MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2024. Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy w Opatowie. Mówił o programie, spotkał się z rolnikami

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Przy Bramie Warszawskiej w sobotę 25 maja wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna z Nowej Lewicy zaprezentował swój program
Przy Bramie Warszawskiej w sobotę 25 maja wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna z Nowej Lewicy zaprezentował swój program Sandra Krakowiak
W Opatowie przy Bramie Warszawskiej w sobotę, 25 maja wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna z Nowej Lewicy zaprezentował swój program przed wyborami do Europarlamentu.

Wiceminister Andrzej Szejna w Opatowie

Najważniejsze to wsparcie każdej grupy wiekowej poprzez dopasowane programy społeczne. Jak mówił wiceminister Andrzej Szejna są dwa ważne punkty programowe, na które warto zwrócić uwagę: europejski program budowania mieszkań oraz europejski program senioralny.

- Chcemy użyć środków unijnych i po to idziemy do Parlamentu Europejskiego, który zmienił budżet tak, byśmy mogli budownictwo mieszkaniowe realizować z funduszy unijnych – mówi Andrzej Szejna. Mają to być mieszkania z tanim czynszem ale o odpowiednim standardzie. Polityk zwraca także uwagę na politykę senioralną, bo jak mówi jest to rodzaj naszego zobowiązania wobec seniorów. Wiceminister zaznaczył również, że Nowa Lewica w swoim programie zadbała również o młodzież. - Chcemy rozwijać program budowy i remontów akademików w całej Polsce i chcemy także wsparcia dla małych i średnich ośrodków akademickich – dodał.

Zobacz zdjęcia z wizyty wiceministra Andrzeja Szejny w Opatowie

Kolejnym ważnym punktem programowym jest bezpieczeństwo. - Chcemy w Unii Europejskiej budować program budownictwa i współpracy w ramach obrony cywilnej. Nie chcę nikogo straszyć ale mówię o bunkrach, o schronach gdyby doszło do takiej sytuacji jak w Ukrainie a druga sprawa to współpraca z przemysłem zbrojeniowym całej Europy oraz siłami obronnymi. Oczywiście jesteśmy w NATO, jesteśmy z tego dumni i wiemy, że jest to nasz gwarant bezpieczeństwa ale Unia również powinna budować swoją odporność zbrojną i energetyczną na różne sytuacje. Musimy także inwestować w energetykę odnawialną, nuklearną – powiedział Andrzej Szejna. Wiceminister zapewnił, że program jest Nowej Lewicy jest stworzony dla dużych i małych miast. - Po to idę do Parlamentu Europejskiego, żeby te postulaty realizować – deklarował w Opatowie polityk.

W Opatowie miał możliwość rozmawiać ze strajkującymi rolnikami.

- Problemami rolnictwa w wielu krajach UE są monopole pośredników w handlu żywnością, gorsze warunki dla mniejszych, rodzinnych gospodarstw i niesprawiedliwy handel. Rolnik otrzymuje nieproporcjonalnie małą część kwoty płaconej przez konsumenta. To te systemowe problemy muszą zostać rozwiązane w pierwszej kolejności by wyjść naprzeciw problemowi nieopłacalności produkcji i bankructw rolników. – mówi A. Szejna.

Jednym z rozwiązań, które proponuje Lewica jest systemowe wsparcie dla spółdzielczości wytwórców. Drugim jest skrócenie do 30 dni terminów płatności, jakie rolnicy otrzymują od wielkich sieci handlowych i pośredników. Lewica opowiada się za wzmocnieniem pozycji rolników i przetwórców w negocjacjach cenowych w łańcuchu produkcji i dystrybucji. - Będziemy przeciwdziałać nieuczciwym praktykom w handlu wprowadzimy równowagę w negocjacjach cenowych. – dodał Szejna.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed Bramą Warszawską w Opatowie mówił również o konieczności uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej z perspektywy rolnika.

- Za rządów Lewicy wnioski składane przez rolników były proste a przekazywane wsparcie skutecznie zmieniało polskie gospodarstwa rolne. Zreformujmy Wspólną Politykę Rolną, by promowała odpowiedzialne gospodarowanie, a nie zachęcała do praktyk degradujących środowisko. Oznacza to wsparcie finansowe usług korzystnych dla ekosystemu i bezpieczeństwa. –powiedział wiceminister Szejna.

Andrzej Szejna jest jedynką na liście Nowej Lewicy z okręgu małopolsko–świętokrzyskiego, w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W wyborach, które odbędą się 9 czerwca, Polacy wybiorą 53 europosłów.

Zobacz zdjęcia z wizyty wiceministra Andrzeja Szejny w Opatowie

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie