Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędziwy dąb Bartek z Zagnańska będzie miał potomków. Leśnicy pobrali materiał genetyczny. Zobaczcie zdjęcia i film

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wideo
od 16 lat
Nasza duma - 700-letni dąb Bartek z Zagnańska wkrótce doczeka się potomków - leśnicy pobrali materiał genetyczny, który pozwoli na sklonowanie drzewa.

Ponieważ Bartek rodzi niewiele żołędzi naukowcy postanowili w inny sposób zadbać o jego rozmnażanie. Po raz pierwszy w 2017 roku zdecydowali się pobrać fragmenty jego pędów by wyhodować z nich sadzonki. W ten sposób uzyskano400 dorodnych kopi Bartka.

-Wiele z nich zostało posadzonych przez różne instytucje i organizacje w całym kraju w ramach upamiętnienia jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - mówi rzecznik Nadleśnictwa Zagnańsk Paweł Kowalczyk.

W tym roku akcję powtórzono. W ubiegłym tygodniu leśnicy – arboryści z Arboretum Leśnego imienia profesora Stefana Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców w asyście leśników z Nadleśnictwa Zagnańsk pobrali zrzezy - jednoroczne pędy do szczepienia na specjalnych podkładkach, czyli sadzonkach innych dębów. Dzięki temu nowe Bartusie będą tożsame genetycznie z naszym okazałym 700-letnim pomnikiem przyrody. Po szczepieniu w arboretum 300 sadzonek trafi do szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Daleszyce, gdzie będą miały zapewnione najlepsze warunki do wzrostu.

Jaki będzie ich dalszy los? - Rozdysponujemy je przeznaczając na szczególne okazje i miejsca - dodaje Kowalczyk. - Doskonałą okolicznością do posadzenia potomków dębu Bartka będzie 100-lecie Lasów Państwowych przypadające w 2024 roku, czy jubileusz 160-lecia powstania styczniowego – w 2023 roku. Do sadzonek, tak jak poprzednio dołączany będzie okolicznościowy certyfikat potwierdzający ich pochodzenie.

Dąb Bartek - warto wiedzieć

Zrazy, czyli 20-30 cm długości fragmenty jednorocznych pędów o obwodzie ołówka z dobrze ukształtowanymi pączkami pobiera się w okresie zimowego spoczynku drzewa, jeszcze przed ruszeniem wiosennych soków. Następnie, w wyniku szczepienia na podkładce, czyli przygotowanym wcześniej, zredukowanym na wysokość drzewku dębowym innego pochodzenia powstaną identyczne genetycznie osobniki jak dąb Bartek. Jest to jeden ze sposobów zachowania zasobów genetycznych tego wyjątkowego drzewa.

Dąb Bartek z racji sędziwego wieku obradza rzadko lub wcale, trudno więc jest wyhodować sadzonki z żołędzi, ostatni raz udało się to w 2018 roku uzyskując ze 100 żołędzi jedynie 19 sadzonek. Cały czas leśnicy czekają też na Bartusie z in vitro – choć akurat tu dąb Bartek jest oporny i jak twierdzi prowadzący badania doktor habilitowany Paweł Chmielarz z Instytut Dendrologii Państwowej Akademii Nauk w Kórniku jest to cecha raczej osobnicza niż kwestia sędziwego wieku…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie