Skąd dodatkowa kasa na urlop?

Anna Niedzielska [email protected]
Udostępnij:
Przed wyjazdem liczy się każdy grosz w domowym budżecie. Dlatego warto wiedzieć jakie wynagrodzenie będzie nam przysługiwało za czas urlopu i czy w firmie są wypłacane dodatkowe dofinansowania wypoczynku.

Każdy pracownik, który ma stałą pensję, podczas wykorzystywania urlopu wypoczynkowego może liczyć na normalne wynagrodzenie - urlop wypoczynkowy jest pełnopłatny. Z kolei pracownicy, którzy nie mają stałej wysokości pensji - z powodu nadgodzin, premii czy dyżurów - powinni mieć wyliczone wynagrodzenie ze średniej z ostatnich kilku miesięcy. Brane pod uwagę są zarobki z ostatnich co najmniej trzech miesięcy, ale okresu nie dłuższego niż rok. Dokładne wyliczenia zależą od wewnętrznych regulaminów firmy.

Wczasy pod gruszą
W firmach, w których naliczany jest fundusz socjalny, pracownicy mogą liczyć na dofinansowanie nazywane potocznie "wczasami pod gruszą". Oznacza to, że dostaną pieniądze jeśli ich urlop trwa co najmniej dwa tygodnie i napiszą odpowiedni wniosek.

Kwoty, sposób i procedury wypłacania dofinansowania są zatwierdzone w regulaminie funduszu socjalnego, a każda firma ma swój indywidualny regulamin. Zgodnie z przepisami fundusz powinien być naliczany w każdej firmie, która na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia pracowników na co najmniej 20 pełnych etatach. W mniejszych firmach nie musi go być.

Przepisy określają także, że o wypłacie z funduszu socjalnego decyduje sytuacja materialna, życiowa i rodzinna pracownika. Większe dofinansowania dostaną więc osoby samotnie wychowujące dziecko czy mające bardzo niskie dochody. Komisja socjalna może także podjąć decyzję, że z funduszu socjalnego nie są wypłacane "wczasy pod gruszą" jeśli wszystkie składki są przeznaczane na przykład na talony świąteczne czy zapomogi dla pracowników.
Świadczenie urlopowe
W firmach gdzie nie ma funduszu socjalnego - zatrudniających mniej niż 20 osób - pracownicy mogą liczyć na świadczenie urlopowe. Prawodawstwo dopuszcza jednak, że pracodawca w styczniu informuje o nie wypłacaniu świadczenia urlopowego i wówczas jest zwolniony z tego obowiązku.

Pracownik zatrudniony jednocześnie u dwóch lub więcej pracodawców - może otrzymać takie świadczenie od każdego z nich. Dwa świadczenia w ciągu roku może zainkasować osoba, która zmieniła pracodawcę. Świadczenie należy się z mocy prawa, nie wolno uzależniać jego wypłaty od stażu pracy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy czy pełnionej funkcji.

Świadczenie to nie zależy też od socjalnej sytuacji pracownika. W tym roku wynosi ono odpowiednio: dla pełnego etatu - 1000,04 zł, a dla połowy etatu - 750,03 zł. Pracownik powinien otrzymać świadczenie nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie