MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seks bardziej bezpieczny

Izabela Bednarz
Prezerwatywy są najłatwiej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym.
Prezerwatywy są najłatwiej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym. Ł. Zarzycki
Czy pomimo stosowania prezerwatyw można zajść w ciążę? W jaki sposób można zwiększyć ich skuteczność?

Czy zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Prezerwatywy są jednym z najstarszych środków antykoncepcji mechanicznej, jaki wymyśliła ludzkość. Stosowano je już ponad 2 tysiące lat temu wykorzystując płukane jelita baranie.

Zawodne, ale chronią

Niestety, badania potwierdzają, że jest możliwe zajście w ciążę mimo stosowania prezerwatyw. Wskaźnik Pearla (rodzaj współczynnika zawodności danej metody antykoncepcyjnej) w odniesieniu do prezerwatyw waha się od 2 do 15. Wśród starszych, bardziej doświadczonych par wskaźnik Pearla kształtuje się w granicach dwóch na sto kobiet w ciągu roku. W grupach młodszych wynosi on w granicach piętnaście na sto kobiet w ciągu roku. Można więc określić średnio wskaźnik Pearla 10 kobiet na 100 wśród tych, które nie ukończyły 25 lat. Oznacza to, że jeśli 100 kobiet przez rok stosuje prezerwatywy, dziesięć z nich zajdzie w tym okresie w ciążę.

- Jeśli mamy do wyboru prezerwatywy lub antykoncepcję hormonalną czy wkładki domaciczne, to oczywiście bardziej skuteczne będą te ostatnie środki. Ale na pewno prezerwatywy są lepsze niż nic - mówi dr Grzegorz Świercz ginekolog-położnik. - Dramatycznie niski odsetek Polaków korzysta ze środków antykoncepcyjnych. A prezerwatywy dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takim jak AIDS, HCV, HBV, kiła i rzeżączka. W Polsce nadal ludzie zakażają się kiłą i rzeżączką, tylko, że te choroby są później rozpoznawane, bo powszechnie nadużywamy antybiotyków. Nie doceniamy również zagrożenia AIDS, tymczasem wyniki badań epidemiologicznych są alarmujące: coraz częściej Polacy zakażają się wirusem HIV w kontaktach heteroseksualnych, podczas przygodnego seksu, bez zabezpieczenia. Nadal tematem tabu jest seksualna przeszłość partnera, ludzie, którzy wchodzą w nowy związek, nie chcą go zaczynać od zrobienia testu HIV/AIDS. Dlatego z wielu względów bezpieczniej jest używać prezerwatyw.

Najczęstsze błędy

Prezerwatywy bywają zawodne najczęściej z następujących powodów:

- zbyt późne założenie prezerwatywy (kiedy już doszło do bezpośredniego kontaktu)

- w pośpiechu może zostać uszkodzona paznokciem, a przedziurawienie nie zawsze jest zauważalne

- zbyt szybkie rozpoczęcie stosunku, kiedy kobieta nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana i tarcie może spowodować pęknięcie gumy

- krem, mający pomóc partnerowi, jest niewłaściwie dobrany i niszczy prezerwatywę

- mężczyzna może zapomnieć ścisnąć końcówkę prezerwatywy w trakcie zakładania, nasienie mogło więc wyciec przy podstawie na zewnątrz

- niekiedy dochodzi do ześlizgnięcia się prezerwatywy w trakcie stosunku lub bezpośrednio po jego zakończeniu

- już po zdjęciu prezerwatywy na członku może pozostać nieco spermy i dochodzi do ponownego zbliżenia, przed założeniem kolejnej.
Dodatkowe zabezpieczenia

Często zaleca się stosowanie równocześnie z prezerwatywą środka plemnikobójczego. - Zastosowanie środka plemnikobójczego spełnia rolę dodatkowego zabezpieczenia, jeśli prezerwatywa pęknie lub się zsunie. Jeżeli zastosujemy jednocześnie prezerwatywę i jakiś dopochwowy środek plemnikobójczy, skuteczność takiej kombinacji będzie bardzo wysoka - mówi dr Grzegorz Świercz.

Produkowane są również prezerwatywy nasączone środkiem plemnikobójczym, którego można użyć także oddzielnie, w formie krążka lub kremu wprowadzonego do pochwy.

Eksperymenty niewskazane

Nie należy natomiast stosować środków zwilżających na bazie oleju, ponieważ mogą one zniszczyć prezerwatywę w ciągu 15 minut. Dlatego nie poleca się stosowania prezerwatyw razem z:
- oliwką dla dzieci
- wazeliną
- masłem, każdym rodzajem oleju
- emulsjami do ciała
- emulsjami do opalania
- kremami do twarzy

Bezpiecznie można natomiast stosować prezerwatywy z:
- żelami zwilżającymi
- kremami i krążkami plemnikobójczymi
- gliceryną

Na trwałość prezerwatyw ma istotny wpływ sposób ich przechowywania. Najlepiej przechowywać je w chłodnym, suchym miejscu, bez dostępu światła słonecznego. Ciepło, wilgoć i ostre światło niszczą gumę. Ważne! Należy sprawdzić datę przydatności: w umiarkowanym klimacie prezerwatywy można przechowywać przez około 5 lat, ale w tropikach tylko 3 lata. Należy stosować prezerwatywy opatrzone certyfikatem Ministerstwa Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie