MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżka o śmieciach do nauki i zabawy w Kielcach

ATA
Pierwsza w Polsce mobilna edukacyjna ścieżka ekologiczna usadowiła się w Kielcach na placu Artystów na cały wrzesień. Dorośli i dzieci mogą dowiedzieć się z niej wiele ciekawych rzeczy o selektywnej zbiórce odpadów i ich wykorzystaniu.

- Mamy dwie stałe ścieżki ekologiczne w Krakowie i Gorzowie, które cieszą się wielkim zainteresowaniem mieszkańców, stąd pomysł na urządzenie mobilnej wersji. Będziemy z nią jeździć po miastach, w których odbieramy odpady. Jej prezentację zaczynamy od Kielc – mówi Bartosz Lewicki, rzecznik prasowy Eneris Ochrona Środowiska.

Ścieżka składa się z 9 tablic, dwustronnych. - Na jednej stronie znajdują się informacje dotyczące segregowania śmieci, odzyskiwania odpadów i przetwarzania a na drugiej są zadania do rozwiązania przez dzieci – mówi Magdalena Sułek- Domańska z firmy Eneris.
Z tablic można się dowiedzieć, co można zrobić z odpadów, ile plastikowych butelek potrzeba na wyprodukowanie jednej bluzki, gdzie pozbyć się zużytej świetlówki, czy jak rozległy teren może skazić jedna bateria typu paluszek.

W sobotę, w godzinach 11-17 ścieżce edukacyjnej będzie towarzyszył festyn rodzinny. Dzieci za udział w ekologicznej zabawie i konkursach otrzymają praktyczne gadżety związane z ekologią, które przydadzą się w szkole.

- Chcemy pokazać dzieciom i dorosłym, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, negatywny i pozytywny, choćby tym, w jaki sposób postępuje z odpadami. Musimy je segregować, jak najwięcej odzyskiwać do ponownego wykorzystania a to, co zostanie przetwarzać na energię i ciepło. Na tablicach edukacyjnych ciekawie pokazujemy wszystkie te działania – dodaje Magdalena – Sułek – Domańska.

Mieszkańcy Kielc z roku na rok wrzucają do pojemników więcej posegregowanych śmieci. W 2014 roku stanowiły one 13 procent wszystkich odpadów, a w ubiegłym 17 procent. – Jest to duży wzrost biorąc pod uwagę, że wzrasta także ilość śmieci odbieranych od mieszkańców – mówi Adam Rogaliński z Wydziału Zarządzania Usługami Komunalnymi w kieleckim ratuszu. - Te dane lokują Kielce w czołówce miast najlepiej segregujących odpady. Naszym celem jest uzyskanie 50 procent w 2020 roku. Jest to realne pod warunkiem, że ustawodawca nie będzie zmieniał przepisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie