MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sołtys Zajeziorza Andrzej Skrzypczyński o wyróżnieniu

Klaudia Tajs
Andrzej Skrzypczyński w Zajeziorzu jako sołtys gospodaruje od 16 lat.
Andrzej Skrzypczyński w Zajeziorzu jako sołtys gospodaruje od 16 lat. Klaudia Tajs
Sołtys Zajeziorza, w gminie Samborzec Andrzej Skrzypczyński, jako jedyny sołtys z gminy otrzymał nominację do tegorocznej edycji konkursu na Sołtysa Roku Województwa Świętokrzyskiego w Wąchocku.

Jego praca na rzecz lokalnej społeczności została doceniona przez organizatorów konkursu, bo sołtys wrócił z Wąchocka z wyróżnieniem, pucharem i dyplomem uznania. W Wąchocku sołtysowi towarzyszył między innymi wójt Samborca Witold Surowiec. Wyróżniony sołtys poczuł się zobowiązany względem tych, którzy nominowali go do konkursu, dlatego na ostatniej sesji Rady Gminy częstował uczestników obrad wyśmienitym tortem

Na ostatniej sesji Rady Gminy w Samborcu pojawił się Pan ku zadowoleniu większości uczestników z tortem? Skąd pomysł na słodki poczęstunek?
To było takie skromne i słodkie podziękowanie z mojej strony. Dziękowałem za zaufanie jakim mnie obdarzono nominując moją osobę, do konkursu na Sołtysa Roku Województwa Świętokrzyskiego 2018 roku. Nie ukrywam, że było to dla mnie spore zaskoczenie, ale także bardzo miłe. Poczułem, że moja praca na rzecz mieszkańców została doceniona.

Od jak dawna sołtysuje Pan w Zajeziorzu?
W Zajeziorzu jako sołtys gospodaruję od 16 lat. Znam wszystkich mieszkańców, od juniora do seniora. - Dobrze mi się z ludźmi współpracuje. Moja codzienna praca to między innymi zbieranie podatków, to normalne. Ale mam także inne obowiązki, udzielam się społecznie. Sołectwo, którym kieruję zamieszkuje ponad 500 mieszkańców. To 126 domów i wiele działek.

Jacy są mieszkańcy Zajeziorza?
No niestety, ale ludzie są zapracowani w tych ogrodach. Trudno jest kogoś zmobilizować do pomocy. Sołtys sam nic nie zrobi. Co może człowiek sam zrobić? Nic.

Ale ma Pan swoją receptę i w tych zapracowanych czasach znalazł skuteczną metodę na zintegrowanie mieszkańców. Co trzeba robić?
Współpracuję ze strażakami i jakoś organizujemy tę naszą społeczność. Nasza wieś zmienia się na lepsze. Niebawem budowana będzie nowa droga. To bardzo długi odcinek, ponad 1 tysiąc 400 metrów, bo wieś jest bardzo rozciągnięta. Modernizujemy cały czas remizę. Trochę pieniędzy zdobyliśmy z Funduszu Sołeckiego, trochę pomaga nam gmina. Budynek został wybudowany w latach 70-tych i wymaga modernizacji.

O Zajeziorzu często słyszy się dzięki rozśpiewanym mieszkankom? Kim są te Panie?
To prawda nasze sołectwo słynie z zespołu Przylaski. Panie śpiewają i promują sołectwo oraz gminę na wielu imprezach o charakterze ludowym, ale nie tylko, bo ostatnio można panie zobaczyć i posłuchać na wydarzeniach organizowanych z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Panie są bardzo aktywne.Mają oryginalne stroje i są coraz częściej rozpoznawalne na różnych wydarzeniach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: Widowisko taneczne „Usłyszeć taniec” w Tarasach Sztuki przy Kieleckim Centrum Kultury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie