Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie z Trójcy-Zawichostu Najcenniejszym Skarbem 2021 (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Badania archeologiczne 2021.
Badania archeologiczne 2021. Stowarzyszenie „Wspólne Dziedzictwo”, Nadwiślańska Grupa Poszukiwawcza „Szansa”, UMiG Zawichost
Sensacyjne odkrycie wczesnośredniowiecznego, piastowskiego skarbu na terenie Trójcy-Zawichostu zwyciężyło w plebiscycie Archeologiczne Sensacje 2021 roku w kategorii Najcenniejszy Skarb 2021, który był organizowany przez kwartalnik „Archeologia Żywa”, miesięcznik „Odkrywca” oraz portal „Zwiadowca Historii”.

Odkrycia historycznych zabytków dokonała Nadwiślańska Grupa Poszukiwawcza Stowarzyszenia „Szansa” z Annopola i Stowarzyszenie „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa. W trakcie tych poszukiwań, prowadzonych pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Sandomierzu, grupy dokonały unikatowych na skalę ogólnopolską znalezisk, między innymi blisko 2000 monet piastowskich z II połowy XII wieku, około 200 denarów wczesnośredniowiecznych, żelaznych odważników powlekanych brązem z XI wieku, pieczęć ołowianą księcia Bolesława, najprawdopodobniej Bolesława Krzywoustego, bądź Bolesława Kędzierzawego, militariów z okresu X-XIII wieku, elementów strojów czy ozdób wczesnośredniowiecznych, zabytków z okresu cesarstwa rzymskiego . W październiku 2021 roku, podczas badań prowadzonych przez doktora habilitowanego Marka Florka z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie wraz z poszukiwaczami wspomnianych grup natrafiono na kolejny skarb srebrnych monet i biżuterii datowanej na X-XI wiek. Badania na terenie Trójcy są nadal kontynuowane.

Poszukiwawczy sukces prawdopodobnie pozwolił odkryć „białe plamy historii’ zawichojskiego, średniowiecznego grodu, jak na przykład dokonanie lokalizacji wczesnośredniowiecznego emporium handlowego, nadwiślańskiej przeprawy, czy też wielce prawdopodobnego, umiejscowienia legendarnej Bitwy pod Zawichostem. Do tej pory archeolodzy i historycy nie mieli wiedzy na ten temat. Snuto jedynie hipotezy. Dotychczasowe odkrycia wskazują, że Trójca, położona na skrzyżowaniu szlaków handlowych łączących Ruś z Europą Zachodnią i Bałtyk z wybrzeżem Adriatyku, była wczesnośredniowiecznym emporium handlowym, ważnym miejscem dla kształtującej się państwowości polskiej Przyszłe badania na terenie może pozwolą ustalić: związek legendarnej Bitwy Zawichojskiej z terenem Trójcy? Co kryje jeszcze w sobie ziemia zawichojska? Jakie odkryje nieznane dotąd karty historii?

Źródło: UMiG Zawichost

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie