MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz ma budżet

Małgorzata PŁAZA
Za przyjęciem budżetu opowiedziało się 15 radnych.
Za przyjęciem budżetu opowiedziało się 15 radnych. Małgorzata Płaza
Pieniądze między innymi na dokończenie inwestycji realizowanych przy udziale unijnych funduszy oraz zagospodarowanie placu przy ulicy Żółkiewskiego-Lina

Sandomierscy radni przyjęli budżet. Tegoroczne dochody miasta zaplanowane zostały na poziomie 77,1 miliona złotych, zaś wydatki na 84,2 miliona złotych.
Plan dochodów jest o ponad 10 milionów mniejszy niż w ubiegłym roku. Spadek ten, jak wyjaśnił burmistrz Jerzy Borowski, wynika z mniejszych wpływów z funduszy unijnych do budżetu miasta. Będzie to w tym roku kwota 4 milionów złotych.
- Budżet został podzielony rozsądnie. Proszę o rozpatrzenie go pro publico bono, bez emocji, z myślą o potrzebach mieszkańców - apelował do radnych Jerzy Borowski.

INWESTYCJE NIE TYLKO UNIJNE

Na inwestycje miasto planuje wydać 13,5 miliona (to 16,5 procent ogółu wydatków). Będą wśród nich zadania realizowane z funduszy unijnych. Kwota 2,3 miliona złotych przeznaczona jest na dokończenie zagospodarowania bulwaru nadwiślańskiego, zaś 1,3 miliona na budowę trasy znad Wisły do parku Piszczele. Ponadto Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w imieniu miasta będzie realizować inwestycję związaną z zabezpieczeniem staromiejskiej skarpy przed osiadaniem i usuwaniem.

1,2 miliona złotych miasto wyda na remonty ulic, a 120 tysięcy na budowę kanalizacji w lewobrzeżnej części Sandomierza. Ponad 2 miliony złotych przewidziano na zagospodarowanie placu osiedlowego przy ulicy Żółkiewskiego-Lina. W budżecie są pieniądze na budowę bloku socjalnego przy ulicy Trześniowskiej - 620 tysięcy złotych, na nadbudowę poddasza na blokach przy Lubelskiej - 550 tysięcy oraz na oświetlenie boiska przy Szkole Podstawowej numer 2 i II Liceum Ogólnokształcącym - 120 tysięcy.

BĘDĄ DODATKOWE PIENIĄDZE

Burmistrz poinformował, że budżet już wkrótce ulegnie zmianie, dochody wzrosną o 34,3 miliona złotych. Będą to pieniądze na usuwanie skutków powodzi, przyznane w ramach rządowego programu "3x200 milionów złotych". Za te fundusze wyremontowanych zostanie 14 ulic, wybudowana zostanie droga łącząca hutę z nową obwodnicą - "Lwowską bis", powstaną także nowe mieszkanie socjalne.

- Gdy zadania te zostaną wprowadzone do budżetu, wydatki na inwestycje wyniosą ponad 47 milionów złotych, a udział inwestycji w ogóle wydatków aż 56 procent - mówił Jerzy Borowski.
Burmistrz podkreślił dwukrotnie, że gdyby Rada Miasta zdecydowała się podnieść podatki przynajmniej o poziom inflacji, miasto zyskałoby dodatkowe wpływy - co najmniej 1,5 miliona złotych.
- Są to straty nie do odrobienia. Postawa zachowawcza i chowanie głowy w piasek czyni straty nieodwracalne - stwierdził Jerzy Borowski.

OPOZYCJA KRYTYKUJE

Wśród zadań zgłoszonych przez radnych i mieszkańców, a nieuwzględnionych w budżecie znalazły się między innymi: budowa boiska przy Collegium Gostomianum, zagospodarowanie placu 3 Maja, opracowanie koncepcji budowy nowego dworca autobusowego oraz budowa hospicjum.
- W ciągu ostatnich pięciu lat utrzymanie Urzędu Miasta wzrosło o ponad 50 procent. Natomiast poziom inwestycji w tym roku jest najniższy od pięciu lat - mówił Wojciech Czerwiec, przewodniczący opozycyjnego klubu Kocham Sandomierz.

Radny podkreślił, że większość inwestycji ujętych w budżecie to kontynuacja trwających już zadań. Brakuje nowych przedsięwzięć i takich, które przynosiłyby dochody miastu. - Turystyka także nie przynosi oczekiwanych zysków - zauważył radny Czerwiec.
Maciej Skorupa, również z klubu Kocham Sandomierz zwrócił uwagę na brak pieniędzy na budowę nowej siedziby dla Przedszkola numer 6. - Jest to zaskakujące w kontekście sumy, jaką przeznacza się na plac przy ulicy Żółkiewskiego-Lina - zaznaczył Maciej Skorupa.

Mirosław Czaja, radny Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że w budżecie nie ma pieniędzy na zagospodarowanie placu 3 Maja oraz na unowocześnienie systemu miejskiego monitoringu. - Dotychczasowy monitoring jest przestarzały. Bezpieczeństwo mieszkańców winno mieć priorytetowe znaczenie - powiedział radny.
Za przyjęciem budżetu głosowało 15 radnych, pięć osób z opozycji wstrzymało się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie