Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarżysko to zdaniem księdza "szacowne zbiegowisko". Bzin bronił się przed miejskością, błoto na ulicach. Ciekawa debata historyków

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Czwórka skarżyskich historyków - regionalistów po raz kolejny wzbogaciła naszą wiedzę o dziejach Skarżyska - Kamiennej. Debata o tym, jak zostało ono miastem odbyła się w ramach projektu 95 - Fest, z okazji 95 - lecia nadania osadzie Kamienna praw miejskich.

W piątek w Skarżysku odbyła się kolejna debata historyczna, zorganizowana w ramach programu 95 Fest z okazji 95 rocznicy nadania osadzie Kamienna praw miejskich przez Skarżyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich. Tym razem czwórka znanych, skarżyskich historyków; Tadeusz Wojewoda, Krzysztof Zemeła, Marcin Medyński oraz Piotr Kardyś dyskutowali o dzisiejszym Skarżysku jako miastu. Dlaczego to ono się rozwinęło, skoro wcześniej miastami były nieodległe Wąchock, Szydłowiec czy Bodzentyn, a Suchedniów rozwijał się przemysłowo? Zdaniem historyków był to efekt decyzji bankiera Jana Blocha. Nieświadomej.

Jak na dzikim zachodzie

Bloch, inwestując w budowę Kolei Iwangrodzko - Dąbrowskiej (z Dęblina do Dąbrowy Górniczej) postanowił, że węzeł kolejowy będzie właśnie na terenie Kamiennej. Dlaczego? Bo tu ziemia była najtańsza. Budowa drogi żelaznej spowodowała szybki rozwój osady - wyjaśniał Marcin Medyński. W dawnym Skarżysku, które miało status wsi, żadne przepisy urbanistyczne nie obowiązywały. Ale miejska zabudowa się tworzyła. Przy czym każdy budował, jak chciał, ulice tonęły w błocie. Jedni szybko się dorabiali, inni tracili. Dziki zachód!

Chcemy być miastem, czy nie?

Kamienna na początku XX wieku była większa, oraz bardziej rozwinięta i uprzemysłowiona niż większość okolicznych miejscowości, które miały prawa miejskie. Grupa mieszkańców postanowiła, że prawa miejskie jej się należą. I w 1918 roku przeprowadzono wybory. Co ciekawe, prawo wyborcze, czynne i bierne przyznano kobietom, jeszcze zanim zrobiło to państwo Polskie. Rząd wybory unieważnił, a prawa miejskie Kamienna dostała dopiero pięć lat później. Historycy podkreślali, że duża część mieszkańców dzisiejszego Skarżyska wcale nie chciała mieszkać w mieście. Włączeniu do niego opierał się choćby Rejów. A wieś Milica, dziś dzielnica stolicy powiatu, broniła się przed „miejskością” do lat 50 - tych! Chodziło głównie o wysokość podatków.

Szacowne zbiegowisko

Eksperci podczas debaty byli zgodni - miasto wciąż buduje swoje elity i tożsamość. Skarżysko - Kamienną budowali niemal bez wyjątku przyjezdni inteligenci. Czasem nawet obcokrajowcy. Elitę w większości wymordowali Niemcy w 1940 roku, po wojnie pozostali uciekali przed komunistycznymi prześladowaniami. Ksiądz Krysiński w parafialnej kronice mieszkańców Skarżyska określił jako „Szacowne Zbiegowisko”. Zdaniem historyków miał rację.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WOLNA WIGILIA I WIELKI PIĄTEK

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie