Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sekrety chleba własnej roboty [PRZEPIS]

Izabela Mortas
 Karolina i Patryk Zawieruchowie, właściciele Swoyskie z Domowej Spiżarni w Kielcach prezentują kosze do wyrastania chleba i naturalne gotowe mieszanki do przygotowania pieczywa.
Karolina i Patryk Zawieruchowie, właściciele Swoyskie z Domowej Spiżarni w Kielcach prezentują kosze do wyrastania chleba i naturalne gotowe mieszanki do przygotowania pieczywa. Dawid Łukasik
Pieczywo dostarczane w marketach pozostawia coraz więcej do życzenia. Naszpikowane ulepszaczami, konserwantami z pewnością nie jest najlepsza pożywką dla naszych organizmów. Chleb przygotowany w domu to zupełnie inna jakość - przyrządzony ze znanych nam produktów, bez zbędnej chemii z pewnością i dłużej nam posłuży, i będzie bardziej smakował.

Przygotowanie domowego pieczywa nie należy do trudnych i skomplikowanych umiejętności. Zanim się jednak zabierzemy do jego wyrabiania, dobrze, abyśmy wyposażyli się w kilka niezbędnych składników i naczyń. Najpierw wybierzmy mąkę. Tymi najzdrowszymi i najbardziej polecanymi są mąka żytnia lub pszenna razowa. Zawierają one więcej wartościowych elementów niż mąka oczyszczona, ponadto są cennym źródłem błonnika, dobrze wpływającego na nasz metabolizm. Jeśli już zakupimy mąkę, zaopatrzmy się w kosze do wyrastania chleba i formy do pieczenia. - Zarówno jedne, jak i drugie sprzedajemy w przeróżnych formach: okrągłej, podłużnej, trójkątnej, mniejszej bądź większej. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia Karolina Zawierucha, właścicielka sklepu Swoyskie z Domowej Spiżarni w Kielcach, gdzie można kupić wszystko do domowego przetwórstwa.

Gdy już skompletujemy niezbędne wyposażenie, przechodzimy do przygotowania zakwasu. Potrzebujemy kilku dni, by wyrósł - dokładny przepis zamieszczamy w ramce obok. Jeśli nie mamy czasu lub zwyczajnie chcemy przyspieszyć ten proces, możemy skorzystać z gotowych mieszanek do przygotowania chleba. - Nasze mieszanki przygotowywane są na bieżąco przez zaufanego młynarza, dlatego nie zawierają konserwantów, ani żadnych ulepszaczy. Mają w sobie już wysuszony zakwas, dlatego znacznie skracają czas przygotowywania pieczywa.Wystarczy dodać do nich wodę i drożdże. Oczywiście potrzebujemy trochę czasu na wyrośniecie ciasta, ale samej naszej fizycznej pracy potrzeba dosłownie 20 minut - wyjaśnia Karolina Zawierucha.

Do mieszanki najpierw należy dodać wodę i drożdże i wszystko wyrobić przez 10 minut. Później pozostawiamy do wyrośnięcia na 30 minut. Następnie przekładamy go do kosza rozrostowego bądź formy do pieczenia, by rósł godzinę w temperaturze troszkę wyższej niż pokojowa. - Osobiście zakrywam go kocem, by uzyskać odpowiednie ciepło - podpowiada pani Karolina. Gdy chleb wyrośnie, wkładamy go w formie do rozgrzanego do 220 stopni piekarnika bez termoobiegu. Chleb powinien piec się około 45 minut, ale należy pamiętać, by po pół godzinie zmniejszyć temperaturę do 180-190 stopni.

Tak przygotowany chleb z pewnością posłuży nam przez tydzień, jeśli będziemy go właściwie przechowywać. Najlepiej otulić go bawełnianą ściereczką lub włożyć do chlebaka, gdzie nie będzie dochodzić wilgoć.
Oczywiście pamiętajmy, że chleb możemy wzbogacać różnymi ziarnami i ziołami - pestkami dyni, słonecznika, ziołami prowansalskimi. - Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia i nasze upodobania smakowe. Osobiście polecam wypróbować czarnuszkę, która choć mało popularna, świetnie wzbogaca smak chleba. W sklepie na pewno nie znajdziemy pieczywa z tak oryginalnym dodatkiem - mówi Karolina Zawierucha.

Przepis na domowy chleb

Składniki:

  • Zaczyn - 6 dkg zakwasu, 10 dkg mąki, 100 ml wody
  • iasto właściwe - cały zaczyn, 300 ml wody, 30 dkg mąki, łyżeczka cukru, garść ulubionych nasion (dynia, słonecznik, sezam, czarnuszka), sól do smaku.

Przygotowanie:
Wszystkie składniki na zaczyn wyrabiamy w misce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na noc w ciepłe miejsce. Ciasto właściwe przygotowujemy, wyrabiając wszystkie składniki. Ciasto umieszczamy w foremkach, odstawiamy na kilka godzin, aż ciasto zwiększy swoją objętość. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 220 stopni. Wstawiamy foremki i pieczemy około 15 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy kolejne pół godziny, aż chleb nabierze złotego koloru. Smacznego!

Zakwas na domowy chleb - krok po kroku

  • Dzień 1: potrzebujesz: 100g mąki żytniej razowej typ 2000, 100ml przegotowanej letniej wody, słoik; W dużym słoiku wymieszaj składniki. Zakryj go tylko folią spożywczą i zrób w niej dziurki. Umieść na lodówce lub w piekarniku z włączoną lampką.
  • Dzień 2: potrzebujesz: 100g mąki żytniej razowej typ 2000, 100ml letniej przegotowanej wody; Do powstałego zakwasu dodaj składniki.Wymieszaj, przykryj słoik i ponownie odstaw w odpowiednie miejsce
  • Dzień 3: potrzebujesz: 100g mąki razowej typ 2000, 60ml letniej przegotowanej wody. Dodaj składniki i odstaw tym razem w chłodniejsze miejsce.
  • Dzień 4: potrzebujesz: 100g mąki żytniej razowej typ 2000, 60ml letniej przegotowanej wody; To już ostatni dzień dokarmiania. Należy dodać już poraz ostatni powyższe składniki.
  • Dzień 5: Zakwas jest gotowy. Około godziny 12, powinien być pełny słoik gotowego już zakwasu. Taki słoik starczy na około dwa bochenki chleba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie