MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spada liczba ludności w powiecie! W 2017 urodziło się więcej dzieci (RAPORT)

Rafał Banaszek
W ubiegłym roku zmarło o ponad 100 osób więcej w powiecie włoszczowskim, niż w tym czasie się urodziło. Pocieszającym jest fakt, że w większości naszych gmin dużo więcej dzieci przyszło na świat w minionym roku w stosunku do 2016. Najwięcej w Kluczewsku.

W ubiegłym roku zmarło po ponad 100 osób więcej w powiecie włoszczowskim, niż w tym czasie się urodziło. Pocieszającym jest fakt, że w większości naszych gmin dużo więcej dzieci przyszło na świat w minionym roku w stosunku do 2016. Najwięcej w Kluczewsku.

Analizując dane demograficzne w sześciu gminach powiatu włoszczowskiego nasuwa się kilka wniosków. Po pierwsze, od kilku lat spada sukcesywnie liczba mieszkańców i to nie jest nic nowego. Gminy wyludniają się.

Tendencja spadkowa jest zauważana we wszystkich naszych samorządach, może nie tak duża jak 2 lata temu, ale jednak. Dla przykładu - w gminie Włoszczowa ubyło w stosunku do 2016 roku ponad 80 osób, w pozostałych gminach ubytek roczny mieszkańców jest na poziomie 30-50 osób.

W ciągu 3 ostatnich lat liczba mieszkańców w gminie Włoszczowa spadła o blisko 200, w gminie Kluczewsko - około 150, w Krasocinie - blisko 100, w Seceminie - 70, w gminie Moskorzew i Radków - po około 60.

Powodem tendencji spadkowej jest głównie emigracja do większych ośrodków miejskich oraz za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. To jednak tendencja ogólnokrajowa i ziemia włoszczowska nie jest wyjątkiem na mapie.

Ale nie tylko to decyduje, że gminy się kurczą. Sprawia to również ujemny przyrost naturalny, kiedy liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń. A tak jest niemal we wszystkich gminach powiatu włoszczowskiego od lat.

W 2017 roku liczba zgonów w naszym powiecie ogółem przewyższyła liczbę urodzeń o 108 (rok wcześniej ta różnica była jeszcze większa, bo wynosiła 150). Największy kontrast był widoczny w gminie Secemin, gdzie zgony przewyższyły urodzenia o blisko 30. Podobne smutne statystyki dało się też zauważyć w gminie Moskorzew.

Tylko w jednej gminie był w ubiegłym roku dodatni przyrost naturalny - to Kluczewsko, gdzie urodziło się aż 15 osób więcej, niż w tym czasie zmarło. To najlepszy wynik od 7 lat. Czy miała na to wpływ największa od 2011 roku liczba udzielonych ślubów w tej gminie, których było 32? Pewnie tak.

Faktem jest, że w ciągu 5 ostatnich lat, które przeanalizowaliśmy, podobna sytuacja zdarzyła się tylko raz w naszym powiecie. Było to w 2015 roku w gminie Krasocin, kiedy to przyszło na świat o 5 osób więcej, niż w tym roku zmarło.

Jeśli chodzi o zgony w 2017 roku, to w trzech największych gminach (Włoszczowa, Krasocin i Kluczewsko) odeszło mniej osób w porównaniu do analogicznego roku 2016. Te różnice były niewielkie (w granicach 7-9 osób), ale jednak jest poprawa.

Z kolei w trzech najmniejszych gminach (Secemin, Moskorzew i Radków) zauważa się wzrost liczby zgonów w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Najwięcej osób - 11 odeszło w najmniejszej pod względem liczby ludności gminie Radków.

Optymizmem napawa statystyka dotycząca narodzin dzieci. Wzrosty można zaobserwować w czterech gminach: Włoszczowa, Krasocin, Kluczewsko i Radków. Rekordzistą pod względem urodzeń była w minionym roku gmina Kluczewsko, gdzie przyszło na świat aż o 19 dzieci więcej niż w 2016 roku.

Po kilkanaście dzieci więcej rodziło się też w gminach Krasocin (14) i małym Radkowie (12) i tylko troje więcej w największej gminie Włoszczowa. Tylko w jednej gminie w naszym powiecie urodziło się mniej dzieci w stosunku do 2016 roku. To gmina Moskorzew (było o 6 dzieci mniej). W gminie Secemin liczba narodzin nie uległa zmianie w stosunku do 2016 roku.

Zapewne duży wpływ na tak dobre statystyki porodowe w większości naszych gmin miał rządowy program wsparcia rodzin wielodzietnych, czyli „Rodzina 500 plus”, wprowadzony wiosną 2016 roku.

Sporo młodych małżeństw decyduje się na kolejne dzieci z uwagi na to właśnie wsparcie materialne w wysokości 500 złotych, które otrzymują na drugie i kolejne dziecko. To duży bonus dla niejednego budżetu domowego. Młodzi ludzie podkreślają jednak, że przydałoby się też 500 złotych na pierwsze dziecko. Wtedy statystyki byłyby zapewne jeszcze lepsze...

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów



QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie