchodów rocznicowych odbyła się w kościele pw. św. Józefa w Sandomierzu, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ofiar stalinowskiego terroru oraz wszystkich Rodaków, którzy przeżyli koszmar sowieckich łagrów i „syberyjskie piekło”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie